Reklama

Investoři prchají z Hongkongu. Paniku na burzách vyvolali čínští komunisté

Hong Kong Stock Exchange
ČTK
 ČTK

Akcie v Hongkongu po sjezdu čínských komunistů zahájily nový týden prudkým poklesem. Hlavní index Hang Seng před koncem obchodování odepisoval zhruba sedm procent. Ztráty ale mají také akcie v pevninské Číně. Trh výprodejem reaguje na předpoklady, že dosavadní prezident Si Ťin-pching a jeho nový tým budou v nadcházejícím funkčním období preferovat ideologii na úkor ekonomiky.

Reklama

Index Hang Seng zhruba hodinu před koncem obchodování odepisoval 6,9 procenta na 15 091 bodů, a ocitl se tak nejníže za 13 let. Tedy od globální finanční krize, po které přišla celosvětová hospodářská recese. Index CSI 300, který sleduje obchodování na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, tedy v pevninské Číně, odepisoval 2,9 procenta na 3633 bodů.

Výrazné ztráty zaznamenaly také akcie firem Alibaba Group Holding a Tencent Holdings, které se obchodují i v zahraničí. Ztrácely kolem deseti procent, a výrazně dolů tak stáhly i dílčí index akcií technologických firem. Index akcií čínských realitních firem obchodovaných v Hongkongu odepisoval přes deset procent a ocitl se na rekordním minimu, uvedla agentura Reuters.

Ideologie na úkor růstu

Prezident Si Ťin-pching si na 20. sjezdu komunistické strany zajistil znovuzvolení i na třetí funkční období, což je bezprecedentní. S tím trhy do určité míry počítaly, mnohem více je podle analytiků zneklidňuje, jakými lidmi se prezident obklopí.

Jak na realitní, tak i na technologický sektor se čínské úřady v poslední době zaměřovaly nejvíce jako na odvětví, která je potřeba více regulovat. Očekává se proto, že prezident by v nadcházejícím období mohl regulaci ještě zpřísnit, vzhledem k tomu, jaké lidi má v novém týmu. Analytici v této souvislosti nejvíce skloňují jméno Li Čchiang, což je stranický lídr ze Šanghaje. Ten se pravděpodobně stane i příštím čínským premiérem.

Slabší je i kurz čínského jüanu - ten, který se obchoduje v kontinentální Číně, je vůči dolaru nejníže za 15 let. Mimo území Číny, kde se s jüany smí obchodovat od roku 2011, čínská měna klesla na 7,2790 jüanu za dolar a je blízko historického minima.

Reklama

Propad na burzách v Hongkongu a v pevninské Číně nepomohla zmírnit ani relativně příznivá data o vývoji hrubého domácího produktu (HDP). Ta ukázala, že čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 3,9 procenta, což je více, než se čekalo. Ve druhém čtvrtletí o 2,6 procenta klesla. V meziročním srovnání růst činil také 3,9 procenta proti růstu o 0,4 procenta o čtvrtletí dříve.

Čína - ilustrační foto

Čína se vrací na výsluní. Její ekonomika šlape lépe, než Západ čekal

Čínský prezident Si Ťin-pching má další důvod k radosti. Čínská ekonomika rostla více, než se očekávalo, a to navzdory problémům s protipandemickými opatřeními.

Přečíst článek

Navzdory lepším výsledkům ohledně růstu HDP za třetí čtvrtletí teď čínská ekonomika roste nejpomaleji za mnoho let. Sjezd komunistů podle analytiků rovněž ukázal, že Čína bude pokračovat v přísných omezeních, aby zastavila šíření nemoc covid-19. Ta přispívají k pomalejšímu růstu ekonomiky. Peking se chce také zaměřit na to, jak snížit obrovský dluh v realitním sektoru.

Miliardář George Soros

Čína čelí hospodářské krizi. Důvěra lidí je po eskapádě Evergrande otřesena, tvrdí Soros

Čína čelí hospodářské krizi, nechal se slyšet americký finančník a miliardář George Soros. A je to kvůli realitnímu boomu, který loňský rok zakončil velkým třeskem - kauzou Evergrande.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme