Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

„Orbánizace slovenských televizí“. Moderátor zkritizoval vedení Markízy v přímém přenosu

Moderátor slovenské televize Markíza Michal Kovačič
TV Markíza
 ČTK

Moderátor slovenské televize Markíza Michal Kovačič, který tento týden získal už podruhé novinářskou cenu za diskusní pořad Na telo, v neděli v živém vysílání zkritizoval vedení stanice a varoval před takzvanou orbánizací médií na Slovensku.

Reklama

Upozornily na to některé slovenské zpravodajské weby. Denník N píše, že napětí v nejsledovanější televizi v zemi narůstá, list Sme, že Markíza neustála tlak.

V úterý večer si moderátor Kovačič převzal novinářskou cenu za politický pořad Na telo a o tři dny později Markíza oznámila, že tuto relaci po eurovolbách předčasně stahuje z vysílání, píše list Sme, který upozorňuje, že v minulosti televize tuto nejsledovanější politickou debatu vysílala až do konce června a v létě měla přestávku. O tom, zda a v jaké podobě se pořad na obrazovky na podzim vrátí, se podle listu teprve rozhodne. Markíza v pátek avizovala, že bude hledat vhodný formát nedělní politické debaty a v oficiálním prohlášení hovořila o potřebě „zajistit názorovou pluralitu“.

Kovačič dnes krok vedení zkritizoval a uvedl, že namísto podpory sledovaného pořadu padlo rozhodnutí jeho díly škrtat. Boj o podobu zpravodajství televize Markíza podle něj trvá už měsíce a redaktoři čelí tlaku nejen od politiků, ale i vlastního vedení.

Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho slovenský protějšek Robert Fico

Za mír nyní musí Maďarsko bojovat samo, posteskl si Orbán po atentátu na Fica

Po útoku na slovenského premiéra Roberta Fica musí Maďarsko bojovat za mír samo, prohlásil konzervativní maďarský premiér Viktor Orbán. Jeho vláda jako jedna z mála v Evropské unii udržuje dobré vztahy s Moskvou navzdory ruské invazi na Ukrajinu, odmítá Ukrajinu vojensky podporovat a kritizuje protiruské sankce Evropské unie.

Přečíst článek

Reklama

Zničující následky pro demokracii

„Slovensko právě zažívá boj o orbánizaci našich televizí, na veřejnosti se debatuje o budoucnosti (veřejnoprávní televize a rozhlasu) RTVS. Tento boj se ale ve skutečnosti odehrává všude,“ prohlásil na konci diskusního pořadu Kovačič, který poté varoval, že pokud se tento proces nepodaří zastavit, bude to mít zničující následky pro slovenskou demokracii.

Zmíněný termín orbánizace médií odkazuje na způsob, jakým maďarský premiér Viktor Orbán a jeho vláda postupně získali kontrolu nad médii ve své zemi s cílem, aby bylo mediální prostředí v Maďarsku nakloněno vládní straně Fidesz, napsal server Aktuality.sk. Připomněl, že Orbánova vláda ovládla veřejnoprávní média, ovšem lidé blízcí premiérovu Fideszu také soukromé mediální společnosti.

Slovenský parlament tento týden hlasy vládních poslanců v prvním čtení schválil nový zákon o veřejnoprávní televizi a rozhlasu, kterým chce mimo jiné dosáhnout výměny nynějšího ředitele stanice. O vládním návrhu začala sněmovna jednat před týdnem ve středu. Téhož dne ale byla schůze přerušena v reakci na atentát na premiéra Roberta Fica. Zadržený útočník podle soudu řekl, že nesouhlasí s politikou vlády. Opozice nový zákon kritizuje a tvrdí, že vláda chce veřejnoprávní médium ovládnout.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenský: Výroky Putina ohledně mé legitimity jsou nudné. On je ten nelegitimní

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil zpochybnění své současné legitimity v čele země ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem za nudné a nezajímavé. A jako nelegitimního naopak označil ruského prezidenta. Vyjádřil se tak v rozhovoru, který zveřejnil například kazachstánský server Vlasť.

Přečíst článek

Představitelé nynější vládní koalice na Slovensku dlouhodobě kritizují RTVS i další média. Fico loni poté, co se stal počtvrté slovenským premiérem, ohlásil bojkot Markízy, která patří do skupiny PPF rodiny zesnulého českého podnikatele Petra Kellnera, dále listů Denník N a Sme, jakož i zpravodajského portálu Aktuality.sk. Tvrdil, že otevřeně projevují nepřátelské politické postoje.

Denník N na konci února napsal, že v zákulisí televize Markíza zuří souboj o podobu zpravodajství. Uvedl, že nový šéf zpravodajství Markízy, český novinář Michal Kratochvíl, který do funkce nastoupil na začátku roku, prosazuje menší důraz na politické zprávy a od redaktorů chce, aby se vyhýbali konfrontacím s vládními politiky. Podle deníku Sme se vládní politici v dubnu dohodli, že do pořadu Na telo nebudou chodit. Není to přitom jediná relace, která zažívá tlak, upozornil list Sme. Před několika týdny podle něj skončil pořad Na hrane televize JOJ s odůvodněním, že do něj koaliční politici odmítali chodit.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Slovenský premiér Robert Fico

„Vše při starém“. Fico nevyužil proslovu ke zklidnění situace ve společnosti, píší slovenská média

Přečíst článek
Slovenský premiér Robert Fico

Fico vyzval šéfa ústavního soudu k rezignaci. Nelíbí se mu, že zohlednil „nepřátelská média“

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme