Reklama

Lék na inflaci? Zemědělská půda. Láká čím dál víc investorů

pole, ilustrační foto
iStock
Petra Jansová
pej

Nárůst inflace a snaha ukrýt před ní kapitál přitáhla pozornost drobných investorů k zemědělské půdě, ukazuje průzkum.

Reklama

Poptávka po této nemovitosti loni významně vzrostla, přičemž větší zájem o zemědělskou politiku projevovali hlavně nezemědělští a drobní investoři. Nerostla jen poptávka, ale i ceny, a to nejrychleji za poslední roky.

Podle společnosti Farmy.cz to bylo o 16,1 procenta na téměř 300 tisíc korun za hektar, podle konkurenční firmy Agro 21 se cena loni meziročně zvýšila dokonce o 23,3 procenta. A vzhledem k vývoji inflace předpovídá nárůst zájmu o zemědelskou půdu i letos. 

Eurobankovky, ilustrační foto

Inflace v eurozóně v lednu nepolevila, vystoupila na rekordních 5,1 procenta

Lednová míra inflace v zemích eurozóny vystoupila na 5,1 procenta, to je rekord od zavedení eura před dvaceti lety, uvádí Eurostat.

Přečíst článek

O pole a louky je zájem

„Vzhledem k vysoké poptávce jsou pozemky nabízené za akceptovatelné ceny prodávány rychleji než v minulosti. Výběr pozemků průběžně nabízených k prodeji je tak výrazně omezenější. Na realitních portálech pak obvykle zůstávají nabídky pozemků nabízených za přehnaně vysoké ceny,” uvedl server společnosti Farmy.cz.

Téměř polovina lidí, kteří si loni zemědělskou půdu pořídili, pochází ze skupiny nezemědělských investorů. O  investice byl zájem především v druhé polovině roku. 

Reklama

Nákupy přes internet, ilustrační foto

Češi jsou přeborníci v nakupování na internetu. Pandemii se přizpůsobili lépe než Němci

Česko zažívá nejsilnější boom internetového nakupování ze všech zemí EU, uvádí Eurostat. Během pandemie se Česká republika zařadila mezi evropské velmoci elektronické komerce. Víc lidé nakupují on-line už jen v Nizozemsku, Dánsku, Švédsku a Irsku.

Přečíst článek

Nejdražší půda byla v okolí Prahy, kde lidé museli zaplatit až 40 korun za metr čtvereční. Cenu přes 30 korun za metr čtvereční dosahovaly oblasti s velmi úrodnou půdou, například okresy Olomouc nebo Hradec Králové. Vysoké ceny byly také tradičně v lokalitách na hranicích s Bavorskem a Rakouskem, kde má na vliv poptávka rakouských a německých zemědělců.

Druhá cena patří Alžbětě Pomahačové za práci Město Sídliště.

Jak by proměnili panelák či brownfield začínající čeští architekti? Podívejte se

Kvalitní rekonstrukce panelového domu, využití zrušeného dopravního tahu ve městě, alternativní přístup k využití brownfieldu a další – to byla témata letošních diplomek. Jako nejlepší ocenila odborná porota projekt Evy Truncové na proměnu brněnské továrny Kras na bydlení.

Přečíst článek

Brána do malajského královského paláce

Po malajském královském fondu vstupuje do Česka i investiční banka

Na konci loňského roku získal Malajský královský investiční fond souhlas od města Protivín ke koupi budov v podzámčí a přilehlé pozemky za 17 milionů korun. Nyní svůj vstup do Česka oznámila i malajská Královská investiční banka (The Royal Investment Bank of Kelantant, RIBK).

Přečíst článek

Reklama

Související

Ceny bytů letí vzhůru, všude ve světě, ilustrační foto.

Analýza: Nejdelší fixace na hypotékách jsou nejlevnější. Ale pozor na ně

Přečíst článek
Jan Vančura, ředitel institucionálního bankovnictví v Trinity Bank

Levnější byty nečekejte. Přinesla by je jedině velká finanční krize, říká realitní odborník

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme