Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

České firmy plánují nabírat více než v okolních zemích

Úřad práce, ilustrační foto
ČTK
Stanislav Šulc

Pandemie nepřinesla kýžené pročištění pracovního trhu. Firmy tak stále bojují s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců. Oproti loňsku se ale situace podle šéfů tuzemských společností mírně zlepšila.

Reklama

Učebnice ekonomie hovoří jasně: krize přináší pokles volných pracovních míst, vyšší konkurenci na jejich obsazení a menší tlaky na růst mezd. Z tohoto pohledu se však pandemie v očekávanou krizi nepřetočila a na českém pracovním trhu je i nadále nestandardní situace, kdy je více volných míst než nezaměstnaných

Podle údajů České bankovní asociace v červnu bylo dokonce o více než 82 tisíc více volných míst než žadatelů o práci. „Charakteristiky českého trhu práce se v čase příliš nemění a jeho nepružnost se i po pandemii dále zhoršuje,” uvedl Michal Skořepa z České spořitelny.

A potvrzuje to i firemní praxe. Podle údajů z průzkumu mezi řediteli českých firem CEO Survey 2021, kterou provedla poradenská společnost PwC, považuje nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců za jednu z klíčových hrozeb pro další rozvoj společnosti 71 procent ředitelů tuzemských firem. Jen mírný optimismus pak naznačuje, že se toto procento oproti loňskému roku snížilo hned o desetinu a že v globálním měřítku s hledáním pracovníků bojuje ještě více firem.

Číšnice, ilustrační foto

Za hranou zákona. V šedé ekonomice pracuje v Česku až půl milionu lidí

Lidí, kteří pracují za hranou zákona, je v Česku minimálně 214 tisíc, reálné odhady ovšem hovoří o více než půl milionu. Nejčastěji jde o zaměstnance v gastronomii, maloobchodu, stavebnictví ale i v IT, uvádí to studie projektu Neviditelní.

Přečíst článek

Bude se nabírat

Apetit nabírat zaměstnance je mezi českými firmami větší než v okolních zemích. „Pandemie covid-19 zasáhla všechna odvětví, i přesto jsou ředitelé firem v oblasti zaměstnanosti optimističtí. Těch, kteří očekávají letos nárůst počtu zaměstnanců, je 56 procent, což je výrazně víc než v sousedním Německu. Naopak těch, kteří očekávají pokles počtu pracovníků, je pouhých osm procent. Naopak v Německu s tím počítá čtvrtina CEOs,” říká expertka PwC na řízení lidských zdrojů Andrea Linhartová Palánová. Podle ní optimistický pohled na zaměstnanost přináší nejen vakcinace, ale i výhled nových obchodních příležitostí.

Tomu ostatně odpovídají také makroekonomické prognózy České národní banky nebo České bankovní asociace. Ty pro zbytek letošního roku předpovídají míru nezaměstnanosti na nízké úrovni kolem čtyř procent a pro příští rok by se podle nich měla ještě snížit na 3,6 procenta. „To je o polovinu nižší než v minulé prognóze,” připomíná hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Škoda Auto, ilustrační foto

Schillerová zlepšila odhad vývoje české ekonomiky i veřejných financí

Ministerstvo financí v nové prognóze zlepšilo odhad vývoje ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos nově čeká růst ekonomiky o 3,2 procenta a příští rok o 4,2 procenta. Lépe na tom budou i veřejné rozpočty.

Přečíst článek

Pohonné hmoty, ilustrační foto

Drahota sílí. Inflace zrychlila meziročně na 3,4 procenta

Červencová inflace v meziročním vyjádření dosáhla 3,4 procenta, což bylo nejvíce od loňského prvního prázdninového měsíce.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme