V Česku příštích měsíců může zkrachovat až 10 tisíc internetových obchodů, míní experti. Každý pátý e-shop bojuje o přežití. V zoufalství „posledního tažení“ pravděpodobně nabídnou až absurdně vysoké slevy. Zákazníkům se vyplatí s nákupy počkat.
Rozdíly mezi kraji v Česku přetrvávají. Liší se ekonomická výkonnost, průměrné výdělky a důchody, doba dožití, dostupnost lékařů či využívání internetu. Nejlepší situace je dál v Praze a ve Středočeském kraji, k nejslabším patří Karlovarský či Ústecký kraj. Ukázalo to srovnání krajů za rok 2021, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle expertů regionální rozdíly a rozdělení na takzvané Česko A a Česko B potvrdily i výsledky prvního kola prezidentské volby.
Lednovou kampaní „Jsme první, kdo se stará o vaše finanční zdraví“ se Česká spořitelna (ČS) zaměřuje na změnu finančních návyků, zvyšování finančního zdraví klientů a transformaci firem. V kampani poprvé používá inovované bílé logo a vizuální podobu vycházející z digitálního bankovnictví George.
Razantní propad životní úrovně a stále vysoká inflace jsou hlavními příčinami nepříliš veselé reality letošních vánočních svátků. Češi za ně zaplatí nejvíc v historii, ale zároveň nakoupí nejméně zboží za nejméně dekádu.
Miliony lidí brázdí kvůli práci svět. A pokud někdo uvažuje o práci v zahraničí, měl by pozornost zaměřit na španělskou Valencii. Město zvítězilo v žebříčku metropolí s nejlepšími podmínkami pro expaty před Dubají a možná překvapivě Mexico City. Praha obsadila 21. příčku a Paříž – v minulosti tolik vzývaná umělci a intelektuály – se naopak krčí u dna žebříčku pěti desítek měst od společnosti InterNations, který zveřejnil server CNBC.
Životní úroveň v Česku se loni vůči evropskému průměru relativně snížila. Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele v paritě kupní síly se snížil o dva procentní body na 91 procent průměru Evropské unie. Česko tak je na úrovni Slovinska, mírně zaostává za Itálií (95 procent) a Maltou (96 procent) a naopak je nad Španělskem (84 procent) či Portugalskem (74 procent). Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad ve Statistické ročence 2022.
Pokles své životní úrovně vnímá sedm lidí z deseti. Každý druhý Čech začal kupovat levnější zboží. Podle reálných dat Češi omezili výdaje například na oblečení ve prospěch výdajů na jídlo, energie či dopravu. Vyplývá to z dat Banky Creditas o reálných finančních tocích klientů a z průzkumu agentury Ipsos.
Počty exekucí na americkém realitním trhu jsou na vzestupu. Může za to především konec moratoria, které znemožňovalo zabavit dům těm, kteří měli problémy splácet hypotéku. Olej do ohně ale začíná přilévat také zrychlující inflace, která zhoršuje ekonomickou situaci amerických domácností.
Britský řetězec supermarketů Iceland Foods umožní svým zákazníkům nakupovat potraviny na splátky. Informovala o tom agentura Bloomberg. Nabídka řetězce přichází v době, kdy se domácnosti v Británii stejně jako v dalších evropských zemích musejí vypořádávat s rostoucími životními náklady.
Reálné výdělky Čechů letos nejpravděpodobněji klesnou takřka o desetinu. Skutečný pád životní úrovně si Češi ale ještě plně neuvědomují, zatím podléhají mentální iluzi, která tlumí jejich rozhořčení.
Skoro dvě pětiny Ukrajinců , 3️⃣7️⃣ procent, má příbuzné či blízké známé, kteří přišli o život anebo utrpěli zranění vinou vpádu ruských vojsk na Ukrajinu 🟦🟨 . Vyplývá to z průzkumu, o němž informovalal ukrajinská média.
Koruna v závěru týdne oslabila 📉 k euru i dolaru. Kolem 17:00 se obchodovala za 23,69 koruny za euro 💶 a za 22,01 koruny za dolar 💵, proti čtvrtečnímu podvečeru ztratila vůči společné evropské měně devět haléřů a k americké měně 33 haléřů.
Pražská burza klesala ↘ třetí týden v řadě, index PX oslabil proti minulému týdnu o 2,04 procenta na 1290,65 bodu. Největší ztrátu zaznamenala Erste, oslabily ale i další bankovní tituly. Největší zisk si připsal Philip Morris.
Zisk českého zemědělského sektoru - takzvaný podnikatelský důchod - loni vzrostl 📈meziročně o 5️⃣,8️⃣ procenta na 27,9 miliardy korun. Produkce se zvýšila o 19 procent na téměř 200 miliard.
Největší kryptoměnová burza Binance kvůli technickému problému, který ovlivňoval spotové obchodování, pozastavila vklady i výběry. Později burza na svém webu oznámila, že dokončila údržbu a v 15:00 SEČ obnovila obchodování. Následně firma informovala, že obnovila i výběry.
Zástupci Británie a Evropské komise podepsali dohodu 🤝o uspořádání pro Severní Irsko, která umožní severoirskému parlamentu zjednodušit komplikované postupy při obchodování se zbožím. Ty pramení z toho, že Severní Irsko je součástí Británie, která opustila EU, ale současně sdílí otevřenou hranici se členem EU, Irskou republikou. Parlament bude nyní mimo jiné moci zastavit uplatňování unijních právních předpisů, pokud o to požádá třetina zákonodárců.
Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v březnu činila 8,89 procenta, proti předchozímu měsíci se snížila 📉 o 0,44 procentního bodu. Hodnota je tak na úrovni loňského listopadu, vyplývá z Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů. Odborníci čekají, že v dalším období budou sazby úvěrů stabilní a nebudou se razantně měnit.
Příbramská společnost ZAT dodá systém řízení regulačních tyčí reaktoru (RRCS) pro pátý a šestý blok bulharské jaderné elektrárny⚡ Kozloduj. Smlouvu za 1️⃣5️⃣,5️⃣ milion eur (zhruba 367 milionů korun) podepsali zástupci firem v polovině téměř po dvouletém jednání.
Ceny ropy 🛢 prudce klesají ↘. Severomořská ropa Brent kolem 13:00 SEČ ztrácela zhruba 3,8 procenta a pohybovala se v těsné blízkosti 73 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles o více než čtyři procenta a nacházela se blízko 67 dolarů za barel.
Návštěva britského krále Karla III. ve Francii se kvůli protestům proti reformě francouzského důchodového systému odkládá. Britský panovník měl být na státní návštěvě Francie od nadcházející neděle do středy. Podle britské vlády o odklad požádal francouzský prezident Emmanuel Macron.