Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Rusko by mohlo znovu spustit Záporožskou jadernou elektrárnu

Rusko by mohlo znovu spustit Záporožskou jadernou elektrárnu
Profimedia
 ČTK

Rusko by časem mohlo uvést opět do provozu Záporožskou jadernou elektrárnu, kterou na jihovýchodě Ukrajiny obsadilo, ale sdílí názor mezinárodních pozorovatelů, že nyní by to mohlo být nebezpečné. Uvedl to šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi.

„Samozřejmě mají v úmyslu v určitém okamžiku obnovit provoz. Nechystají se tuto jadernou elektrárnu vyřadit z provozu. Takže to je to, co vyvolává potřebu vést diskusi," řekl Grossi na tiskové konferenci ve Vídni, kde zasedá rada guvernérů MAAE.

O ruském postoji si podle svých slov udělal obrázek minulý týden, když se v Kaliningradu setkal se šéfem Rosatomu Dmitrijem Lichačovem.

Předtím, než bude možné elektrárnu znovu uvést do provozu, je podle Grossiho třeba podniknout několik kroků, včetně zajištění stabilnějšího napájení elektřinou. To bude vyžadovat opravy stávajícího vedení, které jsou podle něj však v současné době jen stěží představitelné. Další základní podmínkou je neútočení na jaderné zařízení.

Chladicí věže jaderné elektrárny

Rusko postaví v Uzbekistánu malou jadernou elektrárnu

Taškent oznámil začátek nové éry. Rusko postaví v Uzbekistánu malou jadernou elektrárnu. Bude to první takový projekt v postsovětské Střední Asii. Uvedl to uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev na setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Přečíst článek

Nebezpečí trvá

Rusko a Ukrajina se z ostřelování elektrárny opakovaně obviňují. V dubnu dokonce v areálu elektrárny explodoval dron, což MAAE označila za vážný incident s potenciálem ohrozit integritu ochranného systému reaktoru. „Útoky a časté odpojování od elektrického vedení...kvůli vojenským aktivitám vytvářejí vážnou situaci,” poznamenal Grossi nyní.

Záporožská elektrárna je největší evropskou a jednou z deseti největších jaderných elektráren na světě. Přestože je jejích šest reaktorů odstaveno, stále potřebuje energii a kvalifikovaný personál pro provoz zásadních systémů, jako jsou třeba ty na chlazení reaktorů.

Záporožská jaderná elektrárna

Energetické lekce z války: Ukrajinci našlapují mezi ozvěnami Černobylu a vyhlídkami obnovy

Celý svět prakticky v přímém přenosu každý den sleduje oběti ruského bombardování na Ukrajině, kterým bylo možné aspoň částečně zabránit včasnými dodávkami zbraní ze Západu. Posílení systémů protivzdušné obrany bezpochyby pomůže v přímém boji proti Putinově agresi, ta ale v posledních měsících napáchala obrovské škody v ukrajinském týlu. Tamní energetika se bude vzpamatovávat hůře než loni a podle některých pozorovatelů to může být klíčový faktor celkového ruského úspěchu, zaznívá v analýze Jana Žižky, editora webu Export.cz.

Přečíst článek

Maďaři dostaví jaderku Paks. Jde o první vítězství Rosatomu v Evropě po dlouhých letech

Maďarsko podepsalo s Ruskem upravenou stavební smlouvu o rozšíření maďarské jaderné elektrárny Paks. Podpis dohody ukončuje přípravnou fázi projektu a otevírá cestu k zahájení stavebních prací. Uvedl to dnes podle agentury MTI maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó po videohovoru s šéfem ruského atomového koncernu Rosatom Alexejem Lichačovem.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Ruský samohybný raketomet „Grad“

Plané sliby? Rusové stále útočí na energetickou infrastrukturu, uvedl Zelenskyj

Přečíst článek
Doporučujeme