Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Nejvíc lidí bez práce je ve Španělsku a Řecku. Naopak nejmenší počet nezaměstnaných v tuzemsku

Úřad práce - ilustrační foto
ČTK
 ČTK

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v dubnu podle sezonně přepočtených údajů činila 6,2 procenta, a zůstala tak na stejné hodnotě jako v březnu. Nejnižší je i nadále v Česku.

Reklama

Míra nezaměstnanosti v tuzemsku vzrostla o desetinu procentního bodu a činila 2,4 procenta. Žádná jiná země EU nemá nezaměstnanost pod třemi procenty.

V eurozóně zůstala míra nezaměstnanosti rovněž beze změn a činila 6,8 procenta. Nejvyšší nezaměstnanost zůstává ve Španělsku, kde proti březnu klesla a činila 13,3 procenta, a v Řecku, kde naopak vzrostla a dosáhla 12,7 procenta.

Lukáš Kovanda: Na kolik vyjde výchova dítěte? Suma vás možná překvapí

Náklady na výchovu dítěte v ČR kvůli inflaci za rok stouply o 200 tisíc korun, nyní činí 1,8 milionu korun.

Přečíst článek

Letos v dubnu byla situace na trhu práce mnohem příznivější než před rokem. Loni v dubnu byla v EU míra nezaměstnanosti 7,5 procenta a v zemích platících eurem 8,2 procenta. Tehdy se ekonomika potýkala s dopady uzávěr v souvislosti s pandemií covidu-19.

V dubnu nemělo v EU práci 13 milionů lidí

Eurostat odhaduje, že v dubnu bylo v celé EU bez práce 13,26 milionu lidí, z toho 11,18 milionu v eurozóně. Proti loňskému dubnu se počet nezaměstnaných v EU snížil o 2,54 milionu a v eurozóně o 2,18 milionu.

Dál klesá i nezaměstnanost mezi mladými lidmi do 25 let, a to jak proti letošnímu březnu, tak meziročně. V celé EU jich letos v dubnu bylo 2,60 milionu a v eurozóně 2,12 milionu. Míra nezaměstnanosti mezi mladými v EU i v eurozóně tak činila 13,9 procenta.

Eurobankovky, ilustrační foto

Inflace v eurozóně vystoupila nad osm procent. Ceny rostou nejrychleji Estoncům

Inflace v zemích platících eurem vystoupala na další rekord, v průměru přesáhla osm procent. Vyplývá to z dat Eurostatu. Nejvýrazněji se zvýšily ceny energií.

Přečíst článek

Eurostat ve svých výpočtech vychází z obecně používané standardní definice nezaměstnanosti Mezinárodní organizace práce (ILO). Ta počítá mezi nezaměstnané ty, kteří si v posledních čtyřech týdnech aktivně hledali práci a jsou schopni nastoupit v nejbližších dvou týdnech.

V případě Česka Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), které se liší od údajů Úřadu práce ČR. Podle těch míra nezaměstnanosti v České republice v dubnu klesla o desetinu procentního bodu na 3,3 procenta. ČSÚ vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.

Domácnosti začínají šetřit

Ekonomika meziročně rostla díky utrácení domácností. Ty však nákupy začínají omezovat, tvrdí Český statistický úřad

Česká ekonomika rostla i přes nepříznivé okolnosti nadále v prvním kvartálu letošního roku. Meziročně přidala 4,8 procenta, oproti čtvrtému kvartálu loňského roku posílila téměř o procento, uvedl Český statistický úřad. Růst táhly především útraty domácností. Ty však v posledních měsících začínají šetřit, upozorňují statistici.

Přečíst článek

Bankomat Monety v Praze. Brzy pro zákazníky Komerční banky zdarma

Banky šetří. Komerční banka a Moneta startují éru sdílených bankomatů

Komerční banka a Moneta povolí klientům obou finančních domů vybírat peníze zdarma. V dalším kroku spolupráce chystají instalaci společných bankomatů. Cílem jsou úspory, ale také rozšíření sítě na méně dostupných místech.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Pracovnice ve skladu

Češi jsou v práci méně produktivní a tráví v ní víc času než je průměr EU

Přečíst článek
Česko má nejnižší nezaměstnanost, ale zadlužuje se nejvíce v EU, varuje kontrolní úřad.

AKTUALIZOVÁNO: Česko má nejnižší nezaměstnanost, ale zadlužuje se nejvíce v EU, varuje kontrolní úřad

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme