Reklama

J&T Banka ovládla investiční společnost Amista

J&T Banka
ČTK
 ČTK

J&T Banka navýšila svůj podíl v investiční společnosti Amista, která je jedním z největších českých správců a administrátorů fondů kvalifikovaných investorů, z deseti na 80 procent. Cenu transakce strany nezveřejnily. Amista nyní spravuje aktiva v objemu 62 miliard korun.

Reklama

Oba subjekty uzavřely strategické partnerství v polovině minulého roku s cílem společně nabídnout investorům širší portfolio služeb fondů kvalifikovaných investorů v ČR. Minoritní podíl ve společnosti Amista je rozdělen mezi dosavadní akcionáře z řad managementu.

„V letošním roce jsme do naší správy převzali řadu fondů kvalifikovaných investorů skupiny J&T a celkově jsme letos rozšířili portfolio o 17 fondů,” uvedl výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Amista Ondřej Horák.

Čína - ilustrační foto

David Havrlant z J&T: Konec globalizace. Kdo bude novým vítězem i poraženým?

Proces deglobalizace se započal již před nástupem covidu, světová pandemie jej nicméně významně urychlila. Nyní se tento vývoj překlápí do fáze fragmentace, která přinese nové výzvy a příležitosti, tím pádem nové vítěze a poražené. Odezněla doba, kdy jednotícím pojítkem byla podpora globální prosperity. Do popředí se dere čas ideologií, kterým je možné ekonomický blahobyt obětovat. Současná světová vlna inflace je symptomem hlubších změn a zvyšování sazeb v USA jen jedním z faktorů v celkovém napětí na finančních trzích, míní ekonom J&T Banky David Havrlant.

Přečíst článek

Vlastnická změna nezasahuje do řídících orgánů Amisty a její management zůstává pod současným vedením. Hlavním cílem společnosti na nadcházející období bude rozšíření aktivit se zaměřením na nejnáročnější klienty.

„Zkušenosti Amisty chceme využít pro budování nových platforem a také nabídnout její služby našim privátním klientům pro správu a řízení rodinného majetku, jak formou fondů kvalifikovaných investorů, tak svěřenských fondů. Zároveň věříme, že klienti Amisty ocení, že jsme v rámci skupiny schopni zajistit služby depozitáře, obchodníka s cennými papíry a také bankovní a mezzaninové financování. Vybraným partnerům se otevírá možnost získávat kapitál do jejich fondu od skupiny J&T nebo našich klientů,“ doplnil generální ředitel a člen představenstva J&T Banky Štěpán Ašer.

rubl, akcie, ruské fondy

Češi mají stamiliony v ruských akciích. Nedostanou se k nim

Nemožnost obchodovat s ruskými akciemi vedla k pozastavení obchodování s fondy, které do ruských cenných papírů investovaly. Čeští investoři se tak již měsíce nedostanou ke svým investicím za vyšší stovky milionů korun.

Přečíst článek

Do bankovního holdingu J&T Finance Group SE patří vedle české J&T Banky její slovenská pobočka, J&T Banka d.d. v Chorvatsku a slovenská bankovní skupina 365 (dříve Poštová banka).

Amista vznikla v roce 2006. Od té doby založila více než 200 fondů a podfondů kvalifikovaných investorů do cenných papírů, private equity a venture kapitálu, energetiky, komerčních i rezidenčních realit, pohledávek, zemědělské půdy, ale i umění, vína či autoveteránů.

Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky

Jana Brodani: Pravidelné investování učí Čechy nepanikařit, když se fondům nedaří

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, letos od ledna do konce září klesl v důsledku vývoje na trzích o tři miliardy na 705 miliard korun, uvedla Jana Brodani, šéfka Asociace pro kapitálový trh.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Pobočka Moneta Money Bank

Finančníci z J&T budou brzy vlastnit přes 10 procent Monety. A přikupovat akcie mohou směle dál

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme