Reklama

Češi přestávají zvládat své dluhy. Po splatnosti je 31 miliard korun

exekuce
iStock
Dalibor Martínek
lib

Lidé mají stále větší potíž se splácením svých závazků. Vyplývá to z aktuálních údajů registru Solus, který eviduje dluhy fyzických osob. Dlužná částka po splatnosti evidovaná u spotřebitelů vzrostla za poslední čtvrtletí loňského roku o dvě stě milionů korun. Celkem činí dluhy po splatnosti 30,9 miliardy korun. Mezičtvrtletně se výše nesplacených dluhů zvýšila poprvé od března 2020.

Reklama

Počet spotřebitelů s dluhem po splatnosti sice klesl o pět tisíc na 423 tisíc osob, potíže se splácením však u zbývajících v posledním roce rostly. Jan Stopka, tajemník sdružení Solus předpokládá, že schopnost lidí splácet závazky bude dál klesat.

Trabl jménem energie

„V průběhu celého roku 2022 jsme zaznamenávali signály, že někteří spotřebitelé mají častěji potíže s úhradou svých závazků. V roce 2023 lze očekávat stále se zvyšující tlak na rodinné rozpočty zejména v důsledku vysokých cen energií a pokračující vyšší inflace. V této souvislosti je důležité zopakovat doporučení, aby v případě potíží s úhradou splatných závazků spotřebitelé co nejdříve kontaktovali svého věřitele a situaci s ním řešili včas,“ uvedl Stopka.

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS)  navrhuje odpuštění úroků a penále na daních a clech.

Milostivé léto se vrací. Vláda chce odpustit dluhy na sociálních odvodech

Živnostníci, drobní zaměstnavatelé i firmy, které mají dluhy na sociálních odvodech, by mohli letos od začátku července do konce listopadu dostat šanci na jejich snadnější srovnání. Při splacení dlužného pojistného by jim sociální správa odpustila penále a exekuční náklady. Úhrada by byla možná i ve splátkách. Nový zákon s úpravou dalšího kola milostivého léta schválila vláda, oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Lidé také šanci zbavit se úroků a penále na daních a clech, pokud splatí původní dlužnou částku.

Přečíst článek

V rámci celé České republiky mělo ke konci loňského roku negativní záznam o existujícím závazku po splatnosti v registru 4,87 procenta dospělých občanů. V minulém čtvrtletí to bylo 4,94 procent občanů.

Jedním ze signálů o rostoucím tlaku na platební morálku spotřebitelů je i průměrná výše dluhu po splatnosti, která připadá na jednoho občana zapsaného v Solusu. Ta sice v dlouhodobém horizontu klesá, v meziměsíčním srovnání se však od loňského srpna do konce roku zvýšila o řádově tisíc korun na 45 192 korun.

Reklama
Průměrná výše dluhu na jednoho spotřebitele Solus, užito se svolením

„Z dotazů do registru Solus je patrný také zvýšený zájem o úvěry mezi klienty, kteří již mají v registru záznam o závazku po splatnosti. Existenci takového dluhu odhalily při dotazu do registru členské společnosti v roce 2022 v průměru u patnácti klientů ze sta,“ doplnil Stopka.

Dolary, ilustrační foto

Chudým zemím hrozí bankroty

Rostoucí ceny potravin, energií a vysoké úrokové sazby tlačí chudší země ke zdi. Řada z nich brzo nebude mít na splácení svých dluhů.

Přečíst článek

Regionální rozdíly

Mezi regiony existují významné rozdíly v platební morálce spotřebitelů či možnosti dostát svým závazkům. A to nejen na úrovni okresů, ale i jednotlivých městských čtvrtí. Například v rámci celé Ostravy eviduje Solus podíl občanů s dluhy po splatnosti 8,47 procenta. V městském obvodu Slezská Ostrava je to však víc než 38 procent občanů. Podobné rozdíly lez dohledat v řadě dalších měst i regionů České republiky.

Tradičně nejnižší podíl osob s dluhem po splatnosti byl ke konci roku ve Zlínském kraji, 3,01 procenta dospělých občanů či v kraji Vysočina, 3,04 procenta. Naopak nejvyšší podíl těchto osob je v Ústeckém kraji, 9,82 procenta, a v Karlovarském kraji, kde je to 8,72 procenta.

Úřad práce, ilustrační foto
video

Lukáš Kovanda: K pokračující drahotě se příští rok přidá i vlna propouštění

Životní úroveň Čechů klesá kvůli pádící inflaci nejvíce od vzniku České republiky. Ke všeobecné drahotě se podle ekonoma Lukáše Kovandy z Trinity Bank v příštím roce přidá také vlna propuštění, jakou Češi dlouho nepamatují.

Přečíst článek

Podíl osob se závazkem po splatnosti na celkovém počtu obyvatel ve věku 18+ let v jednotlivých krajích:

Solus, užito se svolením

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Čínská zkrachovalá realitní jednička Evergrande chce obnovit činnost. Pokud vyřeší obří dluhy

Čínská zkrachovalá realitní jednička Evergrande chce obnovit činnost. Pokud vyřeší obří dluhy

Přečíst článek

David Ondráčka: Předlužené Česko. Tři scénáře pro Fialův kabinet, jak to může řešit

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme