Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

3, 2, 1… zážeh. Richard Branson je ve vesmíru

Stanislav Šulc

O devět dní vyfoukl prvenství v miliardářských vesmírný výletech zakladateli Amazonu Jeffu Bezosovi. Všechno je ale trochu komplikovanější.

Britský miliardář Richard Branson se dnes vydá k hranici vesmíru v rámci testovacího letu raketoplánu VSS Unity své společnosti Virgin Galactic. Jeho let je považován za milník soutěžení v rodící se lukrativní vesmírné turistice. Branson o devět dní předstihne hlavního konkurenta, zakladatele společnosti Blue Origin Jeffa Bezose, který svou cestu do vesmíru naplánoval na 20. července.

„VSS Unity odstartuje z kosmodromu Spaceport America u města Truth or Consequences v Novém Mexiku. Do předpokládané výšky kolem 15 kilometrů loď vynese mateřský letoun VMS Eve. Pak se raketoplán oddělí, zažehne vlastní motory a strmě vystoupá k hranici 90 kilometrů. Při dosažení nejvyššího bodu letu zažije posádka několikaminutový stav beztíže. Poté se stroj pozvolna snese zpět a přistane na dráze kosmodromu Spaceport America, z níž s nosným letounem odstartoval. Pokud vše půjde podle plánu potrvá celý let půldruhé hodiny,“ popsala předpokládaný průběh letu agentura Bloomberg. Podle ní letenka přišla na 250 tisíc dolarů.

Bloomberg zároveň poukazuje na to, že Bezosovi se podařilo zvítězit u veřejnosti, a právě jeho chystaný let je většinově považován za skutečně přelomový.

Kde začíná vesmír?

Důvodem je především hranice, kde vlastně začíná vesmír. Bloomberg připomíná, že začátek vesmíru si významné instituce definují po svém. „Například americká armáda má hranici pro své piloty stanovenu na 50 mil nad povrchem,” připomíná Bloomberg. Pokud by tato hranice byla univerzálně přijímaná, Branson by skutečně opustil zemskou atmosféru a vstoupil do vesmíru. Jeho let totiž vystoupá do 55 mil.

„Jen čtyři procenta světa uznávají nižší hranici 80 kilometrů, nebo 50 mil, jako začátek vesmíru,“ konstatovala Bezosova Blue Origin na svém twitterovém účtu. A je to skutečně tak. Nejčastěji se za hranici vesmíru označuje takzvaná Kármánova hranice, která je stanovena na 100 kilometrů (tedy zhruba 62 mil) nad zemským povrchem.

I proto si Bezos neodpustil šťouchanec do Bransonova letu, který zakladatel Amazonu označil za „další suborbitální let letadlem“. A dodal, že jeho raketa New Shepard létá nad sto kilometrů, což je „jedna z mnoha výhod létání s Blue Origin“.

Ať už ale bude hranice vesmíru definovaná jakkoli, na faktu, že se vesmírná turistika stává realitou, se již nejspíš nezmění nic.

A co vy? Letěli byste do vesmíru?

Andy Jassy, nový CEO Amazonu, ve funkci nahradil zakladatele společnosti Jeffa Bezose.

Nový šéf Amazonu Andy Jassy: Bezosův stín stojící nohama pevně na zemi

Andy Jassy k nejvyšší roli v Amazonu rostl řadu let jako „Bezosův stín“. Největšímu e-shopu světa navíc vymyslel nejlukrativnější byznys.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme