Česko si dál drží nejnižší nezaměstnanost ze zemí Evropské unie

Česká republika si i v říjnu udržela první příčku v žebříčku zemí EU s nejnižší nezaměstnaností. Vyplývá to z dat Eurostatu.
Míra nezaměstnanosti v Evropské unii podle sezonně přepočtených údajů v říjnu zůstala na 6,7 procenta. Nejnižší je i nadále v České republice, kde činila 2,6 procenta. V zemích eurozóny se nezaměstnanost o desetinu procentního bodu snížila a dosáhla 7,3 procenta.
Situace je nepatrně příznivější ve srovnání s loňským říjnem, kdy už na ekonomiku doléhala pandemie. V Evropské unii tehdy nezaměstnanost činila 7,5 procenta, zatímco v eurozóně 8,4 procenta.
Průměrná míra nezaměstnanosti v EU za poslední dva roky (v procentech):
Zdroj: tradingeconomics.com
Nepříjemným důsledkem pandemie koronaviru je nedostatek pracovních sil. Problém nezasahuje negativně jen Českou republiku, ale prakticky celou Evropu. Lidé chybí v pohostinství a stavebnictví, firmy hlásí nedostatek řidičů a kurýrů. Výroba i dodávky zboží tak nabírají zpoždění.
Budoucnost je digitální. Nedostatek pracovníků může vyřešit automatizace
Money
Eurostat odhaduje, že letos v říjnu bylo v celé unii bez práce 14 312 milionu lidí, z čehož 12 045 milionu připadá na eurozónu. Proti září počet nezaměstnaných v EU klesl o 77 tisíc a v zemích platících eurem asi o 64 tisíc. Pokles proti loňskému říjnu pak v EU činí 1,650 milionu a v eurozóně 1,564 milionu.
Mírně se snižuje i nezaměstnanost mezi mladými lidmi do 25 let. V celé EU klesla na 15,9 ze zářijové hodnoty 16 procent, v eurozóně se pak snížila z 16,1 rovněž na 15,9 procenta. Celkem bylo v EU bez práce necelé tři miliony mladých, z toho v eurozóně 2 367 milionu. Proti loňskému říjnu se počet nezaměstnaných mezi mladými v obou hospodářských blocích snížil zhruba o 165 tisíc.
Zaměstnanci firmy RUKO CZ si dnes vystávkovali, co chtěli. Nad rámec zákonného odstupného zřejmě od Němců dostanou ještě tři platy, napsal redakci newstream.cz jednatel českého zastoupení Martin Pabiška.
Stávka zabrala. Zaměstnanci firmy RUKO dostanou, co chtěli
Zprávy z firem
Ze zemí, které už data za říjen zveřejnily, mělo nejvyšší nezaměstnanost Španělsko, kde činila 14,5 procenta. Následovalo Řecko s nezaměstnaností 12,9 procenta a Itálie, kde míra nezaměstnanosti vystoupila na 9,4 procenta.
Eurostat ve svých výpočtech vychází z obecně používané standardní definice nezaměstnanosti Mezinárodní organizace práce. Ta počítá mezi nezaměstnané ty, kteří si v posledních čtyřech týdnech aktivně hledali práci a jsou schopni nastoupit v nejbližších dvou týdnech. V případě České republiky Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), které se liší od údajů Úřadu práce. Podle těch míra nezaměstnanosti v Česku v říjnu klesla na 3,4 procenta ze zářijové hodnoty 3,5 procenta. ČSÚ vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.
Česko má historicky rekordní počet neobsazených pracovních míst, dokonce ještě vyšší než před pandemií. Je to bolehlav pro zaměstnavatele ale dobrá zpráva pro vládní politiky.
Lukáš Kovanda: Trh práce se přehřívá. Politici jásají, zaměstnavatelé si zoufají
Názory
Vše o inflaci
Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.
Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.