Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nejlepším filmem Oscarů je Všechno, všude, najednou. Češi neuspěli

Michelle Yeoh (vlevo) a Brendan Fraser pózují se svými Oscary.
ČTK
 ČTK

Letošní 95. ročník cen americké Akademie filmového umění a věd ovládla bláznivá sci-fi komedie Všechno, všude, najednou, která byla vyhlášena nejlepším filmem uplynulého roku a posbírala také dalších šest zlatých sošek. Čtyři Oscary včetně toho za nejlepší zahraniční film si připsali tvůrci válečného dramatu Na západní frontě klid, které se natáčelo hlavně v Česku. Žádný ze čtyř nominovaných Čechů ale ve své kategorii nezvítězil.

Reklama

Snímek Všechno, všude, najednou v uplynulých týdnech dominoval sezóně amerických filmových cen a své tažení nyní korunoval tím vůbec nejprestižnějším oceněním. Kromě Oscara za nejlepší film má také sošku za střih a původní scénář, filmová akademie ocenila i režii autorské dvojice Daniel Kwan a Daniel Scheinert.

Snímek Všechno, všude, najednou je oscarovým favoritem
video

Oscary jsou tu. Filmem roku se stane bláznivá akční komedie. Už dnes ji uvidíte v televizi

Snímek Všechno, všude, najednou se v noci z neděle na pondělí stane hlavním vítězem 95. ročníku udílení cen americké filmové akademie. Půjde o přelomový okamžik, protože takovýto film hlavní Oscara ještě nikdy nezískal. Ze studia A24 stojícího za ceněným snímkem se stala miliardová firma.

Přečíst článek

Originální snímek navíc ovládl všechny herecké kategorie kromě té za nejlepší mužský výkon v hlavní roli, kde neměl svého zástupce. Podle deníku Los Angeles Times se stal teprve třetím filmem, který posbíral tři herecká ocenění. Dosud měli tento úspěch na kontě jen tvůrci dramat Tramvaj do stanice touha z roku 1951 a Televizní společnost z roku 1976.

Znamení naděje

Hlavní hrdinku Všechno, všude, najednou hrála Michelle Yeohová, která se stala první asijskou vítězkou hlavní ženské herecké kategorie v dějinách Oscarů. „Pro všechny malé chlapce a děvčata, kteří vypadají jako já a dívají se, tohle je znamení naděje a příležitostí," uvedla při přebírání zlaté sošky. "A dámy, nenechte si nikdy od nikoho namluvit, že jste za zenitem,” dodala 60letá rodačka z Malajsie.

Všechno, všude, najedou je označováno za poněkud netradičního vítěze hlavní oscarové kategorie, kde většinou bodují dramata. Agentura AP například dává letošní výsledek do kontrastu s tím před padesáti lety, kdy si nejprestižnější ocenění odnesl film Kmotr. „Všechno, všude, najednou triumfoval s výrazně odlišným vyprávěním o zkušenosti přistěhovalců. V jeho excentrickém příběhu rodiny čínských imigrantů... se mísí sci-fi a alternativní reality s námětem obyčejné ženy a majitelky prádelny,” píše.

Snímek Il Boemo nově uvádí Netflix

Netflix uvádí filmy bojující o České lvy BANGER. nebo Il Boemo

Největší streamingová služba světa nově představuje řadu českých filmů natočených v uplynulém roce. Diváci si tu například mohou pustit i očekávané držitele Českých lvů BANGER. a Il Boemo. Netflix navíc nabízí například seriál První republika, který v premiéře uváděla Česká televize.

Přečíst článek

Čeuši neuspěli

Nejlepším hercem v hlavní roli vyhlásila americká akademie Brendana Frasera, který v 54 letech rovněž proměnil svou první oscarovou nominaci. Ikonickou sošku si odnáší za ztvárnění samotářského, obézního učitele angličtiny v dramatu Velryba. Deník The New York Times (NYT) poznamenal, že tím vůbec největším vítězem 95. ročníku Oscarů je možná filmové studio A24, pod jehož hlavičkou vznikaly Velryba i Všechno, všude, najednou.

Poměrně dobře si vedla také nová adaptace románu Ericha Marii Remarquea Na západní frontě klid, která se podle NYT se čtyřmi oceněními stala nejúspěšnějším snímkem videotéky Netflix na Oscarech. Kromě kategorie zahraničních filmů uspěla také v těch za nejlepší hudbu, kameru a filmovou scénografii.

Bez ocenění nicméně zůstali čtyři čeští filmaři, kteří byli za svou práci na válečném dramatu společně s kolegy nominováni na Oscary za zvuk (Viktor Prášil), masky (Linda Eisenhamerová) a vizuální efekty (Viktor Müller a Kamil Jafar). V těchto kategoriích uspěli tvůrci filmů Top Gun: Maverick, Velryba a Avatar: The Way of Water. I po letošním vyhlášení vítězů tak pokračuje čekání na nového českého držitele Oscara, které trvá od 2008 a úspěchu Markéty Irglové s písní Falling Slowly.

Zcela bez ocenění skončilo několik filmů nominovaných v hlavní kategorii včetně černé komedie Víly z Inisherinu, která šla do slavnostního ceremoniálu s devíti nominacemi. Ani psychologické drama Tár si neodneslo jediného Oscara, byť mělo nominací šest.

Seriál The Last of Us

HBO dělá radost fanouškům Last of Us a Boje o moc. Nové série se blíží

Streamovací služba HBO Max prožívá velmi dobré časy. Seriál Last of Us se stal jedním z největších hitů posledních let, ačkoli má za sebou teprve dvě odvysílané epizody. HBO již dalo zelenou natáčení druhé sezony seriálu natočeného podle kultovní počítačové hry. A novinky hlásí také mimořádný seriál Boj o moc, neboli Succession.

Přečíst článek

Cenu pro nejlepší scénář podle předlohy si odnáší Women Talking (Ať ženy promluví) o dilematu skupiny žen žijících v náboženské komunitě, nejlepším animovaným filmem vyhlásila akademie Pinocchia Guillerma del Tora a v kategorii celovečerních dokumentů bodoval Navalny o ruském opozičním předákovi Alexeji Navalném. Nejlepší filmovou písní je Naatu Naatu z indického akčního filmu RRR.

Tato i další nominované písně zazněly v průběhu tři a půl hodiny trvajícího ceremoniálu, během kterého se na pódiu Dolby Theatre v Los Angeles vystřídaly i popové hvězdy Rihanna a Lady Gaga či herecké legendy včetně Salmy Hayekové a Harrisona Forda, který oznámil vítěze hlavní kategorie. Vyvrcholení sezóny filmových cen se tentokrát obešlo bez viditelných zádrhelů poté, co loňský slavnostní večer vykolejil fyzický útok herce Willa Smithe na moderátora za vtip o jeho manželce. Zda se filmové akademii podařilo zvrátit klesající trend sledovanosti Oscarů, nebylo ihned jasné.

Zakladatel a dosavadní výkonný ředitel Netflixu Reed Hastings na snímku z roku 2017.

Konec éry zakladatele Netflixu Reeda Hastingse. Muže, který změnil vnímání televize

Muž, který znovu vymyslel televizi. Nikým menším není Reed Hastings, který v roce 1997 založil poštovní videopůjčovnu Netflix. Z té je nyní největší globální televize světa s původním obsahem bojujícím o Oscary a bavící více než 230 milionů diváků ve 200 zemích světa. Nyní Hastings končí v každodenní operativě. Nová éra Netflixu tak odstartovala právě nyní.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme