Reklama

Šéf Lukoilu zemřel po pádu z okna. Údajně spáchal sebevraždu

Šéf Lukoilu Ravil Maganov zemřel po pádu z okna nemocnice.
Kremlin.ru / Creative Commons / CC BY 4.0

Šéf druhého největšího ruského producenta ropy Lukoil Ravil Maganov zemřel po pádu z okna nemocnice, kde byl na vyšetření. Podle ruské agentury TASS spáchal sebevraždu. Lukoil byla jedna z prvních ruských firem, která se vyslovila proti invazi na Ukrajině, uvedla agentura Bloomberg. Podle ruských médií je to letos již sedmé podezřelé úmrtí některého z nejvyšších ruských manažerů.

Reklama

Předseda správní rady Lukoilu Maganov spáchal sebevraždu, uvedla tisková agentura TASS s odvoláním na nejmenovaného úředníka činného v trestním řízení, který se úmrtím zabývá. Sedmašedesátiletý manažer byl po infarktu v nemocnici a podle zpráv ruských médií bral antidepresiva. Podle agentury Interfax na místě zasahuje policie, uvedl Bloomberg.

Maganov se připojil k Lukoilu krátce po založení společnosti v roce 1991. „Díky svému manažerskému talentu se Lukoil vyvinul z malé ropné skupiny na jednu z předních světových energetických společností,“ uvedl Lukoil v prohlášení k úmrtí s tím, že Maganov trpěl „vážnou nemocí“. 

Šéf Lukoilu Vagit Alekperov (vpravo) na jednání s prezidentem Vladimirem Putinem

Britové zmrazí majetek šéfa Lukoilu i ukrajinského politika podezřelého z vlastizrady

Londýn rozšiřuje seznam sankcionovaných Rusů, nově na něm přibude i Ukrajinec, politik Viktor Medvedčuk, který je podezřelý z vlastizrady. Sankcím se nevyhne ani šéf ropné společnosti Lukoil Vagit Alekperov.

Přečíst článek

Lukoil byl jediným ruským producentem ropy, který vyzval k „rychlému vyřešení vojenského konfliktu“ na Ukrajině začátkem března, těsně poté, co Moskva zahájila druhý týden agrese vůči Ukrajině.

 „Vyslovujeme se pro rychlé zastavení ozbrojeného konfliktu a plně podporujeme jeho řešení prostřednictvím vyjednávání a diplomatických prostředků," uvedla tehdy firma podle agentury AFP. Vagit Alekperov, zakladatel společnosti, generální ředitel, hlavní akcionář a jeden z nejbohatších Rusů, pak oznámil svou rezignaci v dubnu poté, co se stal terčem mezinárodních sankcí.

Reklama

Další podezřelá úmrtí

Za podezřelých okolností zemřeli v posledních měsících i další vysoce postavení ruští manažeři. Tělo bývalého viceprezidenta plynárenské společnosti Novatek Sergeje Protoseni bylo nalezeno v dubnu v zahradě vily ve španělském Lloret d Mar, kde trávil velikonoční svátky. Milionář se podle všeho oběsil, v domě byla nalezena i mrtvá těla jeho manželky a dcery, obě s bodnými ranami.

Ruský rubl

Propad burz dopadl krutě na ruské oligarchy. Nejvíc zchudl šéf Lukoilu Alekperov

Vyhrocená situace kolem dvou separatistických regionů na východě Ukrajiny tvrdě dopadla i na ruské miliardáře. Pondělní propad cen akcií snížil hodnotu jejich majetku asi o 8,3 miliardy dolarů (asi 178 miliard korun), píše server ruskojazyčné verze časopisu Forbes.

Přečíst článek

Bývalý viceprezident Gazprombanky Vladislav Avajev byl rovněž v dubnu nalezen mrtvý ve svém moskevském bytě. Údajně nejprve zabil svou manželku a dceru a následně spáchal sebevraždu.

V květnu pak zemřel další bývalý vysoce postavený manažer Lukoilu, Alexander Subbotin. Podle informací, které se objevily v médiích, zemřel na selhání srdce poté, co navštívil šamana, který mu měl poskytnout alternativní léčbu.

 

Reklama

Související

Slovenský premiér Eduard Heger

Slovenský premiér Heger: V Bruselu jsme hlasovali proti kompromisu. Možná si necháme veškerou elektřinu. I tu prodanou

Přečíst článek
plynovod, ilustrační foto

Češi a Poláci neustále kritizují Brusel, teď tu ale žadoní o peníze. Na dostavbu plynovodu Stork II

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme