Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Stojíme za Ukrajinou. Iniciativa přinesla na pomoc devět miliard eur pro uprchlíky před válkou

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová (vpravo), polský prezident Andrzej Duda (vpředu uprostřed) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (na plátně) během hlavní akce charitní akce Stand Up for Ukraine, která vynesla na pomoc ukrajinským uprchlíkům 9,1 miliardy eur.
ČTK / AP
 ČTK

Více než devět miliard eur (220 miliard korun) poskytli dárci při dnešní akci na podporu Ukrajinců iniciované Evropskou komisí a kanadskou vládou, oznámila na Twitteru předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. Miliardou přispěla Evropská komise, další miliardu již navíc jako půjčku poskytne Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Reklama

Iniciativa Stand Up For Ukraine, spuštěná komisí a kanadskou vládou, přinesla 9,1 miliardy eur včetně jedné miliardy přislíbené Evropskou komisí, miliardovou půjčku pak ještě přidává Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Z peněz přislíbených unijní exekutivou má 400 milionů putovat do zemí „v první linii“ uprchlické vlny z Ukrajiny.

„Dnes jsme vybrali 9,1 miliardy eur pro lidi prchající před invazí, uvnitř Ukrajiny a v zahraničí,“ oznámila na Twitteru šéfka unijní exekutivy. „Budeme pokračovat v poskytování podpory. A jakmile dopadne poslední bomba, pomůžeme ukrajinskému lidu obnovit jejich zemi,“dodala.

Evropská komise v tiskové zprávě uvádí, že dodatečná miliarda zapůjčená od EBRD půjde také na pokrytí potřeb uprchlíků. „Takže (v součtu) 10,1 miliardy,“ prohlásila von der Leyenová podle francouzské televize BFM TV. 400 milionů eur dostanou státy, na které nejvíce dopadá uprchlická vlna, a zbylých 600 milionů bude zasláno „ukrajinským úřadům a částečně Organizaci spojených národů“.

Ruský prezident Vladimir Putin

Rusko bankrotuje. Putinovi nepůjčí už ani Číňané, na válku ale peníze mít bude

Rusko je v bankrotu, říká ratingová agentura Standard & Poor’s. To znamená, že Rusku nepůjčí ani Číňani, přičemž tento stav může trvat desetiletí a Rusům přinese bídu.

Přečíst článek

Celkem má z více než devíti vybraných miliard eur skončit na Ukrajině 1,8 miliardy, zatímco 7,3 miliardy je určených „pro ubytovávání uprchlíků v členských státech EU a sousedních zemích“, uvedla Evropská komise. Z Ukrajiny podle posledních čísel Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uteklo kvůli válce na 4,4 milionu lidí, dalších sedm milionů lidí vyhnaných z domovů v zemi zůstává.

Dárcovská akce Stand Up For Ukraine byla vyvrcholením dva týdny trvající kampaně vedené na sociálních sítích, přičemž projekt spustila EK společně s vládou Kanady a charitativní organizací Global Citizen. Von der Leyenová po ní vyzdvihla mimo jiné starostu Varšavy Rafala Trzaskowského, který dnes šéfku EK hostil. „Občané Varšavy a vaše administrativa odvádějí neuvěřitelnou práci, když hostí statisíce uprchlíků z Ukrajiny,“ napsala na Twitteru.

Bydlení, ilustrační foto

Byty došly, nájmy zdraží o desítky procent. Válka přiblížila katastrofu na českém realitním trhu

Do Česka přijde kolem 400 tisíců uprchlíků z války. Poptávka po nájmech tak výrazně poskočí. Navíc kvůli zdražování řada Čechů odkládá nákup vlastní nemovitosti. Výsledek? Zdražení nájmů až o 30 procent v následujících dvou letech, píše poradenská společnost Cyrrus.

Přečíst článek

Kanadský premiér Justin Trudeau zase v prohlášení ujišťoval Ukrajince, že mezinárodní společenství je bude nadále podporovat.  „Ať je to jídlo, voda, ubytování nebo lékařská pomoc, budeme dál stát za vámi a poskytovat asistenci, kterou v tuhle chvíli potřebujete," uvedl.

Trudeau minulý měsíc prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin prohraje válku, kterou rozpoutal, „díky odvaze a odolnosti Ukrajinců" a také „díky jednotě a síle spojeneckých zemí". 

> > > > >Vše o ukrajinské krizi čtěte zde< < < < <

Temelín

Až se vyřeší plyn, musí se Evropa zbavit závislosti na ruském uranu. Česku by to trvalo roky

Ruské jaderné palivo bude dalším zásadním problémem pro evropskou energetiku, upozorňuje agentura Bloomberg. Podle oslovených expertů bude náhrada za ruský uran trvat tři až pět let, ale realističtější odhad je plných deset let. V tuto chvíli je přitom na Ruskem dodávaném palivu závislých 100 milionů Evropanů, včetně Čechů a Slováků.

Přečíst článek

Potraviny v ruském obchodě

Březnová inflace v Rusku je nejvyšší za 23 let, za potraviny platí Rusové dvakrát více než před invazí

Spotřebitelské ceny v Rusku v březnu vzrostly ve srovnání s předchozím měsícem o 7,61 procenta, což byl nejvyšší meziměsíční růst od ledna 1999. Ruská ekonomika se potýká s problémy kvůli sankcím uvaleným na Moskvu po invazi na Ukrajinu a rekordnímu poklesu rublu. V únoru inflace činila 1,17 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil ruský statistický úřad. Rusové zároveň utrácejí za potraviny 40 procent svého disponibilního příjmu, což je dvakrát více než před invazí na Ukrajinu, uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Ulice města Borodyanka, která byla téměř srovnána se zemí. Ruská armáda ostřelovala bez cíle a smyslu veškeré budovy.

Zlatá horečka na největším staveništi světa. Západní firmy se chystají na riskantní obnovu Ukrajiny

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme