Reklama

Objem hypoték v únoru spadl téměř o čtvrtinu, ukazují statistiky ČBA

hypotéky, hra, Monopoly, mezigenerační úvěry
Pixabay

Banky a stavební spořitelny poskytly v únoru hypoteční úvěry za 25,1 miliardy korun, což je proti lednu pokles o 23 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Úrokové sazby dál rostly.

Reklama

Růst sazeb u hypotečních úvěrů stejně se negativně podepsal na zájmu o úvěry na bydlení. Objem hypoték v únoru klesl o 23 procent na 25,1 miliardy korun, vyplývá to ze statistiky Hypomonitor sestavované Českou bankovní asociací. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu. Stejný trend pak následoval i s počty poskytnutých hypoték, které v únoru proti předchozímu měsíci poklesly o 23 procent na 7900. Jde o nejnižší počet poskytnutých hypoték od ledna 2020, tj. za bezmála za dva roky.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v únoru vzrostla na 3,84 procenta z lednových 3,4 procenta. Průměrná hypoteční sazba se tak v únoru dostala na nejvyšší úroveň od konce roku 2011. Stejně jako v předchozích měsících však únorová sazba ještě zachycuje uzavřené smlouvy, které byly rozjednány s klienty v dřívějších měsících, kdy byly úrokové sazby nižší. Proto se průměrná úroková sazba u nově uzavřených smluv pohybuje stále pod nabídkovými sazbami hypoték. Ty se v únoru pohybovaly nejčastějkoupi ni od 4,5 do 5,5 procenta.

hypotéky, domeček, dětská kresba

Válka na Ukrajině prodraží Čechům hypotéky. Úroky z nich půjdou až k šesti procentům

Válka na Ukrajině prodraží Čechům úvěry na bydlení. Průměrná úroková sazba by se podle Fincentrum Hypoindexu mohla letos dostat až na šest procent.

Přečíst článek

Ačkoli měsíce na začátku roku bývají z pohledu poskytnutých úvěrů spíše podprůměrné, ve srovnání s loňským únorem je letošní objem nižší o třetinu. Necelých 21 miliard korun tvořily hypotéky skutečně nové a přes čtyři miliardy korun hypotéky refinancované.

„Pokles produkce je zřejmý mj. i kvůli rostoucím úrokovým sazbám a nejisté geopolitické situaci. Nicméně je zapotřebí si uvědomit, že data srovnáváme s historicky nejúspěšnějším rokem 2021. I kdybychom letos zaznamenali až 40procentní pokles, stále se budeme pohybovat na úrovni produkce roku 2020. Klienti nyní preferují kratší fixace. Zvyšující se ceny zejména stavebních materiálů se projevují v požadavcích na dofinancování již čerpaných a splácených úvěrů,” popsal vývoj na trhu výkonný ředitel pro obchod Modré pyramidy Hanuš Thein.

Reklama

V dalším vývoji se bude promítat cela řada faktorů, nejen výše hypotečních sazeb, ale také vývoj cen nemovitostí a bezesporu také současná nejistota spojená s válkou na Ukrajině. Začátkem dubna začnou navíc platit další zpřísněná pravidla pro žadatele o úvěr ze strany ČNB. To může krátkodobě zájem o hypotéky navýšit. „Přestože růst sazeb se promítnul i do zájmu o hypotéky a v posledním měsíci klesal, očekáváme v nejbližších dnech mírný nárůst, tak aby klienti využili aktuálních podmínek pro poměr výše hypotéky k ceně nemovitosti,“ upozornil manažer hypoték UniCredit Bank Filip Beneš.

Růst sazeb dále zrychluje a byl v únoru nejrychlejší od poloviny loňského roku, kdy ČNB začala zvyšovat sazby. „Tržní úrokové sazby delších splatností, které jsou důležité pro vývoj hypotečních sazeb, začaly po zahájení ruské agrese na Ukrajině nejdříve klesat. Poté se však vývoj i kvůli očekávané vyšší inflaci obrátil a sazby se opět vrátily na své hodnoty z konce ledna. Nyní se opět pohybují na nejvyšší úrovni od roků 2008 a 2009, kdy byla průměrná hypoteční sazba u nových hypoték kolem 5,5 procenta,” uvedl hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler.

Objem hypoték v roce 2021 pádí směrem nahoru

Banky: Podíl problematických hypoték v lednu klesl na dvacetileté minimum

Podíl problematických bankovních úvěrů, tedy těch po splatnosti, v Česku v lednu zůstal na nízkých úrovních. U hypoték klesl o 0,01 procentního bodu na 0,73 procenta, což je nejméně za 20 let. U spotřebitelských úvěrů zůstal na 4,67 procenta, u podniků stoupl o 0,01 procentního bodu na 3,85 procenta. Vyplývá to z analýzy České bankovní asociace. Lednová statistika nezachycuje ostrou fázi konfliktu na Ukrajině.

Přečíst článek

>>>>>> Zajímáte se koupi nemovitosti na investici? Čtěte naši rubriku Reality <<<<<<

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Ceny bytů letí vzhůru, všude ve světě, ilustrační foto.

Češi v dubnu uzavřeli nejméně hypoték za tři roky, kvůli přísnějším pravidlům

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme