Dřevo pevnější než ocel chce letos prorazit do stavebnictví

Materiál původně pochází z lesa, vypadá jako dřevo, má strukturu dřeva, vyvolává stejně příjemný dojem a je dobře opracovatelný. Navíc však odolává ohni, hnilobě, škůdcům, vlhkosti a je šestkrát lehčí než ocel, přitom má poměr pevnosti a hmotnosti téměř desetkrát větší než ocel. Prostě super. Však se taky materiál „skromně“ jmenuje Superwood a jeho tvůrci získali investice pro přípravu jeho výroby.
Startup nazvaný InventWood sídlí v americkém státě Maryland. Technologie, jíž se zabývá, pochází z výzkumu, který vedl profesor Marylandské univerzity Liangbing Hu. Pro původní, „opravdové“ dřevo totiž vyvinul a v roce 2018 ve vědeckém časopise Nature představil chemickou přeměnu na molekulové úrovni.
Dřevo se skládá převážně ze dvou sloučenin, celulózy a ligninu. Cílem Huova procesu je posílit roli celulózy, jejíž nanokrystaly jsou pevnější než uhlíková vlákna, a naopak odstranit látky, které by procesu bránily. Děje se tak vařením dřevěných bloků a jejich vymýváním chemikáliemi, výsledný kompozit se pak zpevňuje působením tlaku.
V Rousínově na jižní Moravě získal před deseti lety Michal Navrátil pod kontrolu tradiční podnik Dřevodílo. Ten od roku 1945 vyráběl nábytek a další truhlářské produkty. Jenže po revoluci strádal, nemohl najít zákazníky, zaměstnanci odcházeli. Před deseti lety byla firma bez peněz, bez zákazníků a s pár zaměstnanci před krachem.
Zachránil umírající továrnu na výrobu nábytku, nyní Navrátil dobývá svět
Zprávy z firem
50 milionů dolarů do začátku
Jak společnost InventWood informuje, získala již celkově kapitál přes 50 milionů dolarů od soukromých investorů, nadací i od amerického Ministerstva energetiky, které oceňuje energetický přínos superdřeva oproti kovům. Díky těmto penězům se firma chystá od třetího čtvrtletí tohoto roku dodávat ze své výrobní linky první stavební prvky pro zájemce, mezi nimiž má dominovat dodavatel inovativních architektonických materiálů společnost Intectural.
Právě uplatnění v praxi bude nejpodstatnějším ukazatelem zájmu. Zprávy o různě upraveném pevném dřevu se objevovaly i v minulosti, výsledky však obvykle nepřekročily hranice laboratoří či výstavních prostor.
Státní podnik Lesy ČR by se již za dva roky mohl pyšnit novou centrálou. Navrhlo ji architektonické studio CHYBIK + KRISTOF ve spolupráci s Janem Stolkem a projekční kanceláří K4. Projekt, který je nazvaný „Lesy v lese“, se stane největší dřevěnou stavbou v Česku.
Lesy v lese. Chystá se největší dřevostavba v Česku
Reality
Dřevo průhledné i samoléčivé
Dřevo je stavebním materiálem už od dávné prehistorie, kdy lidé začali stavět své přístřešky, a dodnes je v běžné výstavbě zcela nenahraditelné. Přitom však stále prochází novým vývojem, v němž popsaný SuperWood je pouze jednou z mnoha nových technologií.
Například od přelomu století se používají panely z křížem vrstveného dřeva. Technologie pronikla na trh z Rakouska a je založena na lepení několika vrstev dřeva pod tlakem k sobě s tím, že každá vrstva je proti té předchozí otočena o 90 stupňů. Výsledkem je pevný, odolný a dobře opracovatelný materiál.
Vlastnosti dřeva také vylepšuje jeho propojení s polymery. Zajímavé dnes bývá takzvané průhledné (transparentní) dřevo (i když bývá spíše průsvitné). V něm se chemicky odstraní lignin, což je látka, která dřevu dodává barvu a pevnost (díky spojování mezibuněčných vláken a zpevňování celulózových molekul). Nahradí jej impregnace polymerem, která materiálu navrátí pevnost. Hmota zastoupí třeba opravdové sklo, oproti němu bývá lehčí, odolnější a je biodegradovatelná, díky její průsvitnosti se do ní dají zabudovat solární panely.
Izolační schopnosti dřeva zase zvyšuje jeho vyztužení aerogely. Tedy gely, z nichž byla odstraněna jejich kapalná složka. Výslednou hmotu tvoří z velké většiny vzduch a teprve poté základní složka, nejčastěji nyní oxid křemičitý anebo sloučeniny uhlíku, hliníku, chromu, zinku a cínu.
Vyvíjí se i „samoléčivé dřevo“, v němž jsou do dřevní struktury přidány mikrokapsle s opravnými činidly. Při poškození kapsle prasknou a uvolní látku, která trhlinu zacelí.
Prostě, dřevo jako materiál plynule přechází z prehistorických dob do moderní současnosti i budoucnosti.
Tenisový klub v centru pražské vilové čtvrti Ořechovka získal nové zázemí. Je postaveno na místě, kde za první republiky stávala malá dřevěná klubovna, která byla v 80. letech nahrazena provizorní dvoupodlažní stavbou montovaných buněk. Tato „dočasná stavba“ vydržela na místě téměř 50 let a velmi zchátrala.
Zahradní pavilon tvoří novou dřevěnou dominantu tenisového klubu Ořechovka
Reality
Další texty Josefa Tučka
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.