Reklama

Křetínský hraje v Británii o stovky milionů liber z dotací

Český miliardář a investor Daniel Křetínský a obří švýcarská komoditní společnost Vitol doufají, že získají stovky milionů liber určené na dotace pro britské elektrárny.
ČTK
 ČTK

Český miliardář a investor Daniel Křetínský a obří švýcarská komoditní společnost Vitol doufají, že získají stovky milionů liber určené na dotace pro britské elektrárny, píše deník The Guardian. Patří k uchazečům v aukci provozovatele britské elektrizační soustavy National Grid, ve které jde o 1,5 miliardy liber (zhruba 40 miliard korun) a jejíž výsledky se vyhlásí tento měsíc.

Reklama

Každoroční aukce stanoví dotační cenu pro majitele elektráren a bateriových úložišť. Dotace jim mají umožnit pokrýt náklady na pohotovost v případě vzniku rychlé potřeby dodatečné elektřiny. Náklady jsou hrazeny ze spotřebitelských účtů.

Zisky energetického průmyslu jsou pod drobnohledem kvůli vysokým účtům pro koncové zákazníky. Společnost Shell vyvolala pobouření poté, co minulý týden oznámila rekordní zisk. U konkurenta BP se očekává, že v úterý vykáže základní zisky za čtvrté čtvrtletí asi pět miliard dolarů (111 miliard korun).

Křetínský kupuje dalšího dodavatele energií

Společnost EP Energy Trading z holdingu EPH Daniela Křetínského, která pod značkou epet dodává elektřinu a plyn odběratelům v Česku a na Slovensku, kupuje obchodníka s elektřinou Gazela Energy. Jejich spojení posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který o tom informoval na svém webu.

Přečíst článek

Křetínskému se v Británii přezdívá česká Sfinga pro jeho averzi k publicitě. V zemi vlastní podíly v poště Royal Mail, v anglickém fotbalovém klubu West Ham United a v řetězci supermarketů Sainsbury’s. Jeho energetická aktiva v Británii zahrnují plynové elektrárny Langage a South Humber Bank a závod na biomasu Lynemouth v Northumberlandu.

Prezidentský Elysejský palác v Paříži.

Křetínský v „investiční horečce“ koupil v Paříži dům s výhledem na prezidentský palác

Český miliardář Daniel Křetínský koupil v roce 2020 pařížský dům ruského oligarchy Dmitrije Rybolovleva za 21,5 milionu eur (asi 517 milionu korun). Honosný městský dům má výhled na prezidentský Elysejský palác a bohatou historii. Zároveň patří mezi aktiva v Rybolovlevově ostře sledovaném rozvodu, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Reklama

Křetínského společnost EP UK Investments se uchází o 15leté smlouvy na zajištění dodávek ze tří nově vybudovaných plynárenských jednotek v Eggborough. Zastánci projektu North Yorkshire argumentují, že existuje „naléhavá potřeba” nahradit výrobu elektřiny ztracenou kvůli vyřazení uhelných a jaderných elektráren v lokalitě. EP UK také doufá, že získá jednoleté smlouvy s Langage a South Humber Bank, píše The Guardian.

Renáta Kellnerová je podle časopisu Forbes 12. nejbohatší ženou na světě

Renáta Kellnerová je podle časopisu Forbes 12. nejbohatší ženou na světě

Podnikatelka Renáta Kellnerová s rodinou je na 12. místě žebříčku nejbohatších žen na světě, který sestavuje časopis Forbes. Pětapadesátiletá vdova po vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi, který tragicky zahynul předloni v březnu, má podle žebříčku majetek za 16,3 miliardy dolarů (přes 372 miliard korun). Celkově se umístila na 100. příčce, a je tak nejvýše ze všech obyvatel Česka.

Přečíst článek

Společnost VPI vlastněná firmou Vitol, která během energetické krize vykázala rostoucí zisky, si chce zajistit 15leté smlouvy, aby mohla postavit dva nové plynové bloky v Damhead Creeku v Kentu. VPI se také uchází o jednoleté smlouvy na závody v Imminghamu v severním Lincolnshiru, Damhead Creeku v Kentu, Shorehamu u Brightonu a Rye House v Hertfordshiru.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme