Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

V barcelonské nemocnici poprvé provedl transplantaci plíce výlučně robot Da Vinci

Robot Da Vinci transplantoval plíce pětašedesátiletému pacientovi.
Profimedia
 ČTK

V barcelonské nemocnici Vall d’Hebron poprvé na světě provedl transplantaci plíce pouze robot. Díky použití robota Da Vinciho se čtyřmi rameny byl podle lékařů zásah méně invazivní, snížila se zdravotní rizika po operaci a zkrátila se doba pacientovy rehabilitace. Pětašedesátiletý pacient, který trpěl plicní fibrózou, zásah přežil.

Reklama

Unikátní operace se uskutečnila na konci února. Lékaři z barcelonské nemocnice, která patří k nejaktivnějším centrům transplantace plic na světě, o ní ale informovali až dnes. Robot odebral poškozenou plíci a zavedl do pacientova těla nový orgán.

Díky použití robota je zákrok podle lékařů výrazně méně invazivní. Pro uskutečnění transplantace stačil zhruba osmicentimetrový řez v dolní části hrudní kosti místo zhruba třiceticentimetrového řezu, který si vyžaduje obvyklý postup při transplantaci. Podle šéfa oddělení plicní transplantace Alberta Jaureguiho se tak bolest, kterou pacient zažíval, prakticky snížila na nulu a kleslo i riziko infekce po operaci, kdy pacient dostává léky na potlačení imunity. Rovněž rehabilitace a návrat do obvyklého života byla podle lékařů rychlejší.

Zákrok si na nyní pochvaloval i pětašedesátiletý Xavier, kterému robot plíci transplantoval. Uvedl, že necítil žádnou bolest. Lékaři mu nabídli robotickou operaci poté, co zaznamenal těžké problémy s dýcháním. „Zvážil jsem pro a proti. Měl jsem naprostou důvěru ve stroje, protože snižují lidské chyby,” uvedl muž.

„Je to historický výsledek, který povede ke zlepšení kvality života pacientů,” uvedli zástupci nemocnice. Podle španělského tisku se jedná o první transplantaci plíce, kterou uskutečnil výlučně robot. Podle deníku El País jedna částečně robotická transplantace plíce se již dříve uskutečnila v Los Angeles. V Barceloně doufají, že v příštích měsících otestují nový postup za použití robota Da Vinciho i při transplantaci obou plící a že dále tuto techniku zdokonalí tak, aby se jí dostalo širšího využití.

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme