Zpracovatel kůží se přesouvá „do širších vod“. Akcie KARO Leather míří na hlavní trh pražské burzy

KARO Leather bude třetím emitentem, který hodlá přestoupit z trhu Start, který slouží k financování malých a středních podniků, na hlavní trh. Firma na trhu Start více než zosminásobila svou hodnotu.
Akcionáři zpracovatele kůží KARO Leather schválili přesun akcií firmy na hlavní trh pražské burzy, podle předpokladu by se tam s nimi mohlo začít obchodovat od ledna příštího roku. Nyní jsou na trhu Start pražské burzy. Oznámila to dnes společnost, která má výrobní závody v Boršově a Brtnici na Jihlavsku.
Na Burze cenných papírů Praha (BCPP) se s akciemi KARO Leather obchoduje od roku 2019. Přesun akcií na hlavní trh akcionáři jednohlasně schválili na valné hromadě v pátek 27. června. „Představenstvo tímto získalo pevný mandát k realizaci všech nezbytných kroků,“ uvedla firma, která kůže zpracovává pro nábytkářský a obuvní průmysl.
Finanční ředitel společnosti Jakub Hemerka upozornil, že KARO Leather na trhu Start více než zosminásobila svou hodnotu. „Cítíme, že pokud bychom chtěli pokračovat v nastolené trajektorii růstu, musíme se přesunout do širších vod. Prime Market nám v budoucnu může pomoci při větších zahraničních akvizicích, i se z něj bude lépe realizovat případný duální listing v Polsku, které je pro nás stěžejním odbytištěm i cílovou akviziční destinací,“ dodal.
KARO Leather bude třetím emitentem, který hodlá přestoupit z trhu Start, který slouží k financování malých a středních podniků, na hlavní trh. „Vývoj obchodování s akciemi KARO Leather je velmi impresivní, dělá investorům velkou radost a tento krok chápeme jako logické vyústění pro další rozvoj firmy,“ uvedl generální ředitel pražské burzy Petr Koblic. Stejný přesun, jako nyní plánuje KARO Leather, uskutečnil v prosinci 2023 slovenský metalurgický podnik Gevorkyan a koncem loňského ledna výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV.
Větší likvidita
„Přesun na hlavní trh pražské burzy představuje pro společnost impulz ke zvýšení viditelnosti mezi investory, posílení důvěryhodnosti a také likvidity jejích akcií. Management společnosti získal mandát od akcionářů, podniká potřebné kroky k uskutečnění přesunu a drží se dříve zveřejněného harmonogramu," uvedl analytik Fio banky Marek Chudoba.
Skupina KARO Leather v roce 2019 při vstupu na trh Start získala 40 milionů korun. Při ceně akcie 40 korun tehdy investoři firmu ocenili na 120 milionů korun a získali v ní třetinový podíl. V následujících dvou letech společnost realizovala další dva úpisy akcií v celkové hodnotě 53 milionů korun a na konci roku 2021 se akcie obchodovaly za 114 Kč. Další akcie za 132 milionů korun firma upsala v září 2022 a za 285 milionů korun loni v prosinci. Loňský rok akcie uzavřely na úrovni 152 korun, tržní kapitalizace firmy tak vystoupala na 1,05 miliardy korun. Pondělní obchodování na trhu Start akcie firmy zakončily na 142 korunách.
Skupina KARO Leather loni vykázala tržby 259 milionů korun a zisk 27 milionů. V letošním roce čeká tržby 400 milionů korun, u čistého zisku v dubnu předpokládala nárůst na 62 milionů. Skupina se původně zabývala jen obchodem s kůžemi pro nábytkářský průmysl. Výrobní závod v Boršově má od roku 2015, závod v Brtnici otevřela předloni. Zpracovává hovězí a buvolí kůže. Loni v prosinci skupina uvedla, že v obou závodech zaměstnává okolo 50 lidí.
Pražská burza je jednou z neúspěšnějších burz v Evropě. Umístit na ní akcii své firmy se skutečně vyplatí. Ačkoliv o tom není moc slyšel, lze na ní vložit podíl velmi velké firmy, na české poměry, a velmi na tom vydělat. V současnosti se například mluví o vstupu Rohlíku na pražskou burzu. Zároveň je tématem úvah, kam se nyní, při vládnutí Donalda Trumpa, přesouvá světový kapitál, A jak se to dotýká pražské burzy. „Trh reaguje na nejistotu. Nemá ji rád,“ říká šéf pražské burzy Petr Koblic.
Na pražské burze se dá na české poměry slušně vydělat, říká její šéf Petr Koblic
Leaders
Středoevropským trhům pomáhá výrazné zpevnění jejich měn. Navíc ve světě stoupá důvěra v ekonomické vyhlídky Evropy.
Býčí sentiment na Vltavě. Pražská burza byla za pololetí pátá nejvýkonnější na světě
Trhy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.