Reklama

Sazka míří na burzu, zvažuje Londýn

Sazka, ilustrační foto
Sazka
Lukáš Kovanda

Loterijní společnost Sazka podle agentury Bloomberg oživuje svůj záměr vstoupit na burzu, pravděpodobně londýnskou. Sveze se na vlně pandemických levných peněz.

Reklama

Na burze by své akcie mohla Sazka upsat ve druhé polovině letošního roku. Využila by tak vysoce příznivých podmínek, které nyní na trzích panují. Navyšování kapitálu prostřednictvím veřejné emise akcií je nyní zvláště atraktivní v porovnání s bankovním financováním díky extrémně expanzivní měnové politice světově významných centrálních bank a díky post-pandemickému ekonomickému zotavování.  

Společnost působící v řadě zemí, vedle Česka provozuje loterie také v Řecku, Itálii, Rakousku nebo na Kypru, patří do holdingu KKCG českého miliardáře Karla Komárka. 

Pandemie loterijní byznys KKCG těžce zasáhla. Na Sazku dolehlo zejména zavření poboček řecké sázkové kanceláře OPAP, ale také sázkových kanceláří v Itálii. Zároveň ale Sazka loni získala velkou investici za 500 milionů dolarů od americké investiční firmy Appolo Global Management. 

Sazka se vstupem na burzu koketovala již dříve. V roce 2017 oznámila, že ve spolupráci s vybranými bankami zkoumá možnost upsání akcií na londýnské burze, aby tak mohla financovat svůj další růst a zahraniční expanzi. V průběhu roku 2018 ale od plánu postupně upustila. Tehdejší podmínky na burzách se zejména ke konci roku 2018 zhoršovaly, například americká centrální banka postupně zvyšovala své úrokové sazby.

Během pandemie je však razantně snížila a extrémně nízko je bude držet letos po celý rok a zřejmě i v roce příštím. To je klíčový důvod k optimismu na trzích. Třeba v USA jsou akciové trhy v těchto dnech na svém historickém maximu. To dává dobré vyhlídky právě i případnému primárnímu úpisu akcií Sazky. 

Šéfka ECB Christine Lagardeová
video

ECB zvýšila inflační cíl na dvě procenta. A půjde i výš

Dosud měla banka inflační cíl stanoven „poblíž dvou procent, ale pod nimi”. To ale bylo podle analytiků matoucí. Důvodem změny měnové politiky je pandemie, ale také green deal.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Parfumérie Douglas

Oživení evropských burz? Úpisy akcií chystá parfumerie Douglas i italská módní značka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme