Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Potvrzeno. Lobbista Rittig dostane odškodné 649 tisíc, chtěl ještě víc

Lobbista Ivo Rittig
ČTK
 ČTK

Odvolací pražský městský soud dnes potvrdil lobbistovi Ivo Rittigovi odškodnění 649 tisíc korun za stíhání v kauze tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical. Muži částku přiznal jako náhradu nákladů za obhájce. Podnikatel původně žádal o 29 tisíc korun více, některé porady s advokáty ale byly podle soudu zbytečné. Rozhodnutí je pravomocné.

Reklama

Odvolací senát uznal Rittigovi náhradu za 203 právních úkonů. Další tři porady s advokátem však byly zbytečné. „Jsou odškodněny pouze takové úkony, které byly účelně vynaloženy na zrušení nezákonného rozhodnutí,“ prohlásila předsedkyně senátu Ivana Kotrčová. Muži soud také nepřiznal peníze, které vynaložil na právní služby spojené s vydáním peněz, které mu policie kvůli stíhání zajistila.

Rittigův advokát Vlastimil Rampula zváží, zda nepodá proti rozhodnutí ústavní stížnost. Novinářům po skončení jednání řekl, že podle jeho názoru je nutné brát trestní stíhání jako celek a odškodnit veškerou právní pomoc. „Kauza Oleo Chemical nebyla vůbec jednoduchá,“ uvedl u soudu Rampula. Porad bylo podle něj mnohem více, než za kolik žádal lobbista odškodnění.

Karibské pasy jako volný vstup do EU či USA využívají desítky tisíc Rusů i Číňanů. Nyní pořádně zdraží

Karibské pasy jako volný vstup do EU či USA využívají desítky tisíc Rusů i Číňanů. Nyní pořádně zdraží

Desítky tisíc lidí si je v roce 2023 pořídilo některý z takzvaných zlatých pasů. Ty nabízí pětice karibských států za sto tisíc dolarů a je téměř lhostejné, kdo o pas požádá. Nově si však budou muset lidé za bezvízový přístup do USA či Evropy pořádně připlatit.

Přečíst článek

Soudy lobbistu v kauze tunelování Oleo Chemical pravomocně osvobodily v roce 2019. Rittig čelil obžalobě ze zpronevěry, krácení daní a praní špinavých peněz, za což mu hrozilo pět až deset let vězení. Podle soudů se ale podnikatelovu vinu nepodařilo prokázat.

Za vyvedení 20 milionů korun z Olea prostřednictvím fiktivních smluv o poradenství byli odsouzeni dva majitelé firmy a Rittigův obchodní partner, Peter Kmeť z karibské společnosti Cokeville Assets (CA). Obžaloba tvrdila, že přes tuto firmu putovaly „vyprané“ peníze k Rittigovi, který si za ně pořídil tři nemovitosti v Dubaji. Prvoinstanční senát ale uvedl, že Rittig získával od CA peníze jako odměnu za jisté zahraniční projekty.

Rittig byl stíhán také v takzvané jízdenkové kauze a v kauze údajného vyzrazení utajované informace BIS. V obou případech ho soudy také osvobodily. Kvůli kauze jízdenek pražského dopravního podniku žádá lobbista podle Rampuly zhruba pětimilionové odškodnění.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Andrej Babiš

Stanislav Šulc: Existuje už jen jeden důvod, proč se máme dál šťourat v Čapím hnízdě. Ten ale stojí za to

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme