Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Británie se staví zády ruským oligarchům. Chystá se zrušit zlatá víza

Pasová kontrola, ilustrační foto
iStock
Veronika Kudrnová
vku

Británie už nechce za každou cenu lákat do země zahraniční kapitál. Zvažuje, že zruší podnikatelská víza, která uděluje pod podmínkou závazku milionových investic, uvedla BBC.

Reklama

Britská vláda plánuje zrušit „zlatá” víza, která měla za cíl přitáhnout bohaté zahraniční investory do Británie. S odkazem na anonymní vládní zdroj to uvedl server BBC. Podle listu Financial Times se kabinet opatřením mimo jiné snaží snížit vliv ruských peněz v zemi. Oficiální stanovisko vlády se očekává příští týden.

O podnikatelské vízum se nyní mohou ucházet byznysmeni i s rodinami, kteří v Británii investovali minimálně dva miliony liber (asi 58,4 milionu korun). Čím více v Británii investují, o to rychleji se pak mohou ucházet o trvalý pobyt v zemi. Při investovaných deseti milionech liber (asi 292 milionů korun) je to už po dvou letech.

britská královna Alžběta II. při oslavě svých narozenin v roce 2018 v Royal Albert Hall

Alžběta II. a královská rodina jsou značky hodnotnější než Shell nebo Marks & Spencer

Královna Alžběta II., která dneškem završuje 70 let na trůnu, je nejen nejdéle vládnoucím britským monarchou historie, ale též nejvýdělečnějším. Pokud by britská královská rodina představovala firmu, byla by její značka jednou z nejhodnotnějších na světě.

Přečíst článek

Prostředek praní špinavých peněz

Od svého vzniku v roce 2008 prošel program několika změnami. Od roku 2015 musejí uchazeči prokazovat původ majetku a dokládat finanční prověrku a od roku 2019 musejí mít britský bankovní účet.

Reklama

Britská vláda vydala vízum pro investory více než 14 tisíc ruských občanů. Po útoku na někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury v roce 2018, ze kterého Londýn viní Moskvu, se ale vztahy obou zemí zhoršily. Před dvěma lety vydala bezpečnostní komise britského parlamentu zprávu, ve které poukazovala na velmi snadnou zneužitelnost zlatých víz pro praní špinavých peněz mimo jiné ruskými oligarchy.

Posledním impulzem k definitivnímu zrušení zlatých víz se podle BBC zdá být současná krize okolo Ukrajiny. Rusko u jejích hranic shromáždilo podle západních odhadů více než 150 tisíc vojáků. Západ se obává možné invaze, což ale Moskva opakovaně odmítá.

Británií zmítá jedna krize za druhou

Johnson přilévá do ohně. K inflaci a pádícím cenám energií Britům ještě zvýší daně. Ustojí to?

Ostrovní království se pustilo do experimentu, který se nemusí vyplatit. K mixu pokračující covidové pandemie, rostoucích cen energií a zrychlující inflaci přilévá tamní vláda olej do ohně v podobě zvýšení daní. 

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme