Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Pekarová Adamová: TOP 09 se stala synonymem pro západní ukotvení a rozpočtovou zodpovědnost

Předsedkyně strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
ČTK
 ČTK

TOP 09 se za 15 let své existence stala pevnou součástí české veřejné sféry a politické scény. Dala lidem možnost volit odpovědnou stranu, jejíž program je postaven na moderních řešeních pro současné problémy, ale zároveň s velkým přesahem do budoucnosti, míní předsedkyně strany a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Reklama

Za naprosto ideální považuje vzhledem k současné situaci koaliční formát vládního uskupení Spolu, v němž její strana spolupracuje s ODS a KDU-ČSL. V koalici se TOP 09 neztrácí, právě naopak, řekla a připomenula výsledek nedávných voleb do Evropského parlamentu, kde si strana udržela dva mandáty.

Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který se z politiky stáhl před utvořením koalice Spolu, rozhovor k výročí strany odmítl poskytnout. Uvedl, že nemá rád, když otcové zakladatelé svou stranu kritizují. Nemluvil by upřímně, což nechce.

Podle ministra pro vědu a výzkum Marka Ženíška se TOP 09 stala etablovanou politickou stranou, která má svůj stabilní elektorát. „Hodnoty, na kterých je topka postavena, jsou pro nás naprosto neměnné, ve své politice jsme čitelní. Máme stabilní zastoupení v Poslanecké sněmovně i v Senátu, třetího nejvyššího ústavního činitele, dva ministry ve vládě, máme silné zastoupení v zastupitelstvech, jsme v Evropském parlamentu. Ušli jsme kus cesty a já jsem rád, že je to vidět,“ uvedl politolog, který se stal jedním z prvních členů TOP 09.

Nizozemský premiér Mark Rutte

„Teflonový Mark“ či „pan Normální“. NATO převezme nizozemský premiér Mark Rutte

Jezdí starým autem, bydlí ve skromném domě a na cestách nejraději přespává v levných hotelech. Dlouholetému nizozemskému premiérovi Markovi Ruttemu je pozlátko politického života cizí, je ale jedním z nejzručnějších operátorů moci v celé Evropě. To se může neochvějnému zastánci Ukrajiny ve funkci generálního tajemníka NATO určitě hodit.

Přečíst článek

Reklama

Synonymum pro západní ukotvení

Podle Pekarové Adamové politici TOP 09 jako jedni z mála v Česku nehledí jen na momentální prospěch. „Topka se stala synonymem pro západní ukotvení a rozpočtovou zodpovědnost. Do veřejného prostoru přinesla řadu témat, která se postupně daří prosazovat - jedním nejaktuálnějším příkladem za všechny je korespondenční volba - byla to právě TOP 09, která ji začala prosazovat jako první už před několika lety,“ uvedla.

„S řadou témat jdeme proti proudu většinového mínění - například prosazujeme přijetí eura, řešení dopadů klimatické změny a modernizaci ekonomiky. Zároveň ukazujeme, že se umíme domluvit, protože koalice Spolu vznikla i díky naší schopnosti držet slovo, hledat konsenzus a nadřadit společný zájem nad zájmy jednotlivých stran či osobností,“ řekla předsedkyně k viditelnosti TOP 09 v koalici.

Donald Trump

Trump dostal od podporovatele 50 milionů dolarů. Na kampaň už má víc peněz než Biden

Prezidentská kampaň v USA se pomalu rozjíždí. Exprezident Donald Trump na ní nyní získal od soukromého byznysmena významnou finanční injekci, uvádí server BBC.

Přečíst článek

Další sbližování s ODS, jak o něm spekulují média, nepřipouští Pekarová Adamová ani Ženíšek. „TOP 09 a ODS se shodují v základních principech fungování demokratického právního státu. Máme společného soupeře - a tím jsou populisté a extrémisté, kteří takové fungování ohrožují. Zároveň ale existují dílčí otázky, u kterých se neshodneme, a u kterých musíme nacházet výrazné kompromisy. Pro takovou spolupráci je koaliční formát naprosto ideální a dokazují to jak naše výsledky na celostátní, tak na komunální a nyní i evropské úrovni,“ uvedla šéfka strany. Podle Ženíška je TOP 09 samostatnou a suverénní stranou, která se nepotřebuje s nikým slučovat, je rovnocenným koaličním partnerem, kterým chce zůstat také do budoucna.

Počet členů TOP 09 se pohybuje nad 2000, aktuálně jich má 2128. Voliče sbírá podle Ženíška mezi mladšími a ve velkých městech. „Jsou to lidé, kteří s našimi hodnotami souzní a ví, že z nich neuhýbáme. Vnímají Českou republiku jako důležitou součást Evropské unie a Severoatlantické aliance. Na domácí scéně od státu očekávají, že jim nebude házet klacky pod nohy, ať už se to týká jakékoli oblasti života,“ uvedla Pekarová Adamová.

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí. 

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme