Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Difuzér, eko puky, frisbee i hodiny. Ceny eko-designérské výzvy Reborn Design 2024 vyhlášeny

Vítěz ceny Reborn Design - Motmal deodorační eko puky od Václava Matyáše
Reborn Design
 nst
nst

Osmnáctého června byly slavnostně uděleny ceny za ekodesign v třetím ročníku výzvy Reborn Design 2024. Tento inovativní projekt je zaměřen na podporu mladých designérů, architektů a kreativců při vytváření smysluplných produktů z druhotných surovin. Díky kreativitě účastníků získávají materiály nový život. Newstream byl mediálním partnerem akce.

Reklama

O ceny za ekodesign letos usilovalo 69 soutěžních projektů od produktových designérů a architektů z 2 univerzit, a to z Ústavu designu Fakulty architektury ČVUT a Ústavu designu a nábytku Mendelovy univerzity v Brně. Zapojili se i zahraniční studenti z programu Erasmus z Anglie, Maďarska a Polska.

Projekty byly na začátku června prezentovány na výstavě v prostorách Fakulty architektury ČVUT. Vítěze vybrala 11-členná odborná porota složená z akademiků, zástupců partnerů a odborníků na cirkulární ekonomiku. Účastníci měli 3 měsíce na navržení udržitelných designových řešení s využitím minimálně 95 procent materiálu z materiálových výzev. Kritérii hodnocení jsou nejen design, ale i potenciál pro uvedení produktu na trh a technologická realizovatelnost.

FOTOGALERIE: Prohlédněte si vítězné studentské projekty

Reklama

Oceněné projekty Reborn Design 2024

Stírací losy SAZKA

 1. místo - Václav Matyáš - Motmal deodorační eko puky / FA ČVUT - i absolutní vítěz
 2. místo - Hana Kučerová - Hmatová stavebnice / FA ČVUT
 3. místo - Vojtěch Vydržel / Frisbee FA ČVUT

Podkategorie „papír“ - vyřazené knihy

 1. místo - Martin Zedníček - Mesh květináč / Mendelu
 2. místo - Ondřej Stoček - SHIDO podtácky / Mendelu
 3. místo - Mária Bartková - Booknest šperkovnice / Mendelu a Drozd Yevheniia - Happy House králík / Mendelu

Plastové obaly (polypropylen) z výrobků BAT

 1. místo - Karolína Petřeková - popelník do auta GLO / FA ČVUT
 2. místo - Ela Dlugopolská - Rehold stojan na květiny / Mendelu
 3. místo - Petr Syrový - CLICK vypínače / Mendelu

Mix obalových materiálů LIKO-S (strečové fólie, vázací pásky, pěnové rozdělovače)

 1. místo - Anežka Petrláková - EIGHTRÖLL ORGANIZÉR / FA ČVUT
 2. místo - Štěpán Šuster - ATERHALL dělící deska / FA ČVUT
 3. místo - Karina Logvinenko - Pløstä bag - růžovo zelená kabelka / Mendelu

Speciální kategorie „luxusní dárky z plastu (PP) a doplňkového materiálu“

 1. místo - Natálie Toporková - MILJÖRÖK difuzér / FA ČVUT
 2. místo - Alexandra Havryljuková - DUCLO hodiny / Mendelu
 3. místo - Karolína Petřeková - Podložka pod laptop / FA ČVUT

Cena veřejnosti

 • Rehold / Ela Drugopolská - stojan na květiny z polypropylenu pro BAT

Produkty s tržním potenciálem

„Studenti si vyzkoušeli pracovat s neobvyklým recyklovaným materiálem, mohli své nápady konzultovat s odborníky na design, cirkulární ekonomiku a technologie ke zpracování druhotných materiálů, pracovat v zázemí technologických partnerů. Věřím, že některé produkty mají i tržní potenciál a studenti dostanou šanci je rozvíjet díky investicím partnerů,“ říká Elias Karraa, zakladatel Reborn Design a obchodní ředitel pořadatelské firmy Lavaris.

„Být součástí studentské výzvy Reborn Design nás nejen velmi bavilo, ale také potvrdilo, že propojení s kreativními studenty, kteří zároveň dostanou příležitost uplatnit své nápady v byznysu, nám dává smysl,“ uvádí specialistka CSR a udržitelnosti SAZKA Radka Seberová. Doplnila, že vítězný projekt od Václava Matyáše má velký potenciál a společnost plánuje s autorem eko puky dále rozvíjet.

Jako inspirující hodnotil spolupráci se studenty generální ředitel BAT Štěpán Michlíček. „Jsem sám zvědavý, jak se postaví k odpadnímu polypropylenu z obalových materiálů, kterého vzniká v našem obchodním řetězci necelých deset tun ročně. Doposud tento odpad musel být odstraněn ve spalovně, protože pro něj nebylo využití,“ uvedl.

Kreativita studentů

„Z obalových materiálů, které jsme do výzvy za LIKO-S přihlásili, mě nejvíce překvapila kreativita studentů při práci s vázacími pásky pro stahování palet. Přišli se spoustou inovativních nápadů, jak tento materiál, který se běžně nerecykluje, zpracovat a znovu využít. Tyto pásky jsou v průmyslu hojně využívány, a proto jsem rád, že kromě vytvoření nových produktů přinesli studenti také inspiraci i pro ostatní firmy, jak tento materiál efektivně zpětně využít,“ uvedl Jan Musil, generální ředitel LIKO-S.

Jitka Hvězdová, CEO studia produktového designu Plastenco, uvedla, že jí letos „nadchla elegance a jednoduchost některých návrhů“. „Je vidět, že se za pár let studenti v přemýšlení posunuli. Respektují principy cirkulárního designu, jako je recyklovatelnost, opravitelnost a dlouhodobost,“ uvedla.

Záštitu nad letošní výzvou převzal prof. Dr. Ing. Jan Mareš, rektor Mendelovy univerzity v Brně, doc. Ing. arch. Dalibor Hlaváček, děkan Fakulty architektury ČVUT v Praze, Ph.D. a Eva Svobodová, MBA, ředitelka Asociace malých a středních podniků. „Na Fakultě architektury ČVUT v Praze probíhá kromě standardní architektonické výuky v ateliérech i Experimentální atelier, v němž mají studenti možnost ponořit ruce do neznámých materiálů a ochutnat fyzickou práci při pokusech. Největší těžiště aktivit, kde se rodí nové produkty, ovšem tkví v Ateliéru produktového designu u pana profesora Fišera a paní doktorky Nezpěvákové, kde se do projektů znovuzrození designů pouští studenti s obdivuhodnou odvahou a neskrývaným zájmem se po roce k tématu vrací, což poukazuje na aktuálnost problematiky, kterou REBORN DESIGN dovádí k pozitivním, ale hlavně reálným řešením,“ říká Doc. Ing. arch. Kateřina Sýsová, Ph.D.

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme