Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Britové se bojí zimy. Místo nových iPhonů v panice skupují svetry a deky

Britové se bojí zimy. Místo nových iPhonů v panice skupují svetry a deky
iStock
Petra Jansová
pej

Britové se připravují na tuhou zimu. Ve velkém kupují přikrývky a teplé oblečení. A před zábavní elektronikou dávají přednost energeticky úsporným domácím spotřebičům.

Reklama

Maloobchodní tržby ve Spojeném království v září vzrostly, meziročně o dvě procenta. Nárůst ale nezpůsobily vyšší objemy nákupů, ale vyšší ceny koncových produktů, upozorňuje server CNBC s odkazem na data sdružení British Retail Consortium.

Data za uplynulý měsíc zároveň poukazují na změnu trendu nakupování. Místo počítačů, televizí nebo nábytku, Britové nakupovali přikrývky, teplé oblečení nebo „zelené“ domácí spotřebiče, mimo jiné fritézy. 

„Důvěra spotřebitelů i během září klesla, lidé nakupují opatrně, obávají se tuhé zimy a energetické krize. Maloobchodní sektor čeká tuhá zima,“ komentovala výsledky analýzy generální ředitelka British Retail Consortium Helen Dickinsonová.

Libra

Stanislav Šulc: Pšt, za krizi libry může brexit, ale nesmí se to říkat

Britská libra se ocitla ve volném pádu. Objevuje se celá řada aktuálních příčin, proč se to děje. Ale zapomíná se na hlavní důvod - hlasování o brexitu a neschopnost Britů dosáhnout alespoň stejně kvalitních smluv, jaké měli v Evropské unii.

Přečíst článek

Britská vláda v reakci na průdký nárůst cen plynu a elektřiny na začátku září oznámila pomoc spotřebitelům s vysokými účty za energie. Každé britské domácnosti poskytnutne příspěvěk 400 liber (asi 11 tisíc korun). I tak ale účet za energie průměrné britské domácnosti vzroste na téměř dvojnásobek. 

Ani ve světle energetické krize ale tamní vláda nepočítá s kampaní za snížení spotřeby energií, na což se chystají jiné evropské vlády. Přerušení dodávek je totiž podle premiérky Liz Trussové velmi nepravděpodobné.

Dickinsonová upozorňuje na to, že Britové se i nadále potýkají s razantním zvyšováním cen potravin. Inflace ve Velké Británii je aktuálně téměř 10 procent. V Británii, stejně jako jinde, roste nájemné i hypoteční sazby, což se silně projevuje na kupní síle spotřebitelů.

„Britové svoje nákupy budou v následujících měsících řídit slevovými akcemi,” uzavřel Paul Martin, analytik pro maloobchod v KPMG.

Dalibor Martínek: Začněme plést svetry. Už i premiér Fiala tuší, že levný tarif bude fiasko

Máme tu dvě mediální vystoupení vlády na téma drahé energie krátce po sobě. Nejdříve ministerstvo průmyslu oznámilo, že až bude docházet plyn, nechá ho stát průmyslovým podnikům. A vypne ho domácnostem. Že prý lidé, aby mohli chodit do práce, musejí mít kam chodit. Jinými slovy, fabriky nezavřeme, doma budete mít zimu.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Tržby v maloobchodě loni klesly o rekordních 4,1 procenta. Závěr roku ale přinesl pozitivní obrat

Tržby v maloobchodě loni klesly o rekordních 4,1 procenta. Závěr roku ale přinesl pozitivní obrat

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme