Reklama

VIDEO: Podívejte se na nejdražší auto na světě – sportovní Mercedes z roku 1955 za tři miliardy korun

Mimořádně vzácný exemplář závodního automobilu Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut z roku 1955 se na soukromé aukci 5. května 2022 prodal za 135 milionů eur (3,3 miliardy korun). Stal se tak nejdražším prodaným automobilem všech dob, oznámila automobilka.
Sotheby's, s laskavým svolením
Dušan Kütner

Mimořádně vzácný exemplář závodního automobilu Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut z roku 1955 se na soukromé aukci prodal za 135 milionů eur (3,3 miliardy korun). Stal se tak nejdražším prodaným automobilem všech dob, oznámila automobilka. Podívejte se, jak byl vůz před aukcí prezentován aukční síní Sotheby´s.

Reklama
Nejdražší auto světa, sportovní Mercedes z roku 1955. Pramen: Sotheby´s, se svolením
 

Aukce se konala v utajení už 5. května v muzeu Mercedes-Benz ve Stuttgartu, firma o ní ale informovala až teď. Vítěz aukce zůstal v anonymitě.

Vůz z roku 1955, který je jedním ze dvou vyrobených kusů, byl podle síně Sotheby´s vždy považován za jeden z velkých klenotů motoristické historie, ale málokdo si kdy představoval, že bude nabízen k prodeji. Auto vyrobené závodním oddělením Mercedes-Benz je pojmenováno po svém tvůrci a hlavním inženýrovi Rudolfu Uhlenhautovi. Je považován za jeden z nejlepších příkladů automobilového inženýrství a designu, často uváděný jako „nejhezčí auto na světě od automobilových odborníků a nadšenců po celém světě,“ uvedla Sotheby´s.

Obraz Shot Sage Blue Marilyn

Aukční rekord. V Christie’s vydražili Warholovu Marylin, výtěžek půjde na charitu

Slavný portrét portrét herečky Marilyn Monroe od Andyho Warhola se v prodal v aukční síni Christie’s v New Yorku za 195 milionů dolarů (4,63 miliardy korun). Jedná se o nejvyšší cenu, za níž se dosud vydražilo jakékoliv dílo z 20. století.

Přečíst článek

Pozoruhodný model 300 SLR vycházel z velmi úspěšného vozu W 196 R Grand Prix, který vyhrál dvě mistrovství světa s Juanem Manuelem Fangiem za volantem, ale s motorem zvětšeným na tři litry pro závody sportovních vozů. Vůz byl schopen jet 290 kilometrů za hodinu, což z něj činilo jedno z nejrychlejších silničních legálních vozů, jaké kdy byly v té době vytvořeny.

Dosavadní rekord u auta prodaného v aukci držel vůz Ferrari 250 GTO z roku 1962, který se před čtyřmi lety prodal za 48,5 milionu dolarů.

Reklama

Související

Mercedes-AMG ONE

Formule 1 pro běžný provoz? Mercedes letos konečně uvede vysněný supersport. Vyjde na 2,3 milionu eur

Přečíst článek
Výroba automobilů

Krize v autoprůmyslu se zmírňuje. Čipů přibývá, ale výrobci ještě nemají vyhráno

Přečíst článek
Součástí prodeje sbírky rozvádějícího se páru Macklowových byl i obraz Andyho Warhola Blue Airmail Stamps, který byl prodán za 1,32 milionu dolarů.

Sotheby´s hlásí rekordní prodeje. Trh s uměním je na rozdíl od toho akciového neprůstřelný

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme