Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nervozita zaměstnavatelů roste, budou spíše propouštět než nabírat

Nervozita zaměstnavatelů roste, budou spíše propouštět než nabírat
ČTK
 ČTK

Čeští zaměstnavatelé plánují v prvním čtvrtletí letošního roku pracovníky více propouštět než nabírat. Pesimismus na trhu je největší od třetího čtvrtletí 2020. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 510 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČR.

Reklama

Přijímat nové zaměstnance plánuje podle průzkumu 22 procent zaměstnavatelů, naopak 24 procent očekává snižování jejich počtu. Změnu v prvním čtvrtletí nechystá 43 procent oslovených firem. Čistý index trhu práce tak činí minus dvě procenta. V předchozím čtvrtletí to bylo plus 11 procent.

„Nervozita zaměstnavatelů roste, ale většina firem je spíše opatrná a vyčkává, jak se ekonomická a energetická situace vyvine. Počet zaměstnavatelů, kteří plánují v dalším období propouštění, zůstává již rok poměrně stabilní, nicméně výrazně klesá počet optimistických firem. Zaměstnavatelé spíše nábory pozastavují, než že by plánovali hromadné propouštění,” uvedla generální ředitelka ManpowerGroup ČR a Slovensko Jaroslava Rezlerová.

Úřad práce, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Češi jsou jednou nohou v recesi

Dnes zveřejněné makroekonomické údaje potvrzují, že Česko je jednou nohou v recesi. Nezaměstnanost zatím roste méně, než se čekalo, což se ovšem může letos velmi rychle změnit.

Přečíst článek

Čeká se pozvolný nárůst nezaměstnanosti

Nejvíce optimismu Manpower zaznamenal v IT, veřejném a neziskovém sektoru nebo v obchodě a službách. Opačná tendence je v energetice, komunikačních službách a finančním sektoru. Počet otevřených pozic na trhu je ale podle Rezlerové stále velmi vysoký, a tak bude nezaměstnanost narůstat pouze pozvolna.

Navyšování počtu zaměstnanců předpovídají pro první čtvrtletí 2023 pouze velké organizace s více než 250 zaměstnanci, které predikují plus pět procentních bodů. Nejméně optimistická očekávání mají zaměstnavatelé středních organizací s 50 až 249 zaměstnanci, kteří hlásí index minus 12.

Nejsilnějším regionem jsou Čechy, kde náboroví manažeři hlásí index plus pět. Ten v mezikvartálním srovnání lehce oslabil a v meziročním lehce posílil. V Praze čistý index vykazuje minus dva, avšak proti předchozímu čtvrtletí se propadl o 22 a meziročně o 25 procentních bodů. Morava také nemá optimistické vyhlídky s indexem minus deset.

S příchodem zimy lidí bez práce přibylo. Nezaměstnanost v prosinci poskočila na 3,7 procenta

Do evidence úřadů práce v prosinci přibylo na 15 tisíc uchazečů o práci. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 3,7 procenta. Počet volných pracovních míst pokračoval v poklesu.

Přečíst článek

Země V4 mají daleko k optimismu

Na základě sezonně očištěných dat očekávají zaměstnavatelé na celém světě navyšování počtu zaměstnanců, i když v meziročním i mezikvartálním porovnání je vidět zpomalení tempa růstu. Globální čistý index trhu práce má hodnotu 23 bodů. V porovnání s předchozím čtvrtletím jde o mírný pokles o šest bodů, v meziročním srovnání o 14 bodů.

Nejsilnější náborové plány pro příští čtvrtletí jsou podle Manpower v severní Americe s indexem plus 31, těsně následuje Jižní a Střední Amerika s hodnotou 28 bodů. Nejnižší, ale přesto pozitivní náborové plány vykazuje region Evropa, Blízký východ a Afrika, kde je index 18. Tento region stále pociťuje dopad konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. Mezi pěti nejpesimističtějšími zeměmi světa jsou vedle Španělska také země východní a střední Evropy, patří k nim ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Přichází čas hodnotových akcií

Lukáš Kovanda: Armagedon letos nečekejme, ale na investování do akcií je ještě příliš brzy

Výkon světové ekonomiky v roce 2022 podle všeho poprvé v historii překonal psychologickou hranici 100 bilionů dolarů (asi 2270 bilionů korun). V letošním roce jí ale hrozí recese. Kam se přesune těžiště světového ekonomického výkonu? Jakou roli v tom sehrají centrální banky? Kam zamíří inflace a kurz koruny? A je ten správný čas nakupovat akcie, případně které? Nejen na tyto otázky naleznete odpovědi v komentáři ekonoma Lukáše Kovandy.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme