Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Hypoindex: Průměrná sazba hypoték počátkem května symbolicky klesla

ilustrační foto
ČTK
 ČTK

Průměrná sazba hypoték na počátku května mírně klesla z dubnových 5,57 procenta na 5,52 procenta. Je tak nejníže od května 2022. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

Reklama

Zatímco Česká národní banka letos snížila dvoutýdenní repo sazbu o 1,5 procentního bodu, banky úrokovou sazbu hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu o půl procentního bodu.

"ČNB na svém květnovém zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu o další půlku procentního bodu na 5,25 procenta," uvedl analytik Swiss Life Select Jiří Sýkora. Banky přesto drží nastolený trend mírného poklesu úrokových sazeb. Toto tempo je způsobeno podle něj také tím, že si banky vytvářejí 'polštář' pro případy, kdy klient předčasně doplatí úvěr. Tyto situace řeší novela zákona o spotřebitelských úvěrech, která zavedla strop pro poplatek za předčasné splacení.

ilustrační foto

Hypotéky už letos výrazně nezlevní, Čechům se přesto vrací dobrá spotřebitelská nálada

Česká národní banka zbrzdí tempo snižování svých úrokových sazeb, výrazné zlevnění hypoték už proto letos nečekejme. I tak lze vystihnout vzkaz, jejž o minulém týdnu vyslala tuzemská centrální banka veřejnosti. I přesto se běžným spotřebitelům vrací dobrá nálada. Ulevuje se však také vládě. Pokles úroků totiž znamená snížení nákladů obsluhy státního dluhu, který v uplynulých letech znatelně nabobtnal.

Přečíst článek

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti (LTV) při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,52 procenta byla v květnu 21 540 korun. Meziměsíčně klesla o 90 korun, od začátku roku zhruba o tisícovku.

V dubnu poprvé po dvou letech úrokové sazby u všech fixací klesly pod šest procent, to už ale neplatí. U desetileté fixace nad 80 procent LTV stoupla sazba v květnu na 6,01 procenta. Mírně rostla i sazba u desetileté fixace pod 80 procent LTV, a to z 5,77 na 5,82 procenta. Vzhůru šly ještě sazby u tří a pětileté fixace nad 80 procent. Ostatní mírně klesly, nejvýhodnější je nyní tříletá fixace pod 80 procenty LTV s 5,25 procenta.

ČNB představila před týdnem novou makroekonomickou prognózu, která vůči únorové verzi předpokládá letos mírně nižší inflaci a naopak vyšší ekonomický růst v letošním i příštím roce. Výrazná změna se týkala prognózy vývoje úrokových sazeb, kdy ta nová na začátku příštího roku čeká sazby kolem čtyř procent, zatímco dosud to bylo 2,5 procenta, upozornil Sýkora.

hračky, ilustrační foto

Prodejci hraček zažívají po pandemické bonanze propad

Prodej hraček v Česku loni meziročně klesl o zhruba devět procent. Nižší poptávku evidovaly také další evropské země. Například v Německu se prodeje snížily o šest procent, ve Francii o pět procent a v Itálii o tři procenta. Uvedl to předseda českého Sdružení pro hračku a hru Miroslav Kotík. Vyšší zájem o hračky podle něj byl za pandemie covidu-19, kdy děti trávily více času doma. Doplnil, že v Česku je mnoho drobných výrobců dřevěných hraček, kteří hledají uplatnění zejména na českém trhu. Většina hraček, a to přes 80 procent, se podle Kotíka vyrobí v Asii.

Přečíst článek

"Se zvyšující se hrozbou návratu vyšší inflace v USA roste cena zdrojů u tří a pětiletých fixací i v ČR," řekl zemský ředitel společnosti 4fin Vratislav Jůza. I když jsou ceny zdrojů za poslední dva měsíce přibližně o 0,7 procenta vyšší, banky je do úrokových sazeb koncovým klientům nepromítají. Snižují si své úrokové marže, které měly na počátku letošního roku nejvyšší za deset let. Proto banky nyní nenabízí tak vysoké individuální slevy u úroků jako v polovině března, dodal.

Hypoteční specialistka FinGO Jana Vaisová I přes poslední pokles úrokových sazeb ČNB nepředpokládá skokové snížení úroků u hypotečních úvěrů. "Na reakci bank zatím čekáme. Finanční domy se spíše snaží zvýhodnit hypoteční sazby slevami za svůj další produkt, jako je například bankopojištění, uzavření a splácení z účtu banky nebo nabízení odhadů zdarma," podotkla.

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

ilustrační foto

Hypotéky už letos výrazně nezlevní, Čechům se přesto vrací dobrá spotřebitelská nálada

Přečíst článek
Pro většinu Čechů je těžké koupit vlastní bydlení

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro většinu Čechů obtížné. Někteří budou za hypotéku platit tisíce navíc

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme