Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Kam v létě? Park Planten un Blomen je zelená oáza v centru Hamburku s bohatou kulturní i gastronomickou nabídkou

Park Planten un Blomen v Hamburku
iStock
Michal Nosek

Park s názvem Rostliny a květiny se rozkládá na ploše asi 47 hektarů od Dammtor po Reeperbahn. V létě zde tráví volný čas při relaxaci mnoho obyvatel. Park díky své poloze a rozlehlosti nabízí prostor k procházkám, gastronomickým zážitkům a hudební produkci. Je ukázkou toho, jak má městská zeleň vypadat. Kdo by chtěl vidět krom parkových květin, travin a stromů poznat i exotické rostliny, může navštívit botanickou zahradu, která je součástí parku.

Reklama

Planten un Blomen je jedním z nejznámějších parků a rekreačních oblastí v Hamburku. Ale to, co je nyní jednou z nejrozmanitějších zelených ploch města, kdysi bylo základem obraných hradeb. Od roku 1620 chránily město před nepřáteli valy. Tomuto účelu sloužily až do dob Napoleona. Jak se zbraně stávaly výkonějšími a modernějšími, valy ztrácely své skutečné využití. Od té doby se místo proměnilo ve velkou zahradu. Město se v průběhu staletí zvětšovalo a rozrůstalo se kolem bývalých hradeb.

FOTOGALERIE: Procházka letním parkem

Do třicátých let minulého století zde byla i ZOO. Tu nechala Hitlerova NSDAP zbourat, kvůli propagandistickému plánu na zřízení obřího areálu pro německou zemědělskou výstavu.

Reklama

Výstava až po válce

Osm let po druhé světové válce se Hamburk stále vzpamatovával z následků světové války, ale v roce 1953 se první zemědělské výstava uskutečnila. A byla tak úspěšná, že po deseti letech navázal druhý ročník. Za tímto účelem byly vybudovány středomořské terasy a tropické skleníky, které existují dodnes. V 60. letech zde byla také malá železnice, která byla znovu rozšířena pro účely zahradnického veletrhu. V roce 1973 zde vznikla lanovka, která vedla z vlakového nádraží Dammtor do Reeperbahn.

Dnešní doba

Dnes je park obří rekreační oblast a vyznačuje se množstvím atrakcí. Od 70.se například může pochlubit největším umělým kluzištěm v Německu s rozlohou 4300 metrů čtverečních, které se v létě proměňuje v ráj pro kolečkové bruslaře. 

Smartwings

Během prázdnin odbaví pražské letiště 3,5 milionu lidí. Dovolenkáři ušetří čas online check-inem

Letecká doprava je po pandemii covidu opět na vzestupu. Jen během prázdnin očekává pražské letiště odbavení 3,5 milionu osob. Letošní výhodou je možnost online check-inu i na chartertových letech.

Přečíst článek

Na severu parku vítá návštěvníky japonská zahrada postavená v roce 1988. Hostům jsou pravidelně nabízeny bezplatné prohlídky a japonská čajovna je místem pro kulturní setkání. Zvláštní atrakcí pak jsou vodní světelné varhany v parkovém jezeře. Vznikly v roce 1953 a kromě vodních prvků se zde stále konají koncerty. V roce 2024 jsou k vidění denně od 1. května do konce září, vstup je zdarma.

Hudba a další v létě 2024

Nedaleko jezírka bude v hudebním pavilonu letos opět hrát muzika. Uskuteční se autorská čtení a malé festivaly. Většinu programu pořádá agentura OHA! Hudba s koncertním seriálem „Outside in the Green“

Posledním festivalem v Planten un Blomen bude v roce 2024 tradičně Jazz Open Hamburg. Na přelomu srpna a září se v Planten un Blomen představí to nejlepší z jazzu na live a open air.

Krátkodobé pronájmy, Airbnb

Mít vlastní byt u moře Čechy láká víc a víc. Za jakých podmínek se dá sjednat hypotéka?

Zaměstnanců s velmi dobrými příjmy je v Česku evidentně čím dál více. Dokonce tolik, že si mohou dovolit nakupovat nemovitosti v cizině ve větším měřítku než podnikatelé. Část jich to financuje kompletně z vlastního, část si na to bere hypoteční úvěr. Ten si přitom mohou vzít už i u bank přímo v Česku. Ne každý ale o tom ví. Přečtěte si, za jakých podmínek takovou hypotéku na byt či dům u moře, můžete dostat.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Filmová režisérka Zora Cejnková po slavnostním ohlášení nové filmové ceny Česká Leonarda speciálně určené pro filmové tvůrkyně,

Jak najít budoucí držitelky Oscara. Režisérka Zora Cejnková má na to recept

Přečíst článek
Jak Češi vybírají, co on-line sledovat v moři zábavy?

Z Karlových Varů na gauč: Jak Češi vybírají, co on-line sledovat v moři zábavy?

Přečíst článek
Fronta na nezbytné pivo

REPORTÁŽ: Vlakem na Turky. České dráhy nezvládly počet vagónů na cestu do Hamburku

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme