Inflace v červenci zrychlila na 2,2 procenta
Červencová inflace je opět nad cílem ČNB. V červenci zrychlila na 2,2 procenta, zmírnilo totiž zlevňování potravin. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Spotřebitelské ceny v Česku v červenci meziročně stouply o 2,2 procenta po červnovém dvouprocentním růstu. Proti červnu se ceny zvýšily o 0,7 procenta zejména kvůli zdražení dovolených s komplexními službami. Uvádí na svém webu ČSÚ. Analytici očekávali setrvání inflace na dvou procentech. Se stejným odhadem pracuje i prognóza České národní banky (ČNB) z počátku srpna.
„Červencové mírné zrychlení meziročního cenového růstu bylo ovlivněno především cenami potravin. Ty oslabily svůj meziroční pokles a byly oproti loňskému červenci levnější zhruba o tři procenta,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
„Potraviny, které inflaci doposud brzdily, jsou aktuálně levnější vlastně už jen o efekt snížené DPH,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
I nadále podle něj platí, že vývoj cen zboží je umírněný, zatímco u služeb pokračuje trend rychlého zdražování. Služby si v červnu připisují 4,9 procenta nahoru.
„Dál zdražují hotely a restaurace, nicméně hlavní roli u inflace sehrávají stále vyšší náklady na bydlení. Naproti tomu zlevňování elektřiny, které ohlašují energetické společnosti, zatím vidět v inflaci zatím téměř není,“ dodal ekonom.
Pokles úrokové sazby
„Meziměsíční růst spotřebitelských cen o 0,7 procenta ukazuje, že výrazný červnový pokles byl spíše dočasný a překvapivý. Udržení meziroční inflace, která zrychlila jen o 0,2 bodu, v blízkosti 2procentního inflačního cíle ČNB nicméně ponechává centrální bance prostor pro razantnější snižování základní úrokové sazby,“ uvedl Daniel Janeček ze strategického poradenství PwC.
Úroková sazba by mohla podle Janečka do konce roku klesnout pod 4 procenta. To by mělo podpořit banky v rychlejším snižování úrokových sazeb a povzbudit chuť firem do větších projektů na úvěr. Právě větší investiční aktivita firem v řadě odvětví přitom dosud brzdila rychlejší oživení české ekonomiky.
„Vzhledem ke zkrocené inflaci a nejnižší nezaměstnanosti ze všech zemí Evropské unie se nyní v České republice otvírá prostor pro dynamický růst reálných mezd. Ten může navyšovat spotřebu domácností a tím zásadně přispět k rychlejšímu růstu české ekonomiky,“ dodal hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Koruna mírné zvýšení inflace přivítala posílením pod úroveň 25,20 koruny za euro.
Nejlepší je začít s pravidelnou investicí. Moc nad tím nepřemýšlet a každý měsíc dát stranou nějakou částku, klidně nižší, ideálně po výplatě, protože moje heslo je, co investuji, to neutratím, říká Lucie Osvaldová, výkonná ředitelka a členka představenstva Raiffeisen investiční společnosti. „Investování není zdaleka tak složité, jak se prezentuje. Důležité je naučit se brát investování jako něco úplně normálního, co je běžnou součástí života,“ dodává bankéřka v rozhovoru, který vedla investiční expertka a spolupracovnice newstream.cz Marika Čupa.Investiční bankéřka Osvaldová: Nekupujte to, co je na vás moc agresivní
Money
Česká bankovní asociace (ČBA) zhoršila výhled české ekonomiky. Letos očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) 0,9 procenta, v květnu předpokládala hospodářský růst 1,4 procenta. Za zhoršením výhledu jsou slabý růst hospodářství v prvním pololetí i negativní vývoj v zahraničí, uvedla ČBA v nové prognóze. Odhad letošní průměrné inflace ponechala asociace na 2,3 procenta.Zhoršená predikce. Česká ekonomika letos poroste pomaleji
Money
Magazín newstream CLUB
Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh.
V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.
Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.
Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí.
K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.