Reklama

Pandemie stála český stát 543 miliard. Mnohá opatření byla nesmyslná, naznačuje vládní materiál

Gastro v čase pandemie
Stanislav Šulc / Newstream
 ČTK

V loňském roce se protipandemická opatření a nejrůznější výdaje projevily ve státním rozpočtu sekyrou ve výši 306 miliard. O rok dříve to bylo o 69 miliard méně. Po svém nástupu se kabinet Petra Fialy pokoušel co možná nejméně omezovat ekonomiku, letošní dopady by tak měly být o poznání nižší. Aktuální materiál vypočítávající dopady pandemie na rozpočet zároveň zpochybňuje dopad řady opatření.

Reklama

Protiepidemická opatření a související dopady na příjmy i výdaje přinesly celkový negativní dopad na loňský státní rozpočet ve výši 306 miliard korun. Bylo to o 69 miliard víc než v roce 2020, kdy pandemie covidu-19 do ČR dorazila. Uvedla to vláda v návrhu státního závěrečného účtu za loňský rok, který předložila Sněmovně. Změny zákonů připravily podle něj rozpočet o 152,4 miliardy korun, výdaje související s nemocí představovaly 159,4 miliardy. Na druhé straně získal státní rozpočet 5,7 miliardy korun, například za prodej vakcín.

Bývalý premiér Andrej Babiš a exministryně financí Alena Schillerová

Babišova vláda se zaštiťovala bojem s pandemií. Utrácela ale jinde, upozorňuje NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že enormně rostly běžné výdaje, zatímco investice jen mírně. „Zásadní je to, že v České republice bezpochyby existuje prostor pro to, aby stát lépe zacházel s veřejnými penězi a neplýtval jimi,“ uvedla viceprezidentka NKÚ Zdeňka Horníková.

Přečíst článek

Dopad epidemie na příjmy státního rozpočtu vyčíslili správci kapitol na 146,7 miliardy korun, což je o 67,8 miliardy více než předloni. Nejvyšší dopad do příjmů mělo podle závěrečného účtu zrušení zdanění takzvané superhrubé mzdy. Rozpočet podle kvalifikovaného odhadu připravilo o 49,4 miliardy korun korun. Dalších 27,4 miliardy korun si podle odhadu vlády vyžádala změna rozpočtového určení daní. Obce a kraje získaly vyšší podíl ze sdílených daní jako kompenzaci za ztrátu daňových příjmů.

Zrušení daně z nabytí pak připravilo rozpočet o 13,9 miliardy korun. Prominutí daně z přidané hodnoty u respirátorů znamenalo podle kvalifikovaného odhadu výpadek 367 milionů Kč.

Fialův kabinet kritizuje své předchůdce za pandemický účet

Vláda v materiálu připouští, že jednoznačná spojitost některých daňových úprav s epidemií covidu se může jevit jako diskutabilní. Uvádí, že je přesto v zájmu zachování meziroční srovnatelnosti uvedla. Je nepochybné, že jejich přijetí, které by v době před epidemií bylo politicky složitější a nejisté, vedlo k negativním dopadům na inkaso daňových příjmů státního rozpočtu, stojí ve státním závěrečném účtu.

Reklama

Společnost Aures Holdings, která provozuje autobazary AAA Auto, v roce 2021 zvýšila provozní zisk (EBITDA) o 78 procent na 47,3 milionu eur, což je zhruba 1,17 miliardy korun.

Covid loni zavřel autobazarům AAA Auto pobočky. Přesto jejich provozovatel zvýšil zisk o desítky procent

Společnost Aures Holdings, která provozuje autobazary AAA Auto, loni zvýšila provozní zisk (EBITDA) o 78 procent na 47,3 milionu eur, což je zhruba 1,17 miliardy korun. Tržby se zvýšily o 44 procent na 848 milionů eur, tedy asi 20,95 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

Přečíst článek

Výdaje rozpočtu podle vlády zatížila především pokračující pomoc podnikatelům, zdravotnímu a sociálnímu systému i rozpočtům krajů a obcí. Naproti tomu Nejvyšší kontrolní úřad již na začátku dubna ve své výroční zprávě za loňský rok upozornil, že téměř 90 procent meziročního nárůstu celkových výdajů loňského státního rozpočtu nesouviselo s bojem proti pandemii covidu-19. Kontrolní úřad uvedl, že pokračoval enormní nárůst běžných výdajů, zatímco výdaje na investice se zvýšily jen málo, což vedlo k rekordnímu schodku státního rozpočtu doprovázenému nárůstem státního dluhu.

Mimořádné odměny státním zaměstnancům

Podle vládního materiálu byla nejvýznamnější výdajovou položkou pomoc podnikatelům, která si vyžádala téměř 68 miliard korun. Dalších 50 miliard korun stálo navýšení plateb do zdravotního systému za pojištěnce státu a přes deset miliard stály transfery krajům a obcím. Nákupy vakcín stály státní rozpočet 6,5 miliardy korun. Mimořádné odměny zaměstnancům v lůžkové péči a v sociálních službách si vyžádaly 17 miliard korun. Na mimořádné odměny vojáků, policistů, hasičů, pracovníků úřadů práce, krajských hygienických stanic a dalších profesí směřovalo 2,5 miliardy korun.

Bývalá koaliční vláda Andreje Babiše (ANO) předložila původní rozpočet na loňský rok s plánovanými příjmy 1488,3 miliardy korun, ale poté je kvůli dopadům epidemie snížila o 103 miliard na 1385,6 miliardy korun. Plánované rozpočtové výdaje naopak vzrostly o 77 miliard na 1885,6 miliardy korun a plánovaný schodek se tak zvýšil na rovných 500 miliard korun. Konečný výsledek nakonec představoval schodek 420 miliard korun.

Stanjura a Fiala

Lukáš Kovanda: 100 miliard za čtyři měsíce. Fialova vláda dál prohlubuje schodek rozpočtu

Schodek státního rozpočtu už letos překonal 100 miliard korun. Podle ratingové agentury Standard & Poor’s ale české veřejné finance nejsou v rozvratu a ukrajinskou válku s přehledem zvládnou.

Přečíst článek

Andrej Babiš, předseda hnutí ANO

Dalibor Martínek: Babiš bude prezident, Havlíček premiér. Co na to kontrolní úřad?

Z cizího krev neteče, anebo, kdo nekrade, okrádá rodinu. To jsou moudra, která se vyprávěla po hospodách v osmdesátých letech minulého století, když tady ještě vládl bolševik. Zvrácené „pravdy“ zvráceného režimu, který pokřivil tři generace tohoto národa.

Přečíst článek

Reklama

Související

ilustrační foto

Po dvou letech pandemie se lidé těšili na cestování. Jenže jim prudce zdražují letenky

Přečíst článek
Zakladatel Microsoftu a filantrop Bill Gates

Miliardář Gates: Díky promoření je víc lidí imunních než díky vakcínám. V budoucnu přijdou další pandemie

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme