Reklama

Apple chystá spoustu nových počítačů. I jeden miniaturní

Apple, ilustrační foto
Pixabay
Stanislav Šulc
sta

Největší technologická společnost světa se podle agentury Bloomberg pokusí získat větší podíl na trhu osobních počítačů. Tam ji zatím drtí konkurence Lenova, HP a Dellu. Trumfem má být nový čip M2 a také návrat 12palcového MacBooku.

Reklama

Devět procent. Tak velký podíl na trhu s osobními počítači v posledním roce měla společnost Apple, která je světovou čtyřkou. Jedničkou zůstává Lenovo, následují HP a Dell. Applu se však v posledních měsících daří razantně navyšovat tržby z prodejů osobních počítačů, což podle agentury Bloomberg souvisí zejména s využíváním vlastních čipů M1 a nově ohlášených M2.

Podíl jednotlivých výrobců na trhu s usobními počítači v roce 2021 Bloomberg

„Apple na příští rok chystá rozšíření produktových řad zejména s využitím nových, inhouse vyráběných čipů,“ uvedl Mark Gurman z Bloombergu s odkazem na osoby obeznámené s plány společnosti.

V příštím roce se tak zákazníci mohou těšit zejména na větší, 15palcové laptopy MacBook Air, což podle Gurmana bude první zvětšení řady Air od jejího čtrnáctiletého fungování. Apple pak zároveň připravuje 12palcový laptop, který bude jeho nejmenším osobním počítačem za mnoho let. Naposledy 12palcové varianty Apple nabízel ve své řadě MacBook, kterou ukončil v roce 2016 a nahradil je dvěma řadami Air a Pro.

Apple CEO Tim Cook

Konference Apple: Sázka na wellness, zdraví a chytré auto

Přední vývojáři společnosti Apple představili celou řadu vylepšení zejména v softwarové oblasti. Razantně se promění operační systémy všech klíčových zařízení, největší proměnou však projdou tablety iPad. Nejzajímavější novinky však Apple představil v segmentu zdraví a také v propojení s automobilem. 

Přečíst článek

Úspěch vlastních čipů

Applu se vyplatila sázka na vlastní čipy označované M1 a nedávno ohlášené M2. Podle Bloombergu Apple již v současnosti pracuje na verzi M3. M1 čipy se v počítačích objevily v třetím kvartálu roku 2020. „A právě v tomto období nastartoval razantní nárůst tržeb z prodejů počítačů. Zatímco ve druhém kvartálu činily tržby 5,4 miliardy dolarů, v následujícím kvartálu to byl dvojnásobek,“ připomíná Mark Gurman.

Reklama
Vývoj tržeb Apple za osobní počítače (v miliardách dolarů) Bloomberg

A projevilo se to v tržbách za celý rok. Zatímco za rok 2019 byly tržby za Macy 25,7 miliardy dolarů, o rok později to bylo již 28,6 miliardy a vloni již tržby za počítače vyskočily na 35,2 miliardy dolarů. Samozřejmě je potřeba připomenout, že v pandemických letech značně narostla poptávka po počítačích kvůli distanční práci i výuce.

USB-C

Apple má smůlu. V Evropě se budou mobily i tablety nabíjet jedině přes USB-C

Na dobití všech telefonů či tabletů prodávaných v Evropské unii bude od podzimu roku 2024 stačit jediná nabíječka. K nelibosti společnosti Apple to bude ta s koncovkou USB-C.

Přečíst článek

Probíhající rekonstrukce hotelu Intercontinental a jeho okolí

Trio miliardářů opravuje hotel Intercontinental. Ministerští úředníci jim nyní zkomplikovali plány

Majiteli hotelu a jeho okolí jsou miliardáři Oldřich Šlemr, Eduard Kučera a Pavel Baudyš. Největší překážkou pro schválení revitalizačního plánu je chystaná prosklená komerční budova na rohu Pařížské a Bílkovy ulice nazývaná Brand Store. Ta podle ministerských úředníků rozhodně není "drobným obchodním zařízením".

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme