Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Musk prodal akcie Tesly za pět miliard dolarů. Přes miliardu pošle berňáku

Elon Musk
čtk
Veronika Kudrnová
vku

Zasel vítr, sklidil bouři. Výsledek? Tučné sousto berňáku.

Reklama

Elon Musk, nejbohatší člověk na světě, techno král a mistr pokladník automobilky Tesla, jak zní jeho oficiální titul, tento týden prodal 4,5 milionu akcií Tesly, vyplynulo z prohlášení firmy pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). To odpovídá asi třem procentům Muskova podílu v automobilce. Za akcie inkasoval více než pět miliard dolarů (téměř 110 miliard korun), které teď bude muset danit.

Z celkové částky půjde na úhradu daní z akciových opcí asi 1,1 miliardy dolarů. Musk prodal akcie Tesly naposledy před pěti lety, v roce 2016. Aktuální prodej možná uspíšila anketa na twitteru, kterou Musk o víkendu oslovil uživatele sociální sítě v reakci na kritiku, že neplatí spravedlivý podíl na daních: „V poslední době se hodně mluví o tom, že nerealizované zisky jsou prostředkem k vyhýbání se daním, takže navrhuji prodej deseti procent svých akcií Tesly. Podporujete to?” Dodal, že se podvolí výsledku, ať bude jakýkoliv. Pro prodej akcií hlasovalo 57,9 procenta uživatelů.

Tesla, ilustrační foto

Tesla smlouvu s firmou Hertz ještě nepodepsala, práskl Musk a rázem zchudl

Akciové rally Tesly zatnul tipec sám její šéf Elon Musk. Jak jinak, než příspěvkem na Twitteru. Kápo automobilky na sociální síti přiznal, že objednávku od autopůjčovny Hertz na 100 tisíc elektromobilů zatím Tesla nepodepsala.

Přečíst článek

Tesla nevyplácí Muskovi mzdu v hotovosti. Místo toho získává obrovské akciové opce. „Mám pouze akcie, tudíž jediný způsob, jak osobně zaplatit daně, je prodat akcie,” uvedl Musk na twitteru.

Reklama

Agentury upozorňují, že část prodaných akcií pochází z vysoké odměny z roku 2012 právě ve formě akciových opcí. Tyto opce musí uplatnit do srpna příštího roku, jinak vyprší. Začátkem tohoto roku Musk veřejně prohlásil, že tyto opce pravděpodobně v blízké budoucnosti uplatní. Je tak možné, že toto uplatnění a související prodej by se uskutečnily bez ohledu na výsledky průzkumu na twitteru, podle předem dohodnutého plánu, uvedla agentura Bloomberg.

Rivian Truck

Rivian se vřítil na burzu. Rodí se druhá Tesla v segmentu užitkových vozů

Americký výrobce elektromobilů Rivian se hlásí o slovo. Dnes se s jeho akciemi začne obchodovat na burze Nasdaq. Konkurent Tesly upsal cenné papíry za téměř 12 miliard dolarů a zařadil se tak mezi desítku nejhodnotnějších IPO v USA.

Přečíst článek

Zpráva o prodeji vyvolala v pondělí a úterý pokles cen akcií, ve středu však akcie opět oživily. Letos si akcie Tesly připsaly více než 50 procent. Ve středu uzavřely na hodnotě 1067,95 dolaru.

Po transakci Musk vlastní zhruba 167 milionů akcií Tesly. Podle údajů z června byl podle agentury AP Musk největším akcionářem Tesly s podílem zhruba 17 procent. Musk je podle žebříčku Bloombergu nejbohatším mužem světa, čistá hodnota jeho majetku činí zhruba 299 miliard dolarů. Hlavní část jeho jmění tvoří právě akcie Tesly.

Elon Musk

Musk: Ukažte mi, jak za šest miliard dolarů zničit hlad, a prodám akcie Tesly

Když mi dokážete, jak za šest miliard dolarů vymýtíte hlad ve světě, prodám akcie Tesly a přispěju na to. Organizaci spojených národů to vzkázal miliardář a vizionář Elon Musk v reakci na výzvu – či možná jen rýpnutí – ředitele Světového potravinového programu OSN Davida Beasleyho. Ten vyzval Muska a také druhého nejbohatšího muže planety a spolumajitele Amazonu Jeffa Bezose, že jen procento jejich majetku by pomohlo vyřešit světový hlad.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí. 

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Šéf automobilky Tesla Elon Musk

Musk prodal loni akcie Tesly za miliardy, další dal na charitu. A zbytek si už nechám, prohlásil

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme