Lukáš Kovanda: V Česku došlo k výraznému propadu reálných příjmů

Reálné mzdy v České republice se stále ani zdaleka nevrátily na úroveň z počátku roku 2021, což potvrzují nejnovější data OECD.
Grafy níže jasně ukazují, že v tuzemsku došlo k výraznému propadu reálných příjmů, a přestože od svého dna již částečně vzrostly, stále zůstávají pod předpandemickou úrovní.
V mezinárodním srovnání patří Česko mezi státy s pomalejší obnovou reálných mezd. Meziroční růst v roce 2024 byl sice pozitivní, ale v porovnání s řadou jiných zemí spíše slabší než v dynamicky rostoucích ekonomikách. Kumulativně jsou české mzdy oproti roku 2021 stále v záporu, který je navíc nejvýraznější v OECD, když přesahuje úroveň deseti procent (tuto hranici žádná jiná země OECD již „nepřekonává“). Naopak pobaltské země nebo Maďarsko zaznamenaly prudší růst a své ztráty dohánějí rychleji.
Co lze očekávat dál? OECD předpokládá, že reálné mzdy budou i nadále růst, protože inflační tlaky slábnou a nominální platy se postupně zvyšují. Otázkou ale zůstává tempo tohoto růstu. Česko je mezi zeměmi, kde se reálné příjmy ještě plně nezotavily, a pokud se růst nepodaří zrychlit, návrat na úroveň z roku 2021 může trvat déle, než by si mnozí přáli.

Evropská unie nezahálí a zavádí odvetná opatření za včerejší zavedení nových 25procentních amerických cel na surovou ocel a hliník a produkty z nich, dohromady uplatněná na zhruba 150 miliard dolarů ročního dovozu. Světovou obchodní válku tak EU stupňuje, přestože podle Bruselu nakonec poškodí řadového spotřebitele. Trump ale nelení. A chystá odvetu za odvetu.
Lukáš Kovanda: Brusel stupňuje obchodní válku. Evropanům podraží whisky a motorky
Názory
Svět se ocitá v obchodní válce, která v éře moderní globalizace nemá obdoby. Vždyť Spojené státy jako největší ekonomika světa nyní aplikují průměrnou celní sazbu, která je nejvyšší od roku 1943. A to je jenom začátek.
Lukáš Kovanda: Trumpova cla otřásají světem, stejně jako chystané masivní zbrojení Evropy
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.