Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Od uhlí k hi-techu. Živě z Ostravy na téma čerpání evropských dotací

Komerční spolupráce

ČTK Connect, která je partnerem Evropské komise v projektu Veřejná debata o evropských fondech, odvysílá už třetí z letošních čtyř veřejných setkání k tématu čerpání unijních dotací v Česku. Stane se tak 22. května 2025 na Filozofické fakultě Ostravské univerzity.

Třetí místo v objemu schválených finančních prostředků na evropské projekty v období let 2021 až 2027, tedy nejvyšší příčka z krajů, které dosud navštívil štáb ČTK Connect. Území s nárokem na dotace z Fondu spravedlivé transformace, které řeší útlum těžby a uhlí a jeho dopady (stejně jako Ústecký a Karlovarský kraj). Společné hranice s Polskem a Slovenskem. A poněkud „tajemný kraj“, alespoň z pohledu českých regionů na západě republiky. O jeho současnosti jsou přitom k dipozici zajímavá fakta, dokládající posun dřívější hornické oblasti směrem k hi-tech oborům a start-upům.

To je Moravskoslezský kraj, a zároveň region soudržnosti Moravskoslezsko. Jde o územní samosprávný celek o rozloze přes 5,4 tisíce kilometrů čtverečních, s 1,2 milionu obyvatel a se sídlem v Ostravě.

A zároveň oblast, kam směřuje projekt Veřejná debata o evropských fondech ČTK Connect. Konkrétně do objektu Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Tam se ve čtvrtek 22. května 2025 od 12 hodin odehraje další veřejná debata k tomu, jak se v daném kraji čerpají dotace, které nabízí Evropská unie členských zemím na soudržný rozvoj evropských regionů.

Živý stream z akce přinášíme v úvodu tohoto článku. 

V publiku usednou studenti zmíněné vysoké školy, její práci a vztah k EU představí prorektor Ostravské univerzity Ondřej Slach a děkan Filozofické fakulty Robert Antonín.

Pilotním projektem, který otevře diskusi o zajímavých počinech a jehož vysílací premiéra bude právě v Ostravě, je zavedení virtuální a mixované reality do výuky předmětů na Základní škole a Gymnáziu Hello v Ostravě Porubě. Při natáčení ve škole byli přítomni i členové delegace ze Sardinie, která přicestovala v rámci programu Erasmus+. Dalšími účastníky reportáže se stal tým profesora Stanislava Mišáka z Centra energetických a environmentálních technologií (CEET) při VŠB - Technické univerzitě Ostrava. To je zaměřeno (zjednodušeně řečeno) na aplikaci myšlenek ze základního výzkumu do průmyslové praxe. Souvislosti celého integrovaného přístupu vysvětlí Jiří Hudec, vedoucí odboru strategického rozvoje Magistrátu města Ostravy. Spolu s ředitelem CEET Stanislavem Mišákem budou oba hosty diskuzního bloku, který bude následovat po reportáži.

Data a statistiky o tom, jak si Moravskoslezský kraj vede ve využívání nabídky z unijních fondů, přednese a okomentuje analytik, expert na EU a člen NERV Petr Zahradník. Učiní tak na základě podkladů, jež dodalo MMR. Za tento rezort se dostaví oblastní koordinátorka komunikačních aktivit o fondech EU Radka Kozlová.

Za vedení kraje přijala pozvání 1. náměstkyně hejtmana Šárka Šimoňáková, která má evropské projekty v agendě, zúčastní se také ostravský primátor Jan Dohnal. Dalšími hosty jsou Ondřej Pergl, vedoucí oddělení koordinace spravedlivé transformace Ministerstva životního prostředí ČR, náměstek primátora města Opavy Vladimír Schreier a vedoucí Odboru dotačních projektů a církevní turistiky Miroslav Přikryl z Biskupství ostravsko-opavského. Moderuje novinářka a analytička Libuše Bautzová.

Ostravská debata je třetí z cyklu těchto akcí, které pořádá ČTK Connect v tomto roce v různých částech republiky. Cílem těchto setkání není pouhá diskuze, ale zároveň snaha motivovat a inspirovat ty, kdo o fondech EU vědí, ale nad jejich využitím stále váhají. Dotazy jsou možné přes Slido: #EUFondyMS. Záznam bude k dispozici na YouTube a v sekci věnované tomuto projektu na webu ČTK. 

V aktuálním programovém období 2021–2027 může Česko dosáhnout až na 21,2 miliardy eur (550,5 miliardy korun).

Zleva senátor Tomáš Jirsa, David František Wagner analytik a kandidát do Evropského parlamentu za Pirátskou stranu a náměstek jihočeského hejtmana František Talíř na Veřejné debatě o EU, 9. dubna 2024, Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích. Diskuse je součástí projektu Evropského parlamentu a ČTK Connect s cílem komunikovat o evropských tématech před červnovými volbami do EP.

V knihovně se řešily evropské dotace, migrace, byznys i klima

V Českých Budějovicích, ve spolupráci s tamní Jihočeskou vědeckou knihovnou, Krajským úřadem Jihočeského kraje, Jihočeskou hospodářskou komorou a českobudějovickým gymnáziem Česká se v úterý 9. dubna konala první ze série veřejných debat ČTK Connect. Jejich tématem je komunikace o evropských tématech v kontextu 20 let českého členství v EU a červnových voleb do Evropského parlamentu (EP). Zadavatelem projektu je Evropský parlament.

Přečíst článek

Tramvajová doprava mezi Mostem a Litvínovem představuje integrovaný balíček početných projektů v oblasti severočeského dvouměstí. Důležitost těchto řešení podtrhuje přítomnost největšího tuzemského chemického parku v Záluží u Litvínova.
video

Živě: O politice soudržnosti v Mostě

Druhé veřejné setkání k tématu čerpání unijních dotací je naplánováno na čtvrtek 27. února, tentokrát v severočeském Mostu. Z akce odvysíláme živý stream.

Přečíst článek

Na území rezervace Vrbenské rybníky, která patří mezi příklady úspěšného využití dotací EU, hnízdí okolo 90 druhů ptactva, řada dalších tažných ptáků ji užívá jako zastávku na svých přeletech mezi hnízdištěm a zimovištěm.
video

Živě: O politice soudržnosti v Českých Budějovicích

ČTK Connect, která je partnerem Evropské komise v projektu Veřejná debata o evropských fondech, uspořádá a odvysílá první z řady veřejných setkání k tématu čerpání unijních dotací v České republice. Stane se v pondělí 11. listopadu 2024 v Domě kultury v Českých Budějovicích. Přímý přenos začne ve 12:00.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

EU odblokuje 137 miliard eur z fondů pro Polsko

Poláci se od EU dočkají obřího balíku peněz. Miliardy dostanou i tamní zemědělci

Přečíst článek
Doporučujeme