Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Rusové omylem shodili už několik desítek klouzavých bomb na svá území. I na velká města

Rusko za rok shodilo nejméně 38 klouzavých bomb na vlastní území
ČTK
 ČTK

Rusko od loňského do letošního dubna shodilo omylem nejméně 38 klouzavých bomb na vlastní území v Belgorodské oblasti, která sousedí s Ukrajinou, napsal americký list The Washington Post s odkazem na ruský interní dokument, který zachytila ukrajinská rozvědka. Většina z leteckých pum nevybuchla. Na ruské území podle odborníků dopadly zřejmě kvůli chybným naváděcím systémům.

Reklama

Většinu bomb objevili civilisté - lesníci, zemědělci nebo místní obyvatelé, píše deník, jenž vychází z dokumentu, který podle něj obsahuje tabulku incidentů a zdá se, že ho vyhotovil belgorodský úřad pro mimořádné události. Nejméně čtyři bomby přitom spadly na regionální metropoli Belgorod, kde žije přibližně 400 tisíc obyvatel.

Portál Astra podle deníku ověřil, že řada incidentů zmíněných v dokumentu se shoduje s těmi, které shromáždil na základě informací místních úřadů a regionálních médií. Podle jeho vlastních údajů Rusko jen za poslední čtyři měsíce omylem shodilo nejméně 119 leteckých pum na vlastní nebo okupovaná ukrajinská území. Tato doba přitom podle The Washington Post odpovídá období, kdy Rusové výrazně navýšili používání těchto zbraní.

FOTOGALERIE: Jak probíhají boje na frontové linii?

Reklama

Ačkoliv bomby v řadě případů neexplodovaly, Rusové evidují i jejich exploze. The Washington Post zmiňuje například loňský duben, kdy jedna taková puma zasáhla v noci Belgorod. Způsobila škody a kráter v normálně rušné ulici, ale vzhledem k noční hodině úřady tehdy nehlásily žádné zraněné. Ruská armáda tehdy připustila, že za explozí bylo „náhodné uvolnění letecké munice“ z ruského stíhacího bombardéru Su-34.

Obecně ale místní úřady o těchto incidentech mlčí, případně hlásí „nehody“ anebo viní z výbuchů ukrajinské ostřelování, píše deník a zmiňuje i případy z května nebo června, kdy portály jako Astra informovaly, že šlo nejspíše také o omylem shozené letecké pumy na ruské území. Ruská vláda na žádost o komentář nereagovala, podotkl deník.

Velká výbušná síla

Rusko před časem zintenzivnilo používání klouzavých bomb ve své vojenské agresi proti Ukrajině. Podle The Washington Post se jedná o sovětský relikt, který Rusové modernizovali tím, že neřízené pumy vybavili naváděcími systémy. Bomby pak shazují bojová letadla z území kontrolovaného nebo okupovaného Ruskem, přičemž pumy ke svým cílům „kloužou“ vysokou rychlostí. Dolet mají několik desítek kilometrů.

Klouzavé bomby nejsou tak přesné jako řízené střely a často minou cíl, ale vzhledem ke své výbušné síle způsobují velké škody, podotkl deník. Jsou jim připisovány určité zásluhy na nedávném ruském postupu v tažení na Ukrajině. Nejlepší obranou proti nim je podle amerického deníku systém protivzdušné obrany Patriot, jehož střely mohou zničit ruský letoun dříve, než vypustí bomby, ale Ukrajina nemá dostatek baterií Patriotů.

Donald Trump

Tlak na Moskvu i Kyjev. Donald Trump přichází s plánem na ukončení války

Plán dvojice důležitých poradců Donalda Trumpa na ukončení bojů na Ukrajině počítá s vytvořením tlaku na Kyjev i na Moskvu. Ukrajinu by Washington varoval, že další americké zbraně dostane, jen když přistoupí na mírové rozhovory. Rusko zase, že pokud odmítne vyjednávat, zvýší USA svou podporu napadené zemi, uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek

Maďarský premiér Viktor Orbán a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský

Třaskavá návštěva. Orbán poprvé od začátku války dorazil na Ukrajinu

Maďarský premiér Viktor Orbán - poprvé od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v roce 2022 - přicestoval do Kyjeva. V ukrajinské metropoli má jednat s prezidentem Volodymyrem Zelenským o šancích na uzavření míru a o aktuálních problémech v maďarsko-ukrajinských vztazích, oznámila agentura Reuters s odvoláním na mluvčího šéfa maďarské vlády Bertalana Havasiho.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme