Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Einsteinův dopis Rooseveltovi o atomové bombě jde do dražby

Einsteinův dopis Rooseveltovi o atomové bombě jde do dražby
Roman Vishniac / Creative Commons /CC BY-NC-SA 2.0
 nst
nst

Newyorská aukční síň Christie's chystá v září dražbu dopisu z roku 1939, v němž Albert Einstein povzbuzuje tehdejšího prezidenta Spojených států Franklina D. Roosevelta k vývoji prvních jaderných bomb.

V dopise napsaném v roce 1939 prezidentu Franklinu D. Rooseveltovi Einstein varuje, že nacistické Německo by mohlo být schopno vyrobit jaderné zbraně a navrhuje, aby USA zahájily vlastní atomový program. O tři roky později Amerika zahájila projekt Manhattan, který vedl k vůbec prvnímu použití atomových zbraní proti Japonsku v roce 1945.

Dopis se prodává v rámci aukce pozůstalosti po spoluzakladateli společnosti Microsoft Paula Allena, který zemřel v roce 2018.

Allenova sbírka se bude v září prodávat v aukční síni Christie's v New Yorku. Hodnota dopisu podepsaného Einsteinem se odhaduje na 4 až 6 milionů dolarů (3,2 až 4,7 milionu korun), píše server BBC.

Einsteinův podpis

Dopis ve skutečnosti napsal maďarský fyzik Leo Szilard s pomocí dalších vědců, ale podepsal ho Einstein, protože díky svému postavení jedné z největších vědeckých osobností všech dob měl větší šanci získat prezidentovu pozornost.

Dopis je datován k 2. srpnu 1939 - jen několik týdnů před vyhlášením druhé světové války - a varuje, že Německo možná vyvinulo vědecký postup pro výrobu jaderné bomby.

„Je možné - i když mnohem méně jisté - že takto mohou být zkonstruovány extrémně silné bomby nového typu,“ píše se v něm.

Einstein však prý později dopisu litoval kvůli jeho roli v tom, že se Amerika stala jedinou zemí - v té době - která vyráběla jaderné zbraně. V roce 1947 se nechal slyšet, že: „Kdybych věděl, že se Němcům nepodaří vyrobit atomovou bombu, nikdy bych pro ni nehnul prstem.“

Jeden z draků pod stropem hotelové haly

Draci z Lasvitu jsou v dražbě za zlomek ceny. Kasino na tichomořském ostrově Saipan zkrachovalo

Na malém ostrově Saipan probíhá dražba majetku zkrachovalého hotelu a kasina Imperial Pacific Resort. Ten vlastní čínská společnost Imperial Pacific International (IPI), která původně chtěla na ostrově, který patří USA, investovat téměř čtyři miliardy dolarů. Firmu IPI, se sídlem v Hongkongu, vlastní čínská miliardářka Cchuej Li-ťie, která nashromáždila jmění díky investicím do herní firmy Suncity na Makau. 

Přečíst článek

Dvakrát ukradený obraz Tiziana jde do dražby. Prodat by se mohl i za tři čtvrtě miliardy

Dvakrát ukradený obraz italského renesančního malíře Tiziana „Odpočinek na útěku do Egypta“ půjde začátkem července do aukce v Londýně a odborníci očekávají, že by se mohl vydražit až za 32 milionů dolarů (739 milionů korun). Informovala o tom agentura Reuters.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Dvakrát ukradený obraz Tiziana jde do dražby. Prodat by se mohl i za tři čtvrtě miliardy

Přečíst článek
Corbyho-Schoyenův kodex jde do aukce

Jedna z nejstarších knih světa jde do aukce. Prodat by se mohla za desítky milionů

Přečíst článek
Doporučujeme