Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Kam v létě? Park Planten un Blomen je zelená oáza v centru Hamburku s bohatou kulturní i gastronomickou nabídkou

Park Planten un Blomen v Hamburku
iStock
Michal Nosek

Park s názvem Rostliny a květiny se rozkládá na ploše asi 47 hektarů od Dammtor po Reeperbahn. V létě zde tráví volný čas při relaxaci mnoho obyvatel. Park díky své poloze a rozlehlosti nabízí prostor k procházkám, gastronomickým zážitkům a hudební produkci. Je ukázkou toho, jak má městská zeleň vypadat. Kdo by chtěl vidět krom parkových květin, travin a stromů poznat i exotické rostliny, může navštívit botanickou zahradu, která je součástí parku.

Planten un Blomen je jedním z nejznámějších parků a rekreačních oblastí v Hamburku. Ale to, co je nyní jednou z nejrozmanitějších zelených ploch města, kdysi bylo základem obraných hradeb. Od roku 1620 chránily město před nepřáteli valy. Tomuto účelu sloužily až do dob Napoleona. Jak se zbraně stávaly výkonějšími a modernějšími, valy ztrácely své skutečné využití. Od té doby se místo proměnilo ve velkou zahradu. Město se v průběhu staletí zvětšovalo a rozrůstalo se kolem bývalých hradeb.

FOTOGALERIE: Procházka letním parkem

Do třicátých let minulého století zde byla i ZOO. Tu nechala Hitlerova NSDAP zbourat, kvůli propagandistickému plánu na zřízení obřího areálu pro německou zemědělskou výstavu.

Výstava až po válce

Osm let po druhé světové válce se Hamburk stále vzpamatovával z následků světové války, ale v roce 1953 se první zemědělské výstava uskutečnila. A byla tak úspěšná, že po deseti letech navázal druhý ročník. Za tímto účelem byly vybudovány středomořské terasy a tropické skleníky, které existují dodnes. V 60. letech zde byla také malá železnice, která byla znovu rozšířena pro účely zahradnického veletrhu. V roce 1973 zde vznikla lanovka, která vedla z vlakového nádraží Dammtor do Reeperbahn.

Dnešní doba

Dnes je park obří rekreační oblast a vyznačuje se množstvím atrakcí. Od 70.se například může pochlubit největším umělým kluzištěm v Německu s rozlohou 4300 metrů čtverečních, které se v létě proměňuje v ráj pro kolečkové bruslaře. 

Smartwings

Během prázdnin odbaví pražské letiště 3,5 milionu lidí. Dovolenkáři ušetří čas online check-inem

Letecká doprava je po pandemii covidu opět na vzestupu. Jen během prázdnin očekává pražské letiště odbavení 3,5 milionu osob. Letošní výhodou je možnost online check-inu i na chartertových letech.

Přečíst článek

Na severu parku vítá návštěvníky japonská zahrada postavená v roce 1988. Hostům jsou pravidelně nabízeny bezplatné prohlídky a japonská čajovna je místem pro kulturní setkání. Zvláštní atrakcí pak jsou vodní světelné varhany v parkovém jezeře. Vznikly v roce 1953 a kromě vodních prvků se zde stále konají koncerty. V roce 2024 jsou k vidění denně od 1. května do konce září, vstup je zdarma.

Hudba a další v létě 2024

Nedaleko jezírka bude v hudebním pavilonu letos opět hrát muzika. Uskuteční se autorská čtení a malé festivaly. Většinu programu pořádá agentura OHA! Hudba s koncertním seriálem „Outside in the Green“

Posledním festivalem v Planten un Blomen bude v roce 2024 tradičně Jazz Open Hamburg. Na přelomu srpna a září se v Planten un Blomen představí to nejlepší z jazzu na live a open air.

Krátkodobé pronájmy, Airbnb

Mít vlastní byt u moře Čechy láká víc a víc. Za jakých podmínek se dá sjednat hypotéka?

Zaměstnanců s velmi dobrými příjmy je v Česku evidentně čím dál více. Dokonce tolik, že si mohou dovolit nakupovat nemovitosti v cizině ve větším měřítku než podnikatelé. Část jich to financuje kompletně z vlastního, část si na to bere hypoteční úvěr. Ten si přitom mohou vzít už i u bank přímo v Česku. Ne každý ale o tom ví. Přečtěte si, za jakých podmínek takovou hypotéku na byt či dům u moře, můžete dostat.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Výkonný ředitel MFF KV Kryštof Mucha (vpravo) představuje vizuál pro letošní ročník festivalu od Aleše Najbrta (vlevo)

Byznysová elita se přesouvá do Becher’s Baru. Startuje karlovarský filmový festival

Přečíst článek
Doporučujeme