Reklama

Češi loni hromadili úspory. Letos je ale rozfofrují za účty za energie

spoření, energie (ilustrační foto)
iStock
Veronika Kudrnová
vku

Finanční rezervu má sedm z deseti českých domácností. Naspořeno přitom mají více než před rokem. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z úspor letos obyvatelům České republiky výrazně ukrojí pádící inflace a zejména pak tučné účty za energie.

Reklama

Zatímco v roce 2020 měla úspory ve výši jednoho měsíčního příjmu pětina (21 procent) českých domácností, loni to bylo jen 16 procent. Průzkum navíc ukazuje, že více než každá pátá domácnost si s úsporami vystačí na více než jeden rok (z toho téměř sedm procent dokonce na více než tři roky). O rok dříve mělo tak velké úspory jen necelých 15 procent českých domácností.

Inflace, ilustrační foto

Inflace se ke konci roku uklidní, ale jen zdánlivě, varují ekonomové

Míra růstu spotřebitelských cen na konci roku 2022 se bude opticky blížit cíli České národní banky, tedy úrovni dvou procent. Vedle dopadů zvyšování sazeb ČNB se na tom podepíše zejména vysoká základna inflace z konce loňského roku, upozornili ekonomové na konferenci Investiční výhledy 2022, kterou uspořádala investiční společnost EMUN.

Přečíst článek

„Ukazuje se, že rodiny s menšími úsporami měly v loňském roce menší příležitost odkládat si peníze, zatímco situace domácností s největšími úsporami se výrazně zlepšila,“ komentovala výsledky průzkumu Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Oproti předchozímu roku je ale větší podíl lidí zcela bez úspor. Tací by podle Palendalové měli co nejrychleji omezit své náklady a začít přemýšlet, jak sehnat další zdroj příjmů nebo jak rozložit závazky na delší časové období.

„V letošním roce lze s jistotou počítat se zdražováním potravin a blíží se vyúčtování energií, které pro mnohé domácnosti bude velkým výdajem,“ varuje Palendalová.

Reklama

Spoření - ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Češi neumějí spořit. Energetickou chudobu budou následovat další problémy

Polovina Čechů, zhruba 4,5 milionu lidí, nemá dostatečné úspory. Během rekordní inflace letošního roku mohou velmi trpět. Podstatnou část z nich tvoří ale důchodci, kteří mají zajištěn příjem od státu. V době růstu cen energie se však projevil nedostatek úspor i u nich.

Přečíst článek

Lidé, na které výrazně dopadlo zdražení energií, mohou žádat úřady práce o podporu. Mohou získat příspěvek na bydlení, který se kvůli růstu cen navýší. Na webové kalkulačce si zájemci mohou ověřit, zda mají na tuto dávku nárok a jak vysoká by mohla být.

Využít je možné i dávku mimořádné okamžité pomoci. Dosáhnou na ni nejen lidé v hmotné nouzi, ale i s menšími úsporami, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Green Deal, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Zelená inflace přichází do Česka, bude tady roky. Jak se na ni připravit?

Jen pár dnů nazpět varovala Isabel Schnabelová z vedení Evropské centrální banky (ECB) před takzvanou zelenou inflací, neboli „greenflation“. Jedná se o dosud nejhlasitější varování zpoza zdí ECB, že nynější vysoké ceny energií napříč eurozónou, a potažmo EU včetně Česka, tu budou celé roky. A že se ještě dost možná budou průběžně výrazně zvyšovat. Jsou totiž daní za zelenou transformaci EU a za její snahu dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality.

Přečíst článek

Ruské tanky

Tenze na Ukrajině sráží ruské akcie i rubl. Výprodeje stíhají i bitcoin

Hlavní index ruských akcií odepsal více než šest procent a výrazně dolů zamířil i ruský rubl, který je k dolaru na nejnižších hodnotách od podzimu 2020. Podle analytiků je za tímto propadem citelné zhoršení vztahů mezi Ruskem a Západem. Výprodeje stíhají také kryptoměny.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Téměř třetina Čechů žije jen s minimální finanční rezervou, která nepokryje ani jeden měsíc jejich průměrných životních nákladů.

Každý třetí Čech má finanční rezervu na méně než měsíc života, ukazuje průzkum

Přečíst článek
spoření, energie

Kdo dá víc. Velké srovnání termínovaných účtů. Rekord je devítiprocentní sazba

Přečíst článek
Jaké zhodnocení slibují termínované vklady v listopadu?

Jaké zhodnocení slibují termínované vklady v listopadu? Tady je přehled

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme