Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Jak si stojí koruna k dolaru? Bídně, ukázal Big Mac index

Peníze, ilustrační foto
Pixabay
 ČTK

Česká koruna byla podle indexu Big Mac ke konci letošního ledna podhodnocená vůči dolaru o 19 procent. V USA stál jeden Big Mac 5,69 dolaru, zatímco v Česku 105 korun. Teoretický směnný kurz by tak měl být kolem 18,45 koruny za dolar. Aktuální kurz však je 23,62 koruny za dolar, uvedl analytik Purple Trading Petr Lajsek.

Reklama

Ve druhé půlce února je koruna podle Lajska ve srovnání s americkým dolarem dokonce ještě podhodnocenější. Po vyšší než očekávané inflaci v USA a posledním zasedání České národní banky je nyní koruna podhodnocena o 22 procent ve srovnání s dolarem. Ještě v minulém červenci přitom byla podhodnocena jen o 13 procent.

Zajímavé je podle Lajska také srovnání z pohledu inflace. V ČR i USA Big Mac meziročně zdražil přibližně o šest procent. Lednová meziroční inflace v ČR přitom dosáhla 2,3 procenta, v USA 3,1 procenta. Za výraznějším podhodnocením koruny k dolaru stojí zejména úrokové sazby. Zatímco ČNB už začala cyklus snižování úrokových sazeb v minulém prosinci a dále pokračovala v lednu, v USA stále drží úrokové sazby na nezměněné hodnotě, upozornil Lajsek.

Dalibor Martínek: Jeden hezký příběh končí. Kijonková odešla ze Zásilkovny, bude si užívat peníze

Ten příběh se pořád opakuje. Nějaký mladý dravec vymyslí nový koncept, sežene investora, pár let sedí v exekutivě, rozvíjí expanzivní plány. Ale potom přijde okamžik, ke kterému podnikatelské myšlenky nové štiky v rybníce vždy směřovaly. Vykešovat peníze, zhodnotit své několikaleté úsilí, a odjet do teplých krajin.

Přečíst článek

Dolar tak ke konci minulého roku a na začátku tohoto opět výrazně posílil ke koruně. Do dalšího srovnání v červenci by koruna mohla dále oslabovat, jelikož letos se očekává snižování úrokových sazeb na každém zasedání ČNB. Ty by se tak mohly brzy dostat na podobnou úroveň jako v USA, což bude dále přát americkému dolaru. Do konce roku by pak mohl mírně oslabit i dolar, jelikož americká centrální banka Fed by měla začít snižovat úrokové sazby během léta, odhadl Lajsek.

Polský zlotý je vůči dolaru podhodnocen o 12,7 procenta a maďarský forint o 30,1 procenta. U polského zlotého tak jde o výrazné posílení. Ještě na konci minulého ledna byl vůči dolaru podhodnocen o téměř 24 procent. Polská měna byla podobně jako ta česká pro spekulanty atraktivní díky vysokým úrokovým sazbám. Extrémně podhodnocený je stále japonský jen, a to o více než 46 procent.

Eurové úspory se dají zhodnotit i na spořicím účtu v Česku. Jen ale v jedné bance

Eurové úspory se dají zhodnotit i na spořicím účtu v Česku. Ale jen v jedné bance

Sazby cizoměnových spořicích účtů nejsou v Česku zrovna hitparádou velkého zhodnocení. Až na jednu výjimku vám zhodnotí úspory v eurech téměř nulou. O něco lepší šanci na zhodnocení poskytují spíš termínované vklady v eurech a dalších měnách, které ale zase blokují peníze po řadu týdnů. Podívejte se na náš přehled, kde vám úspory v eurech a dolarech zhodnotí nejlépe a kde úročit úspory úplně banka přestala.

Přečíst článek

Ke konci ledna přibylo měn, které jsou vůči dolaru nadhodnoceny. Na konci minulého července jich bylo sedm, nyní jich je osm. Nejnadhodnocenější je stejně jako před rokem a na konci července švýcarský frank, o 43,5 procenta. Druhá je norská koruna, která je vůči dolaru nadhodnocena o 25,5 procenta. Třetí je uruguayské peso, o 23,7 procenta. Následuje euro s nadhodnocením o 3,1 procenta, švédská koruna o 3,1 procenta a britská libra o 0,4 procenta.

Index Big Mac, pojmenovaný po slavném hamburgeru, srovnává kupní sílu různých světových měn. Porovnává, kolik stojí Big Mac v různých zemích a má naznačovat nadhodnocení nebo podhodnocení měnového kurzu. Sendviče Big Mac jsou totiž dostupné prakticky po celém světě, a jde tak o dobré srovnání jednotlivých měn. Index sestavuje deník The Economist dvakrát ročně, v lednu a červenci.

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Válka na Ukrajině snížila růst v Evropě a výrazně zvýšila inflaci

Válka snížila hospodářský růst Evropy, horší dopady teprve přijdou, uvádí studie švýcarské centrální banky

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme