Reklama

Cena za inflaci pro německé exportéry: Desítky miliard nákladů navíc a nástup recese

Kontejnerová lod
Pixabay
 ČTK

Němečtí exportéři se letos ocitli v „extrémním cenovém tlaku“. V prvním pololetí jim kvůli prudkému růstu výrobních a dovozních cen vznikly dodatečné náklady 70 miliard eur (1,7 bilionu korun). Uvedla to podle agentury Reuters německá průmyslová a obchodní komora (DIHK). Německé podniky zvýšily podle průzkumů a výpočtů DIHK v první polovině roku ceny vyváženého zboží o 14,7 procenta, ale výrobní a dovozní ceny rostly přibližně dvakrát rychleji.

Reklama

„Výsledná zátěž německého zahraničního obchodu činí jen za prvních šest měsíců 70 miliard eur,“ řekl agentuře Reuters Volker Treier z DIHK. „Německý zahraniční obchod se ocitl v extrémním cenovém tlaku, ze kterého se v příštích měsících nebude moci vymanit,“ dodal. Podniky přenášejí na zahraniční zákazníky pouze část svých vyšších nákladů, uzavřel.

Německý zahraniční obchod je v recesi

Navzdory ruské invazi na Ukrajinu, výpadkům v zásobování a koronavirovým výlukám v Číně se německý vývoz v první polovině roku zvýšil o 13 procent. Podle výpočtů DIHK očištěných o inflaci jsou však reálné hodnoty záporné – vývoz klesl o 1,5 procenta. „To znamená, že německý zahraniční obchod se již nachází ve fázi recese,“ uvedl Treier.

Vše o signálech blížící se recese čtěte zde

Podle aktuálního průzkumu DIHK pociťují problémy zejména podniky v klíčových exportních odvětvích. Například 17 procent výrobců automobilů uvedlo, že nepřenese zvýšení nákladů na zákazníky. Podobně se vyjádřilo i 35 procent farmaceutických společností.

Uzavřená atomová elektrárna ve Fukušimě

Výsměch Německu. Už i Japonci zvažují další stavbu jaderných elektráren

Byla to právě havárie ve Fukušimě, která vedla Německo k plánu na postupné uzavření jaderné energetiky. Nyní se Japonci rozhodli sestavit plán na opětovné spuštění svých jaderných elektráren, a dokonce na výstavbu nových reaktorů.

Přečíst článek

„V současné době nic nenasvědčuje tomu, že by se tato napjatá situace rychle vyřešila,“ uvedl Treier. Některé společnosti se podle něj také obávají oslabení poptávky na hlavních trzích - v Číně a ve Spojených státech.

Reklama

Německé osobní vlaky budou dávat přednost uhlí

Lidé versus uhlí. Německá vláda dá na kolejích přednost nerostu

Německé vlaky začnou masivně převážet uhlí, aby mohly uhelné elektrárny vyrábět maximum možné energie. Vedle klimatu to bude mít ještě jeden negativní dopad. Na kolejích ubude vlaků pro osobní přepravu, uvádí německý list Welt am Sonntag.

Přečíst článek

Nord Stream 2

Lukáš Kovanda: Na německý průmysl se řítí zkáza. Spusťte Nord Stream 2, sílí hlasy

V Německu sílí volání po spuštění plynovodu Nord Stream 2. Zaznívá už i z úst nejvyšších ústavních činitelů země. Místopředseda německého parlamentu Wolfgang Kubicki z vládní strany FDP v rozhovoru pro rozhlasovou stanici RND uvedl, že ke spuštění Nord Streamu 2 by mělo dojít co možná nejrychleji.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme