Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Za maso ze zkumavky dostali českou Nobelovku. Teď chtějí vědu přetavit ve výdělečný byznys

Za maso ze zkumavky dostali českou Nobelovku. Teď chtějí vědu přetavit ve výdělečný byznys
CSG, užito se svolením
 nst
nst

Laureátem ceny Industrie udělované v rámci České hlavy, jejímž partnerem je skupina CSG, se stal biotechnologický startup Bene Meat Technologies. Firma se sídlem v Praze pracuje na vývoji a technologii výroby kultivovaného masa od roku 2020 v osmdesátičlenném mezinárodním týmu vědců. A jako první na světě dotáhla certifikaci pro laboratorně pěstované maso, které nyní mohou přidávat do krmiv pro psy a kočky. Firma se snaží vypěstovat také maso určené pro lidi. V budoucnu by si díky jejich vývoji mohli lidé dopřát také etické steaky, bez výčitek ze zabíjení zvířat.

Reklama

Bene Meat Technologies jako první na světě oficiálně zaregistrovala svůj inovativní produkt „Cultivated cells of mammalian origin”, tedy kultivované buňky savčího původu, mezi krmné suroviny. Firma i celá Česká republika se díky tomu zařadily mezi světové špičky v oboru kultivace masa. Cena Industrie se každoročně uděluje za nejvýznamnější inovaci vzniklou na území České republiky.

Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR převezme v neděli ocenění Česká hlava 2024.

Ocenění Česká hlava 2024 převezme fyzik Jungwirth. Cena Industrie putuje výrobci umělého masa

Nejvyšší české vědecké ocenění Česká hlava získal letos fyzik Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Ocenění mu bylo uděleno za jeho celoživotní přínos vědeckému výzkumu a úspěchy v oboru spintroniky. Kromě Jungwirtha byl oceněný také například Jan Dobeš z Univerzity Karlovy za výzkum autoimunitních onemocnění nebo Jakub Podgorný za zkoumání černých děr ve vesmíru. Laureáty představila správní rada projektu Česká hlava na dnešní tiskové konferenci v Praze. Slavnostní předání 23. ročníku národních cen Česká hlava se uskuteční v neděli 24. listopadu.

Přečíst článek

Kultivované maso představuje pravé živočišné buňky, které však nevyrostly v těle zvířete, ale v tzv. kultivátoru. V tomto kontrolovaném prostředí dochází za přesně stanovených podmínek k růstu buněk. Proces je velmi podobný například tomu, když doma v kuchyni pěstujeme kvásek. Výsledný produkt je z kultivátoru sklízen, kontrolován a zasílán výrobcům pokrmů pro domácí mazlíčky.

„V průběhu roku 2025 plánujeme zvýšit výrobu kultivovaného masa až na 500 kg denně, čímž by se naše společnost stala největším výrobcem této suroviny na světě. Očekáváme, že díky tomu vygenerujeme obrat v nižších desítkách milionů korun,“ říká Roman Kříž, CEO Bene Meat Technologies, a doplňuje další benefity: „Kultivované maso přináší možnost získávat skutečnou živočišnou bílkovinu bez nutnosti zabíjet zvířata, a navíc s nižším dopadem na životní prostředí, než je tomu u většiny tradičních chovů zvířat.“

Reklama

Kultivace masa je moderní a rychle se rozvíjející obor biotechnologie. Bene Meat Technologies se začalo tomuto oboru věnovat v roce 2020 a na výzkumu spolupracuje s několika pracovišti předních českých univerzit. Firma se svojí velikostí a počtem zaměstnanců a celkovým know-how řadí k světovým špičkám v oboru. Pro ilustraci: možnost komerčně prodávat kultivované maso mají pouze dvě firmy z USA, jedna z Austrálie a jedna z Izraele. Oprávnění k prodeji kultivovaných buněk jako krmné suroviny pro domácí zvířata mají na celém světě pouze česká Bene Meat Technologies a britská společnost Meatly.

„Gratuluji laureátovi ceny Industrie k velmi zajímavé technologické novince. Je skvělé, že v České republice vznikají jedinečné nápady a jsme rádi, že jako skupina Czechoslovak Group můžeme být u toho. Ostatně právě partnerství s Českou hlavou pro nás představuje další z forem, jak být přímo přítomni na tržišti nápadů a výsledků. Jde o vhodný doplněk k přímé spolupráci s výzkumnými institucemi, na níž se primárně zaměřujeme,“ říká Bohuslav Přikryl, viceprezident CSG Aerospace pro výzkum, vývoj a inovace.

Na jeho slova navazuje Václav Marek, ředitel společnosti Česká hlava Project: „S kolegy z CSG máme v plánu posouvat partnerství ceny Industrie ještě dál. Cílem je nastavit co nejužší propojení vědy a průmyslu. Pokud se firma s vědou spojí na samém začátku, bude to představovat asi nejefektivnější způsob, jak využít know-how, inovovat a stát se konkurenceschopnější. Věříme, že dojde-li k silnějšímu propojení vědy s praxí, čím dál tím méně projektů bude končit nedokončených nebo tzv. v šuplíku.“

Češi jako první na světě vyvinuli umělé maso pro psy a kočky. Další metou budou etické steaky

Češi jako první na světě dotáhli certifikaci pro laboratorně pěstované maso, které nyní mohou přidávat do krmiv pro psy a kočky. Firma se snaží vypěstovat také maso určené pro lidi. V budoucnu by si díky jejich vývoji mohli lidé dopřát také etické steaky, bez výčitek ze zabíjení zvířat.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR převezme v neděli ocenění Česká hlava 2024.

Ocenění Česká hlava 2024 převezme fyzik Jungwirth. Cena Industrie putuje výrobci umělého masa

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme