Velký výprodej. Pošta se zbavuje nemovitostí za téměř miliardu

Česká pošta nabídla k prodeji nemovitosti s celkovou vyvolávací cenou 930 milionů korun. Lhůta pro podání nabídek na pozemky a budovy za 112 milionů korun vypršela v pondělí, u dalších jsou termíny od 19. května do 9. června.
Nejdražší nabízená nemovitost je budova v ulici Milady Horákové v pražských Holešovicích s minimem 254 milionů korun. Budovu přitom pošta chtěla prodat už loni na podzim dohromady se dvěma dalšími objekty v Praze. Další nabízenou nemovitostí je budova pošty v pražské Libni za 185 milionů korun. V Ostravě Česká pošta prodává dvě budovy ve Sládkově a Poštovní ulici za 150, respektive téměř 101 milionů korun.
Prodej nepotřebných nemovitostí je součástí transformace podniku, kterou vláda schválila v roce 2023. Na prodej je stále také budova Hlavní pošty v pražské Jindřišské ulici, kterou pošta nabízí zvlášť prostřednictvím specializované firmy. Cena se pohybuje kolem 1,4 miliardy korun.
Od pošty se má letos oddělit Balíkovna. Nejprve do samostatného odštěpného závodu a posléze do akciové společnosti, kterou chce pošta nabídnout strategickému partnerovi.
Česká pošta loni podle předběžných výsledků hospodařila se ztrátou kolem 1,25 miliardy korun, což je o půl miliardy více než o rok dříve. Letos má ztráta klesnout pod jednu miliardu korun.
Návštěva pošty patří dlouhodobě k mimořádně traumatizujícím zážitkům. Při čekání na to, až AI vylosuje vaše číslo mezi změtí číselných řad, tak člověk může přemýšlet. Třeba nad tím, jestli losy mohou opravdu spasit státní podnik. A protože čekání, až padne číslo 8, tentokrát bylo mimořádně dlouhé a číslo 517 mezitím padlo doslova dvakrát (nikoli opakovaně), odpověď na věčnou otázku o přínosu losů pro poštu se skutečně povedlo najít. Losy mohou poštu spasit minimálně v očích svých zákazníků.
Glosa Stanislava Šulce: Mohou losy zachránit poštu? Překvapivě ano
Názory
Pošta dosud během transformace snížila provozní náklady o tři miliardy korun a zvýšila výnosy díky cenovým úpravám o miliardu korun.
Ještě dva roky ve ztrátě. Počítá s návratem k zisku až po roce 2026
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.