Lukačovič: IPO Seznamu byl nejblbější nápad mého života

Vlastník internetové firmy Seznam.cz Ivo Lukačovič již neuvažuje o umístění části akcií na burzu. Úvahy o IPO (Initial Public Offering - první veřejná nabídka akcií) v srpnu zmínil v článku na neveřejné síti Patreon, podle něj šlo jen o sondování trhu. Na Patreonu nyní uvedl, že IPO byl „nejblbější“ nápad jeho života.
Od uvedení maximálně pěti procent akcií Seznamu na trh si Lukačovič sliboval lepší mediální pokrytí firmy, vytvoření skupiny investorů, kteří by byli motivovaní služby Seznamu více používat a doporučovat ostatním. Viděl v tom také možnost na vytvoření zaměstnaneckého opčního programu.
„Předpokládal jsem, že tyhle věci by mohly Seznam posunout na další level jakési společenské prestiže, když máme v ČR celkem hezké postavení na trhu a růst dál je velmi těžké. Na příští rok kluci predikují tržby šest až 6,4 miliardy korun, a i když je to meziroční růst zhruba o osm procent, už dávno to není startupový růst,“ uvedl.
Francie má od včerejšího večera vůbec poprvé v historii horší ratingové hodnocení než Česko. Alespoň podle agentury Fitch Ratings. Ta Francii, která podle ní dosahuje ratingového stupně AA-, zhoršila ratingový výhled na negativní.
Lukáš Kovanda: Češi porazili Francii. Eurozóna už není elitním klubem
Názory
Podle Lukačoviče se ukázalo, že uvedení akcií na trh má smysl pouze v případě, že firma potřebuje peníze a nedokáže je jinak sehnat. To ale není případ Seznamu, který každý rok generuje vysokou hotovost. Investoři podle něj také preferují tituly, kde je podíl akcií co největší a titulu s pětiprocentním floatem by se asi vyhnuli. S uvedením akcií na trh by rovněž pro firmu začala platit různá omezení a povinnosti, které by komplikovaly její práci.
Největší tuzemská internetová firma Seznam.cz loni zvýšila zisk před zdaněním o šest procent na 1,36 miliardy korun. Tržby stouply o 0,2 procenta na 5,94 miliardy korun. Lukačovič Seznam založil v roce 1996. Firma provozuje stejnojmenný vyhledávač Seznam.cz, zpravodajský server Seznam Zprávy, Televizi Seznam, službu Mapy.cz nebo Sbazar, Sreality a Sauto. Nabízí mimo jiné také srovnávač Zboží.cz, Počasí.cz, Prohlížeč nebo video portál Stream.cz.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.