Reklama

Bez Putinovy ropy? Dodávky ropy přes Alpy lze navýšit okamžitě až dvojnásobně

Centrální tankoviště ropy (CTR) na Mělnicku. (ilustrační foto)
ČTK
 ČTK

Transalpinský ropovod (TAL), který z Terstu zásobuje ropou rafinerie v Česku, Rakousku či Německu, může téměř okamžitě navýšit své dodávky o pět až šest milionů tun ropy ročně.

Reklama

Solečnost SIAT-TAL, která provozuje ropovod na italském území, již dříve uvedla, že dodávky do České republiky může zdvojnásobit. Zvýšení dodávek si zatím nevyžádá technické úpravy a dodatečné investice do ropovodu.

Ropovod může podle společnosti navýšit „téměř okamžitě“ své dodávky do střední Evropy o pět až šest milionů tun ropy ročně. „V minulosti ropovod přepravoval až 42 milionů tun ropy ročně a v uplynulých dvou letech objem dosahoval 37 až 38 milionů tun,“ uvedla mluvčí společnosti Paola Pasinová.

Petr Žaluda, šéf Olife Energy

Bývalý šéf Českých drah Petr Žaluda: Při současných cenách nafty začínají být elektroauta výhodnější

Několik let nebylo o Petru Žaludovi slyšet, jako by žil ve skrytu. Velký rozdíl proti době, kdy před devíti lety končil jako šéf Českých drah. Tehdy byly stránky bulváru plné „zaručených zpráv“ o rozmařilém životu a obřím odstupném vrcholového manažera. Žaluda se v posledních letech věnuje elektromobilitě. Založil firmu na dobíjecí stanice Olife Energy. Po počátečních bolestech mladé firmy očekává rychlý růst. A už se poohlíží po investorovi.

Přečíst článek

Přepravu v tomto rozsahu lze podle společnosti navýšit bez výraznějších zásahů do infrastruktury. „Investice by byly nezbytné, pokud by se očekávaná poptávky rafinerií trvale dostala nad 45 milionů tun ropy ročně,“ uvedla Pasinová. Rozsah a trvání úprav by podle ní záležely na tom, jak vysoká by byla očekávaná poptávka ze strany rafinerií.

Podle informací provozovatele ropovod TAL pokrývá zhruba 90 procent dovozu ropy do Rakouska a 100 procent dovozu do jižního Německa. TAL je napájen ropou, kterou do přístavu v Terstu přiváží tankery z celého světa.

Reklama

Na TAL je Česká republika napojena přes produktovod IKL. Přes IKL ČR pokryla v roce 2021 zhruba 51 procent dovozu ropy, který činil 6,8 milionu tun, uvádí statistiky Ministerstva obchodu a průmyslu. Největším vývozcem ropy do ČR je Rusko, na které v roce 2021 připadlo 3,4 milionu tun. O větším využitím ropovodu TAL se mluví v souvislosti s možným unijním embargem na dovoz ropy z Ruska.

ropovod Družba, ilustrační foto

Česko má dostat odklad z embarga na ruskou ropu do konce roku 2024

Evropská komise navrhla pro Česko výjimku z embarga na ruskou ropu do poloviny roku 2024, pro Maďarsko a Slovensko pak až do konce stejného roku. S odkazem na diplomatický zdroj to uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek

Jerome Powell, šéf Fed

Týden tradera: Fed, sankce a vysoká inflace

Událostí číslo jedna uplynulého týdne bylo zasedání amerického Fedu a lze říct, že se centrální bance trochu nepřekvapivě podařilo rozpoutat další turbulenci na trzích. Světové akcie, které předtím ztrácely, reagovaly na zvýšení sazeb o 50 bazických bodů (stalo se to poprvé za více než 20 let) prudkým růstem a pak zase poklesem. Způsobeno to mohlo být také tím, že předtím tři týdny byly silně ztrátové a očekávání tohoto okamžiku bylo vysoké, možná tak došlo na uzavírání shortových pozic.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Ropná rafinérie

Lukáš Kovanda: Česko nemá náhradu za ruskou ropu. Hrozí, že bude na příděl

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme