Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Hlas z bankovní rady ČNB: Naplní-li se inflační rizika, sazby už letos dolů nepůjdou

Sídlo ČNB
ČTK
 ČTK

Nižší ceny ropy mohou tlumit negativní dopady obchodních válek na hospodářský růst a působit protiinflačně, zároveň je ale obtížné vyhodnotit, nakolik se projeví narušení dodavatelských řetězců, které by působilo ve směru vyšší inflace. Vyplývá to ze zápisu z jednání z minulého týdne, kdy bankovní rada rozhodla o poklesu základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta.

Část bankovní rady České národní banky (ČNB) je zdrženlivá k dalšímu snižování úrokových sazeb. Vyplývá to ze záznamu z jednání z minulého týdne, kdy rada rozhodla o poklesu základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Návrh podpořilo šest členů rady, proti se postavil Jan Kubíček, který hlasoval pro ponechání sazby na 3,75 procenta.

Makroekonomická prognóza ČNB počítala se snížením sazeb ve druhém čtvrtletí. Viceguvernérka centrální banky Eva Zamrazilová ale podle záznamu uvedla, že prostor pro snižování úrokových sazeb nevnímá tak velký jako prognóza. Pokud by se naplnila proinflační rizika v ekonomice, mohlo to být podle ní její poslední letošní hlasování pro snížení sazeb.

Člen rady Jakub Seidler upozornil na rizika a nejistoty spojené se současným geopolitickým napětím a s obchodními válkami. Podle něj nižší ceny ropy mohou tlumit negativní dopady obchodních válek na hospodářský růst a působit protiinflačně, zároveň je ale obtížné vyhodnotit, nakolik se projeví narušení dodavatelských řetězců, které by působilo ve směru vyšší inflace. Podle Seidlera tak sice byl minulý týden prostor pro opatrné snížení sazeb, další postup by ale měl záviset na vyjasnění zahraničních rizik.

Kubíček, který hlasoval pro stabilitu sazeb, sice vidí určitý malý prostor pro jejich snížení, za důležité ale považoval načasování tohoto poklesu. Česká ekonomika podle něj ještě restriktivní působení měnové politiky potřebuje.

Členové bankovní rady diskutovali také o pokračujícím zrychleném růstu cen služeb, který podle nich nadále vyžaduje opatrnost při nastavování měnové politiky. Věnovali se také rychlému růstu cen nemovitostí, který se prostřednictvím nájemného a nákladů vlastnického bydlení propisuje do inflace. Viceguvernér Jan Frait ale uvedl, že politika ČNB působí na trh s nemovitostmi neutrálně a za drahým bydlením stojí faktory mimo působnost centrální banky.

ČNB

ČNB snížila základní sazbu na 3,5 procenta. A zhoršila výhled inflace

Bankovní rada ČNB snížila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,25 procentního bodu na 3,50 procenta, uvedl šéf komunikace ČNB Jakub Holas. Bankovní rada své rozhodnutí, které je v souladu s převažujícím očekáváním na finančním trhu, opírá o novou makroekonomickou prognózu i předběžný odhad dubnové inflace, která s meziroční hodnotou 1,8 procenta byla nejnižší za sedm let.

Přečíst článek

ČNB

Stanislav Šulc: Inflace padla pod dvě procenta. Snížení sazeb už téměř nic nebrání

Březnová inflace na úrovni 1,8 procenta jistě udělala mnohým radost. Pro radní České národní banky, kteří již zítra budou rozhodovat o nastavení měnové politiky nejspíš také. Snížení sazeb již opravdu nebrání nic. Tedy kromě situace ve službách a příliš složité geopolitiky. Je tedy zítřejší snížení sazeb nevyhnutelné?

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Sídlo ČNB

ČNB se vrátila k uvolňování měnové politiky. Snížila základní úrokovou sazbu na 3,75 procenta

Přečíst článek
ČNB

Dalibor Martínek: ČNB přestala zlevňovat peníze. Bonanza s levnými byty už nebude

Přečíst článek
Doporučujeme