Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Havlíček podal trestní oznámení na Bohemia Energy i na Písaříka a jeho ženu

Jiří Písařík z Bohemia Energy
ČTK

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) podal trestní oznámení na společnosti Bohemia Energy, důvodem je podezření ze spáchání trestného činu proti majetku. Trestní oznámení míří jak na firmu, tak na její vlastníky, kterými jsou manželé Jiří a Hana Písaříkovi.

Reklama

Havlíček podal trestní oznámení kvůli podezření z nabízení služeb v době ukončování činnosti. Existuje také důvodné podezření, že ze strany manželů Písaříkových docházelo k účelovému převádění majetku mezi společnostmi i snaze o převedení soukromého majetku, uvedl Havlíček na dnešní tiskové konferenci, na níž také oznámil snížení záloh za energie pro klienty dodavatelů poslední instance. 

Možné podání trestního oznámení avizoval také premiér Andrej Babiš (ANO). Dosluhující kabinet by v té souvislosti měl také znovu schválit uzákonění hromadné žaloby a návrh předložit nové sněmovně. V minulém funkčním období Babišova vláda tento institut nestihla v parlamentu prosadit. Babiš chování skupiny označil za neuvěřitelné, Bohemia Energy podle něj své klienty podvedla.

Kolem 900 tisíc odběratelů energetické skupiny Bohemia Energy, která v polovině října ukončila činnost kvůli extrémnímu růstu cen energií na velkoobchodních trzích, si musí hledat nového dodavatele energií. Mají na to půl roku. Prozatím jim dodávky energií zajišťují dodavatelé poslední instance (DPI), kteří ale klientům zkrachovalé „Bohemky”, ale i jiných dodavatelů (o ukončení činnosti informovala také firma A-PLUS Energie obchodní se 150 odběrnými místy a Kolibřík energie s 28 tisíci klienty), vyměřili vysoké zálohy. 

Fronta kvůli novým smlouvám na energie před Pražskou energetikou v pražské Vladislavově ulici

Šnobr: Klienti Bohemia Energy jsou v pasti. Zastropování záloh problém jen odloží

Klienti zkrachovalé Bohemia Energy utíkají z režimu DPI (dodavatel poslední instance) k novým dodavatelům, u nichž si fixují nevýhodné ceny. „Nový dodavatel, ke kterému propadli sítem, nakupuje elektřinu a plyn na krátkodobých spotových kontraktech. Tedy mnohem dráž, než za co se prodávala elektřina letos a třikrát až čtyřikrát více, než to bylo loni,“ říká investor a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr.

Přečíst článek

Reklama

MPO společně s Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) chce klientům v režimu dodavatele poslední instance (DPI) tyto zálohy snížit, a to v listopadu o 50 procent z původně vyměřené zálohy, v prosinci pak o 40 procent. V dalších měsících by již lidé platili plnou výši zálohy.

Vysoké zálohy, které museli lidé zaplatit v říjnu, již podle Havlíčka vyřešit nejde. Není ani možné, aby dodavatelé zpětně platby klientům vrátili, dle ministra by to způsobilo zmatek. Snížení záloh v listopadu a prosinci ale pomůže klientům získat čas. Jejich definitivní schválení očekává do 15. listopadu. 

Ministerstvo ladí s ERÚ a dodavateli poslední instance způsob provedení, definitivně by měl být znám tuto středu. Ve hře je podle Havlíčka memorandum s dodavateli poslední instance, což by představovalo rychlou variantu. Existuje totiž podle něj šance, že se MPO s dodavateli domluví. Šlo by tak o nelegislativní variantu. Druhou možností je snížení záloh na základě vyhlášky, kterou připraví ERÚ.

Sledujte záznam tiskové konference:

Michal Šnobr

Šnobr: Krach Bohemia Energy může být pro trh zásadní

Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku, oznámila konec své činnosti kvůli neustálému nárůstu cen energií. Krach to podle minoritního akcionáře firmy ČEZ Michala Šnobra může být pro trh velmi zásadní. „Tento krach je krachem obchodního modelu, který bude mít důsledky pro společnost a její věřitele,” říká Šnobr.

Přečíst článek

Karel Havlíček (za ANO), ministr průmyslu a obchodu a dopravy

Zálohy na energie pro klienty zkrachovalých dodavatelů zastropujeme, slíbil Havlíček

Zálohy za energie pro klienty v režimu dodavatele poslední instance (DPI) budou mít nově stanovený strop. K výši záloh se ministerstvo vyjádří v úterý, uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Jan Palaščák

Obchodovat s emisními povolenkami bude moci každý, kdo má mobil, říká Jan Palaščák

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme