Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Důvěra v českou ekonomiku roste, pomáhá zlepšující se situace v průmyslu

Peníze, ilustrační foto
Pixabay
 ČTK

Důvěra v českou ekonomiku se v srpnu podruhé v řadě zvýšila, tentokrát o dva body na 93,4 bodu. Optimističtější než v předchozím měsíci byli podnikatelé, naopak v případě spotřebitelů důvěra klesla, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Meziročně je celková důvěra nižší, loni v srpnu činila 94,3 bodu.

Reklama

Mezi podnikateli důvěra vzrostla o 2,8 bodu na 93,9 bodu. Vyšší byla u podnikatelů v průmyslu, službách a stavebnictví, klesla v obchodě. „Za příznivým meziměsíčním vývojem celkové důvěry v ekonomiku stojí zejména zlepšující se situace v odvětví průmyslu, kde se postupně zvyšuje tempo růstu výrobní činnosti a současně se snižují zásoby naakumulované v předchozích měsících," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Spotřebitelská důvěra klesla o 1,7 bodu na 91 bodů. Zvýšil se počet lidí, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů. Mírně přibylo také těch, kteří očekávají zhoršení celkové ekonomické situace v Česku v následujících 12 měsících, a rovněž domácností, které se obávají zhoršení jejich vlastní finanční situace. Počet domácností hodnotících svou současnou finanční situaci hůře ve srovnání s předchozími 12 měsíci se nezměnil.

Petr Fiala, premiér

Koalice se dohodla na úpravách ozdravného balíčku, týkají se benefitů či výnosů z daní

Vládní strany se dohodly na některých úpravách ozdravného balíčku, které mají neutrální dopad na rozsah konsolidace, oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Koalice například zachová daňové zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů s omezením do výše poloviny průměrné mzdy v předcházejícím období. Zachování daňového zvýhodnění požadovali zaměstnavatelé i odbory. V koalici je podle premiéra naprostá shoda na postupu při dalším projednávání balíčku ve Sněmovně.

Přečíst článek

„Důvěra spotřebitelů osciluje od počátku roku v poměrně úzkém pásmu několika procent. Většímu zlepšení v průběhu roku brání přetrvávající obavy různého charakteru. Zatímco ty z růstu cen postupně pominuly, obavy z vývoje celkové hospodářské situace v následujících 12 měsících přetrvávají," uvedla Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Podle ní to v kombinaci s vyššími obavami ze zhoršení finanční situace domácností znamená, že meziročně je důvěra spotřebitelů sice výrazně vyšší, ale stále poměrně hluboko pod svým dlouhodobým průměrem. Loni v srpnu byla důvěra spotřebitelů na hodnotě 77,9 bodu.

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Aleš Michl, guvernér ČNB

Lukáš Kovanda: Češi se bojí utrácet. ČNB tak možná po letech sníží základní úrok

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme