Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Trh s PC se propadl o třetinu. Strádají všichni, Apple nejvíce

Apple, ilustrační foto
Jamie McCall / Creative Commons / CC BY 2.0
 nst
nst

První kvartál letošního roku přinesl na trh s osobními počítači nebývale silný propad – výrobci dodali meziročně „jen“ 56,9 milionu přístrojů, tedy o 29 procent méně. Nejhůře na tom mezi pěticí největších výrobců byla společnost Apple, jejíž dodávky propadly o 40,5 procenta, poznamenává agentura Bloomberg.

Reklama

Počty prodaných PC se dostaly dokonce na předpandemické úrovně roku 2019, což podle analytiků naznačuje významné ochlazení poptávky po počítačích – jednak kvůli tomu, že potřeba pracovat z domova opadla, jednak kvůli probíhající ekonomické krizi, která přiškrtila a přesměrovala výdaje domácností do více nezbytných položek.

Nejnižší propad zaznamenala společnost HP, a to jen 24,2 procenta, firmy Asus, Lenovo a Dell evidovaly shodně 30procentní propad.

Zakladatel a CEO Tesly Elon Musk.

Tesla zvyšuje sázky na Čínu. V Šanghaji bude chrlit baterie Megapack

Společnost Tesla patřící jednomu z nejbohatších mužů planety Elonu Muskovi vybuduje v čínské Šanghaji novou továrnu na baterie Megapack. Firma tak navyšuje sázky na šanghajsou metropoli, kde má již továrnu na výrobu svých elektrických vozů i v okamžiku rostoucího napětí mezi USA a Čínou, poznamenává agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Trh počítačů tak následuje trend, který byl poslední rok patrný třeba i na trhu s chytrými telefony: zákazníci jednoduše méně utrácejí, což má za následek další změny v dodavatelském řetězci. Přebytek zařízení na trhu vede producenty k omezování dodávek. Například Samsung jakožto největší výrobce paměťových čipů již minulý týden oznámil, že omezí výrobu pamětí pro přenosná zařízení. Vedly jej k tomu nejhorší hospodářské výsledky od roku 2009.

Reklama

„I přes omezení výroby a silné slevové akce lze očekávat, že trh zůstane i příští měsíce relativně zahlcený elektronikou. Tento stav může vydržet až do třetího kvartálu tohoto roku,“ nechal se slyšet výzkumný pracovník výzkumné společnosti IDC Jitesh Ubrani.

Zajímavým faktorem celé situace pak podle Bloombergu může být to, že omezení výroby plynoucí z nadbytku produktů na trhu může být řadou výrobců vítanou pauzou, která jim umožní vypracovat nebo dokonce realizovat své plány na přesun výroby mimo Čínu kvůli rostoucím sporům s USA. Čtyřicetiprocentní zářez Applu tak může přecijen z pohledu firmy vést k „něčemu dobrému“.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Akcie výrobce čipů Nvidia raketově rostou

Dva se perou, třetí se směje. Nvidia je nejhodnotnější firmou, sesadila Apple i Microsoft

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme