Fiala: Překonali jsme krizi, do české ekonomiky se vrací víra v budoucnost

Česko překonalo krizi a ekonomika se vyvíjí správným směrem. Jsou ale třeba další reformy, aby se země vyrovnala těm nejlepším v Evropě. Na celostátním sněmu Hospodářské komory ČR to řekl premiér Petr Fiala (ODS).
Jako jeden z potřebných kroků do budoucna zmínil český premiér oživení trhu práce. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) doplnil, že Česko musí usilovat o přilákání strategických investic v moderních technologiích.
Fiala připomněl, že ekonomika se v prvním čtvrtletí vrátila k meziročnímu růstu, stejně tak začaly po devíti čtvrtletích znovu růst reálné mzdy a inflace klesla pod tři procenta. „Do české ekonomiky se vrací víra v budoucnost,“ řekl s tím, že pro letošek očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,4 procenta, v následujícím roce o víc než dvě procenta. S ohledem na hospodářský vývoj v Německu, které je českým hlavním obchodním partnerem, je to podle Fialy úspěšný výsledek.
Nové reformy
Podle premiéra ale Česko musí pokračovat v reformách ekonomiky, které zemi posunou mezi nejúspěšnější v Evropě. Jako příklad zmínil opatření pro reformu trhu práce, který je podle něj zamrzlý, což brzdí růst mezd. Fiala nicméně podotkl, že ačkoli on sám podporuje zavedení možnosti výpovědi bez udání důvodu za podmínky dostatečného odstupného, ve vládě na tom nyní není shoda.
Síkela uvedl, že rozdílovým faktorem pro ekonomický růst v budoucnosti bude příchod investorů ve strategických oblastech. Zmínil aktuální jednání s americkým výrobcem čipů onsemi o možnosti rozšíření výroby v Rožnově pod Radhoštěm nebo možnost vybudování továrny na baterie do elektromobilů, takzvané gigafactory. „Automobilový průmysl je motorem české ekonomiky, ale postupně se mění, bez potřebných investic do projektů elektromobility se bude jejímu nástupu přizpůsobovat jen obtížně. Vyvíjíme maximální úsilí, abychom vhodnou investici do elektromobility v České republice zajistili,“ řekl Síkela.
Ministr také podotkl, že Česko nebylo dostatečně připravené na to, aby se o strategické investice ucházelo. Příchod investorů navíc podle něj komplikuje odpor místních obyvatel k projektům v jejich okolí. O víkendu obyvatelé Dolní Lutyně na Karvinsku v referendu odmítli stavbu gigafactory v obci. „Je v zájmu České republiky vysvětlovat, kam se světová ekonomika ubírá, co všechno nám to může přinést a co se může stát, když příležitost nevyužijeme,“ řekl Síkela.
Česká republika se závislosti na ruské ropě zbaví nejpozději do poloviny příštího roku. O zrušení výjimky na dovoz ruské ropy chce premiér Petr Fiala (ODS) požádat ihned poté, co bude dokončen projekt rozšíření italského ropovodu TAL. Práce na něm se nyní naplno rozběhly.
Fiala: Česko se v příštím roce konečně odřízne od ruské ropy
Zprávy z firem
Maďarsko je spokojeno se spoluprací s Ruskem v dodávkách zemního plynu a nemá v plánu přestat jej od Moskvy nakupovat. A to navzdory tlaku, který je na Maďarsko v tomto ohledu vyvíjen. Na ekonomickém fóru v Petrohradu to řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.
Plyn z Ruska odebírat nepřestaneme, uvedl v Petrohradu maďarský ministr zahraničí Szijjártó
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.