Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Jak si stojí koruna k dolaru? Bídně, ukázal Big Mac index

Peníze, ilustrační foto
Pixabay
 ČTK

Česká koruna byla podle indexu Big Mac ke konci letošního ledna podhodnocená vůči dolaru o 19 procent. V USA stál jeden Big Mac 5,69 dolaru, zatímco v Česku 105 korun. Teoretický směnný kurz by tak měl být kolem 18,45 koruny za dolar. Aktuální kurz však je 23,62 koruny za dolar, uvedl analytik Purple Trading Petr Lajsek.

Reklama

Ve druhé půlce února je koruna podle Lajska ve srovnání s americkým dolarem dokonce ještě podhodnocenější. Po vyšší než očekávané inflaci v USA a posledním zasedání České národní banky je nyní koruna podhodnocena o 22 procent ve srovnání s dolarem. Ještě v minulém červenci přitom byla podhodnocena jen o 13 procent.

Zajímavé je podle Lajska také srovnání z pohledu inflace. V ČR i USA Big Mac meziročně zdražil přibližně o šest procent. Lednová meziroční inflace v ČR přitom dosáhla 2,3 procenta, v USA 3,1 procenta. Za výraznějším podhodnocením koruny k dolaru stojí zejména úrokové sazby. Zatímco ČNB už začala cyklus snižování úrokových sazeb v minulém prosinci a dále pokračovala v lednu, v USA stále drží úrokové sazby na nezměněné hodnotě, upozornil Lajsek.

Dalibor Martínek: Jeden hezký příběh končí. Kijonková odešla ze Zásilkovny, bude si užívat peníze

Ten příběh se pořád opakuje. Nějaký mladý dravec vymyslí nový koncept, sežene investora, pár let sedí v exekutivě, rozvíjí expanzivní plány. Ale potom přijde okamžik, ke kterému podnikatelské myšlenky nové štiky v rybníce vždy směřovaly. Vykešovat peníze, zhodnotit své několikaleté úsilí, a odjet do teplých krajin.

Přečíst článek

Dolar tak ke konci minulého roku a na začátku tohoto opět výrazně posílil ke koruně. Do dalšího srovnání v červenci by koruna mohla dále oslabovat, jelikož letos se očekává snižování úrokových sazeb na každém zasedání ČNB. Ty by se tak mohly brzy dostat na podobnou úroveň jako v USA, což bude dále přát americkému dolaru. Do konce roku by pak mohl mírně oslabit i dolar, jelikož americká centrální banka Fed by měla začít snižovat úrokové sazby během léta, odhadl Lajsek.

Reklama

Polský zlotý je vůči dolaru podhodnocen o 12,7 procenta a maďarský forint o 30,1 procenta. U polského zlotého tak jde o výrazné posílení. Ještě na konci minulého ledna byl vůči dolaru podhodnocen o téměř 24 procent. Polská měna byla podobně jako ta česká pro spekulanty atraktivní díky vysokým úrokovým sazbám. Extrémně podhodnocený je stále japonský jen, a to o více než 46 procent.

Eurové úspory se dají zhodnotit i na spořicím účtu v Česku. Jen ale v jedné bance

Eurové úspory se dají zhodnotit i na spořicím účtu v Česku. Ale jen v jedné bance

Sazby cizoměnových spořicích účtů nejsou v Česku zrovna hitparádou velkého zhodnocení. Až na jednu výjimku vám zhodnotí úspory v eurech téměř nulou. O něco lepší šanci na zhodnocení poskytují spíš termínované vklady v eurech a dalších měnách, které ale zase blokují peníze po řadu týdnů. Podívejte se na náš přehled, kde vám úspory v eurech a dolarech zhodnotí nejlépe a kde úročit úspory úplně banka přestala.

Přečíst článek

Ke konci ledna přibylo měn, které jsou vůči dolaru nadhodnoceny. Na konci minulého července jich bylo sedm, nyní jich je osm. Nejnadhodnocenější je stejně jako před rokem a na konci července švýcarský frank, o 43,5 procenta. Druhá je norská koruna, která je vůči dolaru nadhodnocena o 25,5 procenta. Třetí je uruguayské peso, o 23,7 procenta. Následuje euro s nadhodnocením o 3,1 procenta, švédská koruna o 3,1 procenta a britská libra o 0,4 procenta.

Index Big Mac, pojmenovaný po slavném hamburgeru, srovnává kupní sílu různých světových měn. Porovnává, kolik stojí Big Mac v různých zemích a má naznačovat nadhodnocení nebo podhodnocení měnového kurzu. Sendviče Big Mac jsou totiž dostupné prakticky po celém světě, a jde tak o dobré srovnání jednotlivých měn. Index sestavuje deník The Economist dvakrát ročně, v lednu a červenci.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Big Mac

Big Mac index beze změny. Koruna je k dolaru podhodnocená stejně jako před půl rokem

Přečíst článek
Bankovky (ilustrační foto)

Inflace je nižší, než se čekalo. Potraviny zlevňují, ale nájemné povážlivě zdražuje

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme