Reklama

Chorvaté zpřísnili podmínky. Jak vyrazit k Jardanu?

Dubrovník
Pixabay
Viliam Buchert

Chorvaté zpřísnili podmínky pro vstup do země. Co je třeba pro vycestování k oblíbenému Jadranu?

Reklama

Chorvatsko každý rok navštíví 700 až 800 tisíc českých turistů. Tato země je  pro nás nejvyhledávanějším cílem v cizině. Chorvatské úřady vlivem šířením nemoci Covid-19 ale od 1. července změnili podmínky pro vstup do země. Zde jsou.

Chorvatsko i přes změny zůstává zařazeno mezi země s nízkým rizikem nákazy (zelená barva).

Ve všech prostředcích veřejné dopravy (včetně trajektů) je přikázána povinnost nošení roušky či respirátoru. Po nástupu třeba na trajekt ale není příkaz uplatňován. 
Hosté v pohostinských zařízeních, pokud nesedí na svých místech a nekonzumují jídlo či nápoje, by také měli mít roušku, ale toto nařízení se rovněž nedodržuje, protože většina restaurací má zahrádky a tam se toleruje, že klient roušku nemá.

V obchodech, podobně jako u nás, se ale roušky nosí. A Chorvaté doržování tohoto pravidla vyžadují.  

Změny od 1. července

Od 1. července 2021 čeští občané do Chorvatska mohou vstoupit jen pokud disponují platným EU digitálním COVID certifikátem. A pokud jím čeští občané nedisponují, mohou do Chorvatska vstoupit jen pokud budou splňovat jednu z těchto osmi uvedených podmínek:

Reklama

1. Negativní výsledek PCR testu, ne starší 72 hodin od odběru do příjezdu na chorvatské hranice.
2. Negativní výsledek antigenního testu, ne starší 48 hodin od odběru do příjezdu na chorvatské hranice. 
3. Potvrzení o očkování oběma dávkami vakcíny používané v EU ne starší 210 dní. V případě očkování vakcínou Johnson & Johnson od očkování musí uplynout nejméně 14 dní.
4. Potvrzení o očkování první dávkou vakcíny Pfizer, Moderna nebo Sputnik, s tím, že od očkování musí uběhnout 22 dnů ale ne více jak 42 dnů.
5. Potvrzení o očkování první dávkou vakcíny AstraZeneca, s tím, že od očkování musí uběhnout 22 dnů ale ne více jak 84 dnů.
6. Potvrzení o prodělání nemoci COVID-19 a přijetí první dózy očkovací látky s tím, že od očkování neuběhlo více jak 210 dnů.
7. Potvrzení o pozitivním PCR nebo antigenním testu, který byl proveden před více jak 11 dni ale ne před více jak 180 dní anebo lékařské potvrzení o prodělané nemocí COVID-19.
8. Pokud osoba nesplňuje žádnou z výše uvedených podmínek, pak do Chorvatska může rovněž vstoupit, ale pod podmínkou, že se na vlastní náklady nechá otestovat PCR nebo antigenním testem na COVID-19 a do doby přijetí výsledku testu je povinná strpět karanténu, které ji bude nařízena přímo na hraničním přechodu při vstupu do země.
Výjimka z výše uvedených pravidel se vztahuje na děti mladší 12 let. Ty do Chorvatska mohou vstoupit, pokud jejich rodiče či opatrovníci, kteří s nimi přijeli, jednu z výše uvedených podmínek splňují.

Je doporučeno, aby všichni turisté předem vyplnili epidemiologický formulář EnterCroatia, který je dostupný i v češtině.
Všechna výše uvedená opatření platí na celém území Chorvatska. Místní úřady ale upozorňují, že podmínky vstupu do země se mohou průběžně měnit.

Reklama

Související

Desková hra Člověče, nezlob se! (ilustrační foto)

Deskové hry na cesty a dovolenou. Tipy na ty, které zkrátí dlouhé chvíle v autě i v letadle

Přečíst článek
Amstredam

Revoluce v ubytování přichází do Česka. Zákazník soutěží s cenou, kterou je ochoten za pokoj zaplatit

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme